Dzieje się - Literatura

Weronika Gogola laureatką Nagrody Conrada!

2018-10-31 14:02:55

Weronika Gogola została ogłoszona laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Jej powieść „Po trochu” została wyłoniona wśród pięciu nominowanych debiutów 27 października 2018. W głosowaniu brała udział kapituła wraz z internautami.

Nagroda Conrada

Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

- To jest jedna z najbardziej prestiżowych nagród z czego bardzo się cieszymy - mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. - Kraków w ten sposób robi ukłon w stronę ludzi młodych. Pokazuje, że nie jest tylko miastem sławnych starszych pisarzy, ale również młodych twórców, takich jak tegoroczna laureatka - dodaje.

Otrzymanie Nagrody Conrada to nie jedyny sukces debiutantki. Książka „Po trochu” otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike, znalazła się w finale Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i zdobyła Nagrodę  Literacką ArtRage.

O autorce

Urodzona w 1988 r. w Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiut jest wyrazem wdzięczności za wszystko, co dała jej Ojcowizna. Konsekwentnie buduje swoją Córowiznę.

- Bardzo mnie cieszy Nagroda, jestem podekscytowana, bo to ważne wyróżnienie dla mnie. Głównym impulsem do napisania książki „Po trochu” była śmierć mojego Taty, a zarazem próba pogodzenia sobie z nią i wytłumaczenia jego odejścia. To trochę taka autoterapia, która chyba pomogła. Myślę, że  nagrody w postaci stypendiów są bardzo ważne dla pisarzy zwłaszcza na początku drogi, dlatego że początkujący pisarze niestety nie zarabiają na pisaniu zbyt wiele - mówiła na scenie Weronika Gogola.

O nagrodzie

Nagroda Conrada to wyróżnienie, dzięki któremu twórczynie i twórcy po debiucie zyskują wsparcie promocyjne pozwalające im rozwijać karierę literacką. Nagroda jest również sygnałem dla wydawców, których zachęca do podejmowania ryzyka wydawniczego.

Nominowanych wskazała kapituła Nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, prof.  Inga Iwasiów, dr Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). W tym roku zmieniły się zasady głosowania na najlepszy debiut. Tym samym po raz pierwszy w historii konkursu to kapituła, wspólnie z internautami głosującymi na stronie festiwalu wybrała zwycięzcę tegorocznej edycji.

PK/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: nagroda, pisarka, "Po trochu", powieść, 2018, debiut
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Angelus 2019 - ksiąÅźki
105 książek zakwalifikowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Liczba ta, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, ma związek ze zmianą w regulaminie Angelusa.

Siedmiu wspaniałych - komiks
Komiksowe premiery Egmontu na luty 2019

Poznajcie nowości wydawnicze!

Robert J. Szmidt
Robert J. Szmidt przyciągnął tłumy na promocji nowej książki [FOTO] Wrocław

Autor promował książkę "Szczury Wrocławia. Kraty". Zobaczcie zdjęcia!

Polecamy
Zmarła słynna pisarka Ida Fink
Zmarła słynna pisarka Ida Fink

Jedna z ostatnich pisarek piszących po polsku, mieszkająca od 1957 w Izraelu.

Magiel Literacki z Marcinem Świetlickim
Magiel Literacki z Marcinem Świetlickim Wrocław

4 czerwca o godznie 18 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbędzie ostatnie w tym sezonie spotkanie w Maglu Literackim.

Ostatnio dodane
Angelus 2019 - ksiąÅźki
105 książek zakwalifikowano do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Liczba ta, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, ma związek ze zmianą w regulaminie Angelusa.

Siedmiu wspaniałych - komiks
Komiksowe premiery Egmontu na luty 2019

Poznajcie nowości wydawnicze!