Recenzje - Literatura

W krainie podłej istoty

2010-06-17 13:32:12

W swojej drugiej książce „Anima vilis” Krzysztof T. Dąbrowski zaprasza nas do krainy grozy i horroru, gdzie spotkamy demony i topielców, zombie i Tą, Która Wiele Imion Miała. Nie obejdzie się bez rozlewu krwi i halucynacji, po których nic już nie będzie takie samo…

Kup książkę>>

„Już jako uczeń szkoły podstawowej, zamiast pilnie się uczyć, namiętnie czytałem horrory. Zawsze siadałem w ostatniej ławce i trzymając książkę pod blatem, odpływałem wraz z bohaterami przesiąkniętych posoką historii. (…) Tak oto dzień w dzień wypaczałem swój młody umysł, dokarmiając go regularnymi dawkami makabry.”- wyznaje autor przygotowując nas na to, co się zdarzy. Któż z nas nie zna takiego stanu, gdy z wypiekami na twarzy czytał późno w nocy opowieści o wampirach, wilkołakach i innych zombie, czując niemal lodowatą dłoń trupa przesuwającą się po naszej szyi. I w takim właśnie klimacie są opowiadania z tomu „Anima vilis” – na pograniczu fantasy, horroru i groteski. Jak większość tego rodzaju historii, warto przeczytać je dla dobrej zabawy, nie doszukując się specjalnie dodatkowych znaczeń.

U Dąbrowskiego trup ściele się gęsto, a psychopatyczne, podłe istoty nie darują nikomu, kto wejdzie im w drogę, tak jak chociażby w opowiadaniu „Biwak”, gdzie grupa młodych ludzi udaje się nad tajemnicze jezioro, a wyjazd ten ma nieoczekiwane konsekwencje dla wszystkich uczestników wyprawy. W zbiorze tym z pewnością znajdą coś dla siebie także fani Rolanda Topora, w szczególności ci, którzy pamiętają „Sznycel górski” z tomu „Cztery róże dla Lucienne”. Krzysztof Dąbrowski proponuje nam bowiem podobne, lekko makabryczne poczucie humoru w opowiadaniu „Georgie”. Innym tekstem, na który warto zwrócić uwagę jest „Losu dopełnienie”, gdzie następuje przenikanie się czasów, a dusze beztrosko podróżują sobie między różnymi ciałami.

Opowiadania Dąbrowskiego łączy motyw wiedźmy – Tej, Która Wiele Imion Miała, zwanej także Tą, Która Magią Włada. Ta wyjątkowo podła i przewrotna istota, ohydna postać, nie przypomina w żadnym, najmniejszym nawet stopniu dobrotliwej Baby Jagi, co to w chatce na kurzej nóżce mieszkała. To czym, lub kim jest Ta, Która Wiele Imion Miała; staje się dla nas od początku zagadką. Być może jest ona upostaciowieniem pierwotnej siły, naszych nieodgadnionych lęków, tego, co jest w nas złe, ciemnej strony księżyca. Odradza się co jakiś czas w nowym ciele, a spotkania z nią żadnemu z bohaterów „Anima vilis” nie wychodzą na dobre.

Jeśli lubicie się bać w umiarkowanym stopniu (stan lekko przedzawałowy, włos jeszcze nie stroszy się na głowie, ale temperatura ciała już spada), to „Anima vilis” jest dobrą książką na wakacje, do czytania na plaży i w domu. No, może z wyjątkiem biwaku…

Krzysztof T. Dąbrowski, „Anima Vilis", Wydawnictwo Initium, premiera 20 maja 2010

Dominika Giza
(dominika.giza@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: anima vilis recenzja krzysztof t dąbrowski książka kup
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

Beach Read. Wakacyjny Romans - recenzja książki

Sprawdź, co się stanie, kiedy dwoje pisarzy postanowi wymienić się gatunkami i napisać coś, w co nie wierzy żadne z nich.

Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.