Recenzje - Literatura

"Wicked" - pozycja obowiązkowa

2010-02-17 08:31:15

 Urodzonemu w stolicy stanu Nowy Jork - Albany, Gregoriemu Maguire udała się rzecz naprawdę niezwykła. Spod jego pióra wyrósł rozbudowany, fantastyczny świat, do którego wpuścił on masę oryginalnych postaci. W tym magicznym uniwersum dobro i zło przybiera postać ludzką, by zabrać nas w podróż po Krainie Oz. Wpuszczony w ten kalejdoskop zdarzeń czytelnik, nie będzie mógł oderwać się od przerzucania kolejnych stronic „Wicked", gdzie akcja porywa niczym górski potok, a bohaterowie zdają się żyć własnym życiem.

Kup książkę>>

Książka powraca do tematu Baumowskiej krainy Oz, gdzie niemożliwe staje się możliwe i zaczyna żyć własnym życiem. To tu zwierzęta mówią ludzkim głosem, rodzą się dzieci o zielonej skórze i panuje prawdziwie magiczna atmosfera.

W klasyce L. F.Bauma to Dorotka triumfuje nad Zła Czarownicą z Zachodu. W „Wicked" poznajemy historię Elfaby, tytułowej Złej Czarownicy. Dowiadujemy się, kim byli jej rodzice, w jakich okolicznościach przyszła na świat i co spowodowało, że przeszła na ciemną stronę mocy. W miarę upływu akcji rodzą się pytania dotyczące istoty zła. W ostatecznym rozrachunku nic nie jest do końca białe, bądź czarne, bowiem w palecie barw znaleźć można mnóstwo odcieni szarości...

Maguire udała się jeszcze jedna rzecz, a mianowicie, podobnie jak papcio Tolkien, stworzył on historię, która prócz tego, że niesamowicie absorbuje uwagę odbiorcy, to dodatkowo skłania go do refleksji. Jest to combo, którego brakuje takim kultowym pozycjom, jak choćby „Harry Potter" J.K. Rowling. 

„Wicked Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli dobrego fantasy, jest tu wszystko: zaczynając od precyzyjnie dopracowanego świata, kończąc na stworzeniu wyrazistej postaci głównej bohaterki i całego zaplecza mniej lub bardziej zapadających w pamięć postaci.

Gregory Maguire, „Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu", tłumaczenie Monika Wyrwas-Wiśniewska, Wydawnictwo Initium, Premiera 5 lutego 2010

Dominik Pospieszyński
(dominik.pospieszynski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: wicked recenzja książka Gregory Maguire
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Świetna [0]
    Ktoś
    2010-03-15 08:53:14
    Witam Książka jest świetna, ma mega fabułe przez którą nie da się od niej oderwać ! Polecam !
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komkiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Tequila. Liczba Bestii
Tequila. Liczba Bestii - recenzja

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Pod tym względem książka Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komkiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.