Dzieje się - Literatura

Ruszył nabór na rezydencje poetyckie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie

2022-04-11 09:50:08

Od 11 kwietnia poetki i poeci związani z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem mogą ubiegać się o miesięczny pobyt w Krakowie w ramach projektu "Rezydencje u Szymborskiej". To już druga edycja programu rezydencyjnego realizowanego przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Nabór trwa do 25 maja.

Mieszkanie Szymborskiej Kraków

Dla kogo "Rezydencje u Szymborskiej"?

Rok temu do ubiegania się o tę wyjątkową rezydencję w mieszkaniu Noblistki zostały zaproszone wyłącznie poetki. Możliwość pracy nad własną twórczością w pokoju Wisławy Szymborskiej przypadła wówczas Mirce Szychowiak, Annie Adamowicz i Agnieszce Kłos. Tym razem program rezydencyjny jest przeznaczony zarówno dla poetek, jak i dla poetów. Do projektu zgłaszać mogą się wszyscy pełnoletni twórcy poezji, którzy mają już za sobą debiut poetycki.

Trzeba mieć na swoim koncie co najmniej jeden opublikowany tom poetycki (opatrzony numerem ISBN). Ważne jest również, aby osoby zgłaszające się do konkursu były związane z Dolnym Śląskiem, czy to poprzez miejsce urodzenia, zamieszkania, czy też tematykę podejmowaną w swojej twórczości. Należy także być gotowym do aktywnego uczestnictwa w życiu literackim, w tym w spotkaniach autorskich i wydarzeniach kulturalnych mających miejsce podczas krakowskiej rezydencji.

Kandydatury można zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy. Oceniany będzie przede wszystkim list motywacyjny (o objętości 1800 znaków ze spacjami), który nie może być zwyczajnym dokumentem, ale ma przybrać formę tekstu poetyckiego. Równie ważny jest opis projektu literackiego, nad którym autorka lub autor planują pracować w trakcie pobytu w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

Zgłoszenia zostaną ocenione przez komisję, w której zasiądą przedstawiciele i przedstawicielki Wrocławskiego Domu Literatury. Organizatorzy nagrodzą tym razem dwie osoby, które pojadą do Krakowa w sierpniu (29 lipca – 30 sierpnia) lub październiku (5 października – 3 listopada). Trzecią laureatką będzie w tym roku Hanna Janczak, która w poprzedniej edycji decyzją jury zdobyła trzecie miejsce ex aequo, ale z powodów organizacyjnych jej pobyt został zaplanowany na 2022 rok.

Zgłoszenia

Zgłoszenie należy przesłać do 25 maja 2022 roku. Składa się na nie wspomniany formularz online, a także poetycki list motywacyjny, swoją bibliografię, krótki życiorys oraz opis projektu literackiego, który realizowany będzie podczas rezydencji.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/929bf 

Regulamin, formularz i więcej informacji o projekcie „Rezydencje u Szymborskiej” można znaleźć na stronie www.literatura.wroclaw.pl.

ip

zdjęcie: mieszkanie Szymborskiej, fot. Kuba Ociepa/Fundacja Wisławy Szymborskiej

Słowa kluczowe: konkurs poetycki, rekrutacja, zgłoszenia, 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal GÃłry Literatury 2022
Zbliża się 8. edycja Festiwalu Góry Literatury

W programie znajdziemy ponad 100 wydarzeń!

Wrocławski abecadlik
"Wrocławski abecadlik" za darmo dla dzieci z Ukrainy Wrocław

Książka ma być prezentem dla dzieci z Ukrainy, które z powodu wojny mieszkają obecnie w Polsce.

Polecamy
Nagroda Wielkiego Kalibru 2020
Nagroda Wielkiego Kalibru 2020: oto długa lista nominacji

Tytuły siedmiu powieści nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2020 poznamy 22 czerwca 2020.

Katarzyna Grochola
Katarzyna Grochola powraca z nową książką [FOTO]

Zobacz zdjęcia ze spotkania autorskiego z fanami.

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal GÃłry Literatury 2022
Zbliża się 8. edycja Festiwalu Góry Literatury

W programie znajdziemy ponad 100 wydarzeń!

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.