Nowości - Literatura

"Tajemniczy czarny kot" - książka o kocie innym niż wszystkie

2018-07-03 09:39:54

Francuska dziennikarka rozwiązuje tajemnicę czarnego kota! Niedawno ukazała się książka pt. "Tajemniczy czarny kot", w której Nathalie Semenuik opisuje mity, legendy i przesądy dotyczące czarnych kotów, które dla jednych są symbolem nieszczęścia, a inni traktują je jako osobisty talizman.

Tajemniczy czarny kotJaki jest czarny kot?

Na ogół przypisuje mu się fałsz, złośliwość i okrucieństwo, a ci, którzy go spotykają, najczęściej spluwają pięć razy przez lewe ramię, żeby nie dosięgło ich nieszczęście. Są też tacy, którzy spotkanie czarnego kota traktują jako dobrą wróżbę. Niezwykle popularna i nadal żywa w wielu krajach fascynacja kotami zaczęła się w XVII wieku, kiedy zwierzę to było uważane za wysłannika diabła, który – przebiegając drogę – chciał przeciąć nić życia lub zerwać więź człowieka z Bogiem. Czy czarny kot to naprawdę wysłannik śmierci, czy może magiczny talizman, który warto mieć przy sobie? Na te i inne pytanie odpowiada francuska pisarka i dziennikarka Nathalie Semenuik w książce "Tajemniczy czarny kot" (Alma-Press, 2018).

Niech o mnie mówią, dobrze czy źle, najważniejsze, żeby mówili

"Tajemniczy czarny kot" to zbiór historii i legend, odkrywających sekrety i przesądy, które na przestrzeni stuleci pojawiały się w wierzeniach ludzi z całego świata. Nathalie Semenuik przemierza wieki historii, by odkryć tajemnicę wizerunku tego dumnego zwierzęcia. Autorka z zafascynowaniem opowiada o sprzymierzeńcach i wrogach kotów, o osobistościach ze świata polityki, kultury i sztuki, którym przytrafiły się „diaboliczne” historie związane z czarnym kotem. W książce znajdziemy także ciekawostki o barbarzyńskich obrzędach dokonywanych na zwierzętach oraz powody, dlaczego właśnie czarny kot stał się głównym tematem rozmów.

Co powiedziałby nasz kot, gdyby umiał mówić? Prawdopodobnie nakazałby, by nigdy nie przestawano o nim mówić – nieważne, czy dobrze, czy źle – mówi Nathalie Semenuik. – Takie są te zwierzęta – dumne, pragnące atencji i szukające sensacji, czy to stając się symbolem tego, co najpiękniejsze, czy uosobieniem niewiarygodnych nieszczęść – dodaje pisarka.

Czarny kot kompanem czarownic

Symbolika średniowieczna najczęściej łączyła czarnego kota nie tylko z nieszczęściem, ale także z kobietą – podstępną i obłudną, za jakie uważano wówczas czarownice. Sądzono, że umiejętności uzdrawiania mogą wywodzić się wyłącznie z czarnej magii. Czarownice i czarne koty traktowano jak jedność i wierzono, że jedno nie może żyć bez drugiego, a nocne sabaty i czarownice przybierające postać kotów tylko potwierdzały te przesądy. Podobne historie opowiadały czarownice z Vernon podczas ich procesu z 1561 roku.

Książka inna niż wszystkie

Czarny kot to zwierzę niepospolite, istniejące w legendach krajów z całego świata i bez wątpienia jest to kot inny niż wszystkie. Przez setki lat często spotykał się z niezrozumieniem, a historie i podania owiane były coraz większą tajemnicą. Tajemnicą, którą rozwikłała Nathalie Semenuik. Na ponad 130 stronach przepięknie ilustrowanej książki odkrywa najpilniej strzeżone tajemnice i głoszone o czarnym kocie przesądy.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: premiera, Nathalie Semenuik, mity o kotach,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Mroczne wyznania, Lisa Unger
"Mroczne wyznania" - premiera thrillera Lisy Unger. Netflix już pracuje nad ekranizacją

Wielokrotnie nagradzana autorka bestsellerów powraca z thrillerem psychologicznym.

Czy to normalne? Seks, związki i statystyka
Obraz życia współczesnych par w książce "Czy to normalne? Seks, związki i statystyka"

Amerykańscy socjologowie przebadali ponad 10 000 osób z całego świata, zadając najbardziej osobiste pytania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.