Dzieje się - Literatura

Wspólna gala Angelusa i Silesiusa w 2021 roku

2021-01-19 12:18:11

Poprzedni rok wiązał się ze sporymi zmianami wokół najważniejszych wrocławskich nagród literackich: Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Po raz pierwszy wszyscy finaliści otrzymali gratyfikacje finansowe wynoszące po 5 tys. zł, z kolei trwający wiosną lockdown sprawił, że obie nagrody wręczono podczas wspólnej jesiennej gali. W tym roku we Wrocławskim Domu Literatury zdecydowano się na powtórzenie takiego rozwiązania - laureatów obu nagród poznamy 16 października 2021 roku.  

Laureaci Angelusa i Silesiusa

Laureaci Angelusa i Silesiusa 2021 na wspólnej gali

Jedną z najważniejszych ubiegłorocznych zmian we wrocławskich nagrodach literackich było finansowe wyróżnienie autorek i autorów wszystkich książek, które dotarły do finału Angelusa i Silesiusa. Takie docenienie nominowanych to dobra praktyka wspierająca pisarzy, którą wprowadziły też inne zagraniczne nagrody literackiej, a którą Wrocław – wśród polskich miast przyznających ważne literackie wyróżnienia – zainicjował jako pierwszy.  Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław, a pieczę nad nimi sprawuje Wrocławski Dom Literatury.

Z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiologiczną, podobnie jak przed rokiem laureatów Angelusa i Silesiusa poznamy podczas jednego wieczoru – 16 października. Organizatorzy liczą, że realizując wspólną galę jesienią, będą mogli zaprosić do udziału w tych niezwykle ważnych literackich wydarzeniach także publiczność. Niezależnie jednak od sytuacji epidemiologicznej, na pewno odbędzie się transmisja z gali na żywo.

Inaczej niż w 2020, szósta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius odbędzie się wiosną (od 18 do 23 maja). W trakcie imprezy poznamy laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz tomy nominowane do nagrody w kategorii Debiut i Książka roku. Patronami festiwalu będą wrocławscy poeci Tadeusz Różewicz i Tymoteusz Karpowicz, których setna rocznica urodzin przypada właśnie w 2021. Gościem honorowym będzie Litwa.  

Regulaminy obu nagród zostały już opublikowane na stronie internetowej: www.literatura.wroclaw.pl. Wydawcom przypominamy, że zbliża się ostateczny termin zgłaszania książek do nagród. Jest na to czas tylko do 31 stycznia.

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany dotyczące wartości nagród pozostają bez zmian. Warto przypomnieć, że przyznawana w październiku Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafia co roku do autorki bądź autora najlepszej książki oraz do autorki lub autora przekładu tej książki na język polski (w przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z nominowanych pozycji). Nagroda główna dla autora/autorki wynosi 150 tys. zł, w minionym roku przypadła ona słoweńskiemu pisarzowi Goranowi Vojnoviciowi za „Moją Jugosławię”. Natomiast nagrodę za najlepszy przekład, która od 2020 to 40 tys. zł, odebrała tłumaczka jego książki Joanna Pomorska. W ramach Angelusa przewidziane jest także wyróżnienie dla zdobywcy nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników. Na pisarzy czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu. Laureatem tej nagrody w ubiegłym roku został Sergiej Lebiediew za książkę „Dzieci Kronosa”. To tego rosyjskiego pisarza będziemy już wkrótce gościć we Wrocławiu.

W przypadku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wyróżnienia finansowe wyglądają następująco: 100 tys. zł (całokształt twórczości), 50 tys. zł (Książka roku) i 15 tys. zł (Debiut).  Finaliści obu nagród otrzymują ponadto po 5 tys. zł. Laureatem Silesiusa za całokształt twórczości został w ubiegłym roku Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Główną nagrodę w kategorii Książka roku zdobył Konrad Góra za „Kalendarz majów”, a za debiut nagrodzono Jakuba Pszoniaka za tom „Chyba na pewno”.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Dominika Slowik
Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online.

Fundacja Olgi Tokarczuk konkurs 2021
Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury

Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą stworzyć ciekawą mowę noblowską.

Polecamy
Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Dominika Slowik
Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.