Dzieje się - Literatura

Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

2021-02-15 14:44:21

W marcu 2021 roku Wrocław odwiedzą laureatki i laureaci wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w ubiegłym roku. Będzie to powrót do spotkań z pisarkami i pisarzami z cyklu „Salon zdobywców”, który przez ostatnie trzy lata był organizowany przez Wrocławski Dom Literatury w grudniu, podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W 2020 roku z powodu pandemii targi książki, a wraz z nimi „Salon zdobywców” zostały odwołane. Organizatorzy wracają więc to tych istotnych literackich rozmów teraz – a poprowadzą je Michał Nogaś i Irek Grin. Spotkania odbędą się w Klubie Proza i będą transmitowane na żywo w sieci.

Dominika Słowik „Salon zdobywców” od 2018 roku stał się tradycyjnym elementem grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek i stanowił swoiste podsumowanie sezonu nagród literackich w Polsce. Gośćmi cyklu byli do tej pory m.in.: Anna Bikont, Paweł Sołtys, Julia Fiedorczuk, Małgorzata Lebda, Zyta Rudzka czy Marcin Wicha. W grudniu 2020 z powodu pandemii COVID-19 ani targi książki, ani „Salon zdobywców” nie mogły się odbyć, ale do rozmów z autorkami i autorami najlepszych ubiegłorocznych książek mamy okazję wrócić już w marcu. „Salon zdobywców” w pandemicznej odsłonie został pomyślany jako trzy osobne wieczory – już dziś warto zarezerwować sobie czas 9, 14 i 30 marca.

Ze zdobywczyniami i zdobywcami następujących nagród literackich w 2020: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Conrada, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki porozmawiają Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”, Radio Nowy Świat, dawniej dziennikarz radiowej Trójki) oraz Irek Grin (twórca cyklu, wydawca, menadżer kultury, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury).

"Salon zdobywców" - transmisje online w 2021 roku

Na pierwsze spotkanie zapraszamy we wtorek 9 marca o 19.00. Będzie to rozmowa Michała Nogasia z Dorotą Kotas (laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada), Barbarą Sadurską (laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza) oraz Dominiką Słowik (laureatka Paszportów „Polityki”). Z kolei w niedzielę 14 marca o 17.00 z Łukaszem Orbitowskim (laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy) i Radkiem Rakiem (laureat Nagrody Literackiej Nike) porozmawia Irek Grin. 30 marca o 19.00 cykl zakończą Agnieszka Dauksza (Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz) i Katarzyna Kobylarczyk (laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji z Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2) na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, Klubu Proza i Wrocławskich Targów Dobrych Książek oraz na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl. Ponadto – jeśli tylko pozwolą na to przepisy związane z organizacją wydarzeń kulturalnych – organizatorzy przewidują udział publiczności dla tych, którzy chcieliby w spotkaniach uczestniczyć osobiście. Informacje na temat zapisów zostaną podane 25 lutego na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury. Udział publiczności w spotkaniach odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.

Program "Salonu zdobywców" w marcu 2021

9 marca, 19.00, Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Dorota Kotas („Pustostany”, Nagroda Literacka Gdynia (proza) i Nagroda Conrada), Barbara Sadurska („Mapa”, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza), Dominika Słowik („Zimowla”, Paszport „Polityki”) w rozmowie z Michałem Nogasiem.

14 marca, 17.00, Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Łukasz Orbitowski („Kult”, Nagroda Literacka m.st. Warszawy), Radek Rak („Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Nagroda Literacka Nike) w rozmowie z Irkiem Grinem.

30 marca, 19.00, Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Agnieszka Dauksza („Jaremianka. Biografia”, Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz), Katarzyna Kobylarczyk („Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) w rozmowie z Michałem Nogasiem.

ip

zdjęcie: Dominika Slowik, fot. Wojciech Karlinski / materiały organizatora

Słowa kluczowe: pisarze, pisarki, autorzy, wydarzenia, program, online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Dominika Slowik
Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online.

Fundacja Olgi Tokarczuk konkurs 2021
Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury

Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą stworzyć ciekawą mowę noblowską.

Polecamy
Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Dominika Slowik
Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.