Recenzje - Literatura

Tajemnice i sensacje świata antycznego

2012-05-14 10:19:33

Wszystkie tajemnice i sensacje antyku zostały umieszczone w szesnastu esejach. Autor skrupulatnie wybiera najciekawsze, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjne historie, począwszy od starożytnego Egiptu, a kończąc na ostatecznym upadku rzymskiego imperium. Wprowadza swojego czytelnika w genderową problematykę kobiet - faraonów, zabiera  go następnie w samo jądro greckiego świata zdominowanego przez homoseksualizm i pedofilię, żeby przedstawić mu najwybitniejsze postacie z rzymskiego panteonu cesarzy. Możemy spiskować wraz z Alkibiadesem, świętować Sylwester z Wandalami lub udać się w romantyczną podróż po Nilu z Hadrianem i jego kochankiem.

Pobudzająca wyobraźnię książka jest odpowiednia zarówno dla laików, jak i dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę historyczną. Przystępny język i niezbyt skomplikowana narracja sprawiają, że książka nadaje się doskonale dla uczniów, którzy interesuję się starożytnością, a lekcje historii i podręczniki nie zaspokajają ich głodu wiedzy i chęci poznawania tajemnic ponadczasowych spisków.

Sławomir Koper zręcznie przeplata fakty z fikcją i legendami, dzięki czemu stwarza przed oczami czytelników realistyczny obraz ówczesnych warunków życia, ale nie odbiegający równocześnie od naszych, czasami hollywoodzkich, wyobrażeń. Autor podejmuje się często sprostowania obiegowych opinii dotyczących postaci lub wydarzeń historycznych. Wyjaśnia prawdziwą historię słoni Hannibala, wskazuje na różnice między fikcją a rzeczywistością w kultowym „Gladiatorze” Ridley’a Scotta oraz podejmuje polemikę z Sienkiewiczem.

 Momentami książka wydaje się nie opisywać zjawisk, które miały miejsce tysiące lat temu. Zarówno charakter, jak i motywy kierujące starożytnymi władcami nie zmieniły się w ciągu setek lat. Polityka, władza, miłość rządzą się tymi samymi okrutnymi prawami. Interesujące może natomiast okazać się kogo opinia publiczna nazwała „łysym kurwiarzem”, czy waleczny Juliusz Cezar przebierał się w damskie fatałaszki i jakie jeszcze plotki krążyły wokół antycznych celebrytów.

Współcześni politycy mogliby się wiele nauczyć w kwestii prowadzenia kampanii od swoich antycznych poprzedników, natomiast na reformę sądownictwa chyba już trochę za długo świat czeka. O to w jaki sposób było prowadzone postępowanie sądowe w czasach Juliusza Cezara: „Sprawa wlokła się jednak miesiącami. Przewód sądowy miał coraz mniej wspólnego z rzeczywistym procesem, a świadkowie i sędziowie załatwiali porachunki pomiędzy sobą. I kiedy wydawało się, że cała sprawa fatalnie wpłynie na karierę Cezara, do głosu doszedł Krassus […] przekupił większość sędziów i spowodował uniewinnienie oskarżonego. Co zresztą potwierdza, że nigdy nie poznał prawdy o Cezarze i swojej żonie.” (s. 196) Skąd my to znamy?

Natomiast stanu dróg możemy pozazdrościć Persom: „Patrolowany przez oddziały wojskowe trakt ciągnął się na długości ponad dwóch i pół tysiąca kilometrów (od Sardes do Suzy), miał dwa pasy ruchu (!!!) i ponad sto stacji pocztowych. Na ich terenie podróżni mogli zmienić konie, zjeść posiłek i spędzić noc”(s. 56). Przydałby się nam taki administrator jak Dariusz przed EURO 2012.

Słabym punktem książki jest trochę zbyt jednolity styl i miejscami monotonna, niezróżnicowana narracja. W niektórych historiach brakuje pogłębionej analizy, natomiast inne fragmenty są zbyt rozwlekłe i za bardzo przypominają podręcznik do historii. Najsłabszym esejem jest „Skomplikowane dzieje imperium perskiego”, ale nie powinno to zniechęcać do sięgnięcia po tę pozycję.

Sławomir Koper, Tajemnice i sensacje świata antycznego, Wydawnictwo Bellona, premiera 22 marca 2012

Halszka Bielecka
(halszka.bielecka@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: tajemnice i sensacje świata antycznego recenzja ksiązka sławomier koper
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Srebrna Dziewczyna
Srebrna dziewczyna - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać nową powieść Leslie Pietrzyk.

Mała Baletnica
Mała baletnica - recenzja książki

Kulisy skandalu pedofilskiego we wciągającej powieści Wiktora Mroka.

Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Polecamy
Przepis na sukces
Przepis na sukces

Awans od pucybuta do milionera to spełnienie amerykańskiego snu o bogactwie i szczęściu. Nie ma się jednak co łudzić - zarówno pieniądze jak i satysfakcja osobista nie przychodzą mimochodem.

Nasze małe-wielkie rewolucje
Nasze małe-wielkie rewolucje

"Wszystko pełne jest światła i nocy mrocznej zarazem"

Ostatnio dodane
Srebrna Dziewczyna
Srebrna dziewczyna - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać nową powieść Leslie Pietrzyk.

Mała Baletnica
Mała baletnica - recenzja książki

Kulisy skandalu pedofilskiego we wciągającej powieści Wiktora Mroka.

Kupony i kody rabatowe