Nowości - Literatura

"Straż Graniczna" - książka o pracy polskiej "watahy" jest już dostępna

2021-11-17 15:08:42

Przemytnicy ludzi, narkotyków, towarów bez akcyzy. Z nimi muszą mierzyć się na co dzień funkcjonariusze Straży Granicznej. Ich praca to czasem szybki pościg za uciekającymi przemytnikami, a innym razem wielogodzinne czekanie w ukryciu. Wychodząc na patrol, nie wiedzą, czy na swojej drodze napotkają zagubionych w górach turystów, czy niebezpiecznych kryminalistów. Kiedyś nazywani watahą. Nic dziwnego, bo tropią z wilczą skutecznością. „Straż Graniczna” Anny Gorczycy to zapis prawdziwych historii, często szokujących i brutalnych. Książka jest już dostępna.

Straż Graniczna książka Anny Gorczycy

Opis książki

Dziewczynki miały na imię Chawa, Sieda i Elina. Razem z rodziną uciekły z ogarniętą wojną Czeczenii. Mieli przewodnika. Wziął 2200 dolarów, kolejne 500 miał dostać, gdy uciekinierzy będą już na miejscu, w Polsce. Siostry nigdy tam nie dotarły. Pogranicznicy znaleźli je martwe, przykryte liśćmi paproci. Do Polski chciała dotrzeć też sześcioosobowa rodzina z Rosji. Kobieta w piątym miesiącu ciąży wraz z mężem i małymi dziećmi. Przedzierali się przez góry w nocy, w chłodzie i deszczu. Wycieńczeni wędrówką, z wysoką gorączką nieomal nie stracili życia. Takich tragicznych historii przydarza się wiele.

Przemyt dużej liczby papierosów i akcja pograniczników, której przebieg mrozi krew w żyłach. Funkcjonariusze urządzili zasadzkę. Zablokowali samochodami drogę i rozłożyli kolczatkę. Przemytnik kierujący busem celowo wjechał z pełną prędkością w auto Straży Granicznej, w którym siedział jeden z funkcjonariuszy. Drugi, stojąc za samochodem, oddał strzał w kierunku busa. Niestety pocisk go nie zatrzymał… Tropienie przemytników to jedno z głównych zadań Straży Granicznej. Zdarza się, że ludzie, których próbują złapać, są agresywni. Funkcjonariusze często narażeni są na ogromne niebezpieczeństwo.

Książka Anny Gorczycy to zbiór niezwykle wciągających reportaży o kulisach i metodach pracy Straży Granicznej. Znajdziecie tu historie opowiedziane przez pograniczników, przemytników i nielegalnych imigrantów, rodem z filmów akcji. Jednak nie ma w nich żadnej fikcji. To prawdziwe wydarzenia, w które trudno uwierzyć. I niejednokrotnie ciężko zaakceptować.

Sylwetka autorki

Anna Gorczyca - skończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku nieprzerwanie pracuje w Gazecie Wyborczej. Dziennikarstwo to według niej nie tylko zawód, ale przede wszystkim  pasja. Interesują ją sprawy zwykłych ludzi, ale pisała także o polityce i gospodarce. Relacjonowała także to, co się działo na granicy z Ukrainą. Wielokrotnie była w tzw. leju razem z "mrówkami" czyli ludźmi przemycającymi  papierosy. Jej pasją są podróże, z namiotem, poza utartymi szlakami. Mieszka w Krośnie, jest mamą dwóch dorosłych synów.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Anna Gorczyca, premiera, 2021, na faktach, praca w straży granicznej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Cowboy Bebop. Requiem dla czerwonej planety
"Cowboy Bebop. Requiem dla czerwonej planety" - książka jako prequel serialu Netflix

Tytuł ten znakomicie mierzy się z legendą japońskiego oryginału.

DC. Superman Mitologiczność, tom 4
Premiery komiksów Egmontu na grudzień 2021

Jeśli szukacie komiksu na świąteczny prezent, to prawdopodobnie go tu znajdziecie.

"Glossy" - historia jednego z najpopularniejszych magazynów modowych na świecie

Już niedługo premiera książki, dzięki której poznamy historię popularnego od 130 lat czasopisma "Vogue"

Polecamy
Jak się nie zabić i nie zwariować
YouTuberka Sukanek pisze "Jak się nie zabić i nie zwariować" [WIDEO]

Justyna Suchanek napisała książkę o swoich nastoletnich zmaganiach z depresją i próbach samobójczych.

Supercepcja. Początek
"Supercepcja. Początek" - przygoda, która wyostrzy zmysły

Katarzyna Gacek prezentuje książkę o dzieciach, które posiadają magiczne zdolności.

Ostatnio dodane
Cowboy Bebop. Requiem dla czerwonej planety
"Cowboy Bebop. Requiem dla czerwonej planety" - książka jako prequel serialu Netflix

Tytuł ten znakomicie mierzy się z legendą japońskiego oryginału.

DC. Superman Mitologiczność, tom 4
Premiery komiksów Egmontu na grudzień 2021

Jeśli szukacie komiksu na świąteczny prezent, to prawdopodobnie go tu znajdziecie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.