Dzieje się - Literatura

Wirtualne książki - wady i zalety

2017-08-31 11:25:56

Lubisz czytać książki, ale cenisz też wygodę i środowisko? A może korzystanie z e-booków i audiobooków wydaje ci się nienaturalne? Poznaj plusy i minusy cieszenia się literaturą w postaci elektronicznej!

ebooki

W ciągu pięciu lat, w okresie od 2010 do 2015 roku, wartość sprzedaży książek elektronicznych w Polsce zwiększyła się ponad sześciokrotnie. Wzrosła liczba pozycji mających kilka wersji poza papierową, a nowo wydawane powieści niemal zawsze można zakupić w dwóch lub trzech wariantach. Jednak jak wygląda ta sytuacja ze strony anonimowego czytelnika?

1) Wygoda

Możliwość pomieszczenia tysięcy książek na telefonie, czytniku czy tablecie jest jedną z najważniejszych zalet korzystania z formatów takich jak pdf,mobi czy epub. Zajmują one mało miejsca na dysku, a zabranie w podróż trzech czy czterech opasłych tomów ulubionej serii staje się możliwe bez konieczności opłaty za nadbagaż. Pliki audio są większe, ale przy pojemności obecnie produkowanego sprzętu elektronicznego nie stanowi to problemu. Do słuchania audiobooków potrzebne są słuchawki, jeśli oczywiście nie znajdujemy się w pustym pomieszczeniu, a zalet tej formy - mnóstwo. Słuchać można w podróży, czekając na tramwaj, w trakcie sprzątania czy malowania paznokci: audiobook pozostawia ręce czytelnika samym sobie. Więcej książek w kieszeni, a mniej na półce to także duże ułatwienie w sprzątaniu: formy elektroniczne nie kurzą się i nie bałaganią.

2) Forma

Mnóstwo ludzi przyznaje, że wąchanie starych i nowych książek sprawia im przyjemność. Nie zaznają jej w przypadku form elektronicznych, ale są aspekty, które brak zapachu wynagradzają. W przypadku ebooków jest to możliwość nieinwazyjnego zaznaczania interesujących nas fragmentów tekstu (dość pokreślonych ołówkiem stron!), sprawdzania nieznanego wyrazu w słownikach i encyklopediach, które nierzadko znajdują się na czytnikach, a także szybkie wyszukiwanie poszukiwanych rozdziałów czy fraz. Ta opcja nie jest możliwa w przypadku audiobooków, te jednak rewanżują się specyficzną atmosferą, jaka wytwarza się w trakcie słuchania. Głos lektora czy lektorki wciąga, interesuje, przywołuje na myśl czasy, kiedy czytano nam jako dzieciom w domu czy przedszkolu. To zjawisko potęguje się, gdy czytającym jest sam autor książki - odpowiednią artykulacją głosu jest w stanie podkreślać emocje towarzyszące narratorowi komentującemu akcję: sam wie przecież najlepiej, co i jak chciał wyrazić. Jeśli audiobook nagrany jest do książki, która swoje wydanie papierowe miała dużo wcześniej, autorowi zdarza się komentować to, jak została przyjęta, czy w zapisanej historii zaszły jakieś zmiany (ma to miejsce najczęściej w przypadku reportaży). 

3) Środowisko

Przeprowadzono wiele badań w celu odpowiedzenia na pytanie, czy e-booki szkodzą środowisku w mniejszym stopniu niż tradycyjne wydania książek. Produkcja papieru oraz związana z nią emisja dwutlenku węgla przynoszą planecie straty; przykładowo, jak dowiodło dochodzenie z 2008 roku, wydanie wszystkich książek i gazet w USA wymagało ścięcia 125 mln drzew, wykorzystania 580 mld litrów wody i wyprodukowania takiej ilość papieru, która mogłaby pokryć ź lądu amerykańskiego. O ile czytniki produkowane są w zgodzie z kontrolami jakości i z użyciem bezpiecznych, profesjonalnych części, problem emisji szkodliwych substancji do atmosfery ich nie dotyczy. Z wytworzeniem samego pliku nie wiążą się kłopoty z utylizacją czy emisją CO2.  Pod tym względem formy elektroniczne mają zdecydowaną przewagę nad papierowymi.

4) Cena

Średnia cena tradycyjnej książki przewyższa formy elektroniczne o 25-30%, a internetowe księgarnie, w których do zakupu e-booków i audiobooków zachodzi częściej niż w sklepach stacjonarnych, bardzo często ogłaszają promocje właśnie na wirtualne formy. Pod względem ekonomicznym są więc one o wiele bardziej opłacalne.

5) Pozostałe aspekty

Po zakupieniu e-booka czy audiobooka przez internet w przeciągu kilku minut otrzymujemy powiadomienie, że pozycja możliwa jest do ściągnięcia z naszego konta. Jest to szybsze niż wizyta w jakiejkolwiek księgarni czy czekanie na kuriera z przesyłką.

Jednak kiedy chcemy podarować bliskiej osobie prezent, raczej nie będzie to bon do sklepu z dopiskiem "Kup książkę X autora Y!", ale pięknie opakowany wolumin, najlepiej z osobistą dedykacją. Forma papierowa ma nad innymi tę przewagę, że można się do niej emocjonalnie przywiązać, może kojarzyć się z konkretnymi osobami i wspomnieniami.

Rynek czytelniczy obfituje w mnóstwo możliwości i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nie jest przecież powiedziane, że po zakupie jednego audiobooka należy trzymać się tej formy do końca życia!

źródło: edutorial.pl, ulicaekologiczna.pl

fot. pixabay.com/Arcaion

Słowa kluczowe: czytelnictwo, czytnik, pdf, mobi, epub, mp3, czytanie, hobby ekologia, ekonomia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Spotkanie autorskie z Edytą Brzozowską [Relacja + FOTO]

Autorka książki "Profesor Dębski. Lekarz od cudu życia" spotkała się z czytelnikami we Wrocławiu.

księgarnia, biblioteka
Książki Tess Gerritsen - wciągną Cię bez reszty!

Chociaż najpierw pisała romanse ze szczyptą kryminalnej intrygi, to popularność zdobyła zapierającymi dech w piersiach thrillerami medycznymi.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.