Dzieje się - Literatura

Rusza Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2020

2020-10-13 13:59:30

Ruszyła 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Pierwszy raz w historii impreza odbywa się jesienią, pierwszy raz również nagroda Silesius łączy się z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS. Poznaliśmy program wydarzeń oraz zasady uczestnictwa w związku z pandemią koronawirusa.

Międzynarodowy Festiwal Poezji SilesiusFestiwal Silesius wszedł w tym roku do programu Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, nowej inicjatywy związanej z kumulacją ważnych wydarzeń literackich w mieście oraz obchodami rocznicy Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Obok Bruno Schulz. Festiwalu, Tygodnia noblowskiego, czy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania festiwal Silesius stał się jednym z filarów tego wyjątkowego, trwającego blisko miesiąc, wydarzenia. W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, jak co roku, możemy spodziewać się debat z udziałem poetek i poetów nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (czwartek i piątek), głośnych czytań w przestrzeni miejskiej, czy Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (czwartek i piątek).

Podczas wszystkich wydarzeń obowiązywać będzie przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią. Liczba miejsc dla publiczności w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) będzie ograniczona zgodnie z obowiązującymi przepisami. By jednak umożliwić jak najliczniejszej publiczności udział w festiwalu wszystkie spotkania będą transmitowane m.in. na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i Wrocławskiego Domu Literatury. Dodatkowo w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) wciąż działa ogrzewany i zadaszony ogródek, w którym na dużym ekranie również można oglądać na żywo transmisję z wydarzenia.

Wśród gości festiwalu będą m.in.: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Serhij Żadan (łączenie online), Bohdan Zadura (łączenie online), Justyna Bargielska, Tomasz Bąk, Piotr Florczyk, Konrad Góra, Joanna Łańcucka, Joanna Lewandowska, Kasper Pfeifer, Jakub Pszoniak, Jakub Kornhauser, Zofia Bałdyga, Aneta Kamińska, Adam Pomorski, Małgorzata Lebda, Joanna Bednarek, Anita Jarzyna, Anna Kałuża, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, a także Joanna Bociąg, Patrycja Sikora i Justyna Kulikowska. Z Czech do Wrocławia przyjadą natomiast: Anna Beata Háblová, Marie Iljasenko, Olga Stehlikova. Można będzie także zobaczyć czytanie sceniczne fragmentów sztuk Anny Saavedry i Tomasa Vujtka z udziałem autorów, w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej.

Od poniedziałku do czwartku oraz w sobotę posłuchamy głośnego czytania poezji w Przejściu Garncarskim w wykonaniu aktorek i aktorów z Teatru Polskiego w podziemiu. Poezję Miłosza przeczyta Igor Kujawski (12.10, 16.00), „wiersze bez nienawiści” Michał Opaliński (13.10, 16.30), utwory Zuzanny Ginczanki Halina Rasiakówna (14.10, 16.30), wiersze Anny Świrszczyńskiej Janka Woźnicka (15.10, 16.30), a poezję Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego Marta Zięba (17.10, 12.00).

Już teraz wiemy, że Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych w tym roku otrzyma Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, z którym czytelnicy będą mieli okazję spotkać się w sobotę 17 października w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (oraz podczas transmisji online).

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie też pierwszą, w trakcie której obowiązywać będą zmiany wprowadzone w systemie nagradzania nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Po wydarzeniach z maja 2019, gdy nominowani w kategorii debiut postanowili podzielić się nagrodą, miasto Wrocław podjęło decyzję o nagradzaniu wszystkich poetek i poetów, których książki znajdą się w finale kwotą 5 tysięcy złotych za samą nominację. Poza tym 50. tysięcy złotych trafi do laureatki bądź laureata w kategorii Książka roku, 15 tysięcy złotych będzie natomiast wynosić wyróżnienie za najlepszą książkę debiutancką.

Laureatów poznamy 17 października na wspólnej gali dwóch nagród: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Warto tu wspomnieć, że tradycyjne, poprzedzające galę spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Angelusa obejrzymy w tym roku z kolei wyłącznie online w sobotę 17 października o 14.00 (transmisja na żywo m.in.  na profilu facebookowym Wrocławskiego Domu Literatury). Wśród nominowanych do Angelusa 2020 są: Kapka Kassabova, Siergiej Lebiediew, Mikołaj Łoziński, Tania Malarczuk, Paweł Piotr Reszka, Goran Vojnović i Serhij Żadan.

Więcej informacji o 5. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius oraz szczegółowy program znaleźć można na stronie Festiwalu: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/

ip

fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Słowa kluczowe: nagroda, wydarzenia, program, Wrocław, 5 edycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

Wiedźmin: Ronin
Specjalne wydanie komiksu "Wiedźmin: Ronin" z kampanią na Kickstarterze

Komiks przenosi mroczny świat fantasy z "Wiedźmina" na feudalną japońską scenerię.

Polecamy
Maciej Plaza
Maciej Płaza nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus

To najważniejsze wyróżnienie dla pisarzy z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku.

Festiwal Miłosza 2019
Znamy program Festiwalu Miłosza 2019 Kraków

Ponad 50 spotkań pasma głównego, pasma OFF i wydarzeń towarzyszących, 4 koncerty i niemal 100 gości.

Ostatnio dodane
Morskie podróże - 10 książek o rejsach, które warto przeczytać

Polecamy 10 książek, które zabiorą was w daleką podróż poza horyzont i przywołają wspomnienie lata.

Wiedźmin: Ronin
Specjalne wydanie komiksu "Wiedźmin: Ronin" z kampanią na Kickstarterze

Komiks przenosi mroczny świat fantasy z "Wiedźmina" na feudalną japońską scenerię.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.