Dzieje się - Literatura

Rusza konkurs prozatorski "Proza nieobca"

2020-04-14 15:28:51

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników książek: rusza druga edycja konkursu literackiego "Proza nieobca"! Seria organizowana przez Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy zachęca do produktywnego wykorzystania czasu w domu poprzez pisanie kreatywne. Zbiory opowiadań i powieści można wysyłać aż do 30 września 2020 roku.

proza nieobca

Na czym polega "Proza nieobca"?

Jest to seria prozatorska Wydawnictwa Warstwy, której założeniem jest prezentowanie literatury współczesnej, krytycznej, nieszablonowej i propagującej refleksję nad stanem Polski i Europy. W skład serii wchodzą książki polskie i zagraniczne, debiuty, jak i książki uznanych autorów. Do tej pory w ramach serii ukazały się powieści „Tak blisko” Wiesława Waszkiewicza i „Saga lwowska” Petro Jacenki, a na ten rok planowane są premiery książek Dominiki Horodeckiej – „Wdech i wydech” – oraz Wiktorii Ameliny – „Dom dla Doma”.

Dlaczego warto wziąć udział?

Obecnie wielu z nas zastanawia się, jak spożytkować wolny czas. Dlaczego by zatem nie skupić się na czymś, co pobudza kreatywność i prowadzi do dalszych osiągnięć? Takim zajęciem może być właśnie literatura.

Książki przynoszą ukojenie i pozwala czytelnikom wyruszyć w metaforyczną podróż. W tym trudnym okresie, kiedy każdy, kto ma taką możliwość, pozostaje w domu, Wydawnictwo Warstwy i Wrocławski Dom Literatury zachęcają, by czas kwarantanny wykorzystać na pisanie – i wziąć udział w konkursie prozatorskim „Proza nieobca”.

Co ciekawe, nagrodą jest możliwość wydania książki w Warstwach!

Zasady i terminy

Konkurs skierowany jest do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno debiutujących, jak i tych, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki, nie stawiają ograniczeń gatunkowych, przygotowali za to kilka wytycznych:

– wysyłać można powieści bądź zbiory opowiadań,

– nadsyłane teksty powinny być utworami premierowymi (nieopublikowanymi wcześniej),

– teksty muszą być literaturą współczesną,

– akcja powieści bądź opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem (mniej lub bardziej, ale jednak).

Organizatorzy na powieści i zbiory opowiadań czekają do 30 września 2020 roku. Teksty wysyłać można na adres mailowy: konkurs@wydawnictwowarstwy.pl.

Kto oceni nadesłane prace?

Laureatkę bądź laureata, których poznamy do końca lutego 2021 roku, wskaże Jury w składzie:

Irek Grin – menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Paweł Mackiewicz – krytyk literacki i historyk literatury, dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicysta m.in. „Odry”.

Justyna Sobolewska – dziennikarka, krytyczka literacka, jurorka wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pracowała w działach kulturalnych „Przekroju” i „Dziennika”. Obecne jest dziennikarką „Polityki”. Do 2017 współpracowała z TVP Kultura.

Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka i prozaiczka, krytyczka literacka oraz kuratorka programu literackiego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu”.

Szczegóły i dalsze informacje

Więcej informacji o konkursie i nowościach wydawniczych Wydawnictwa Warstwy można przeczytać na stronach: www.wydawnictwowarstwy.pl lub www.domliteratury.wroc.pl bądź odwiedzając konto Warstw na Facebooku.

JS/ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Wrocławski Dom Literatury, Wydawnictwo Warstwy, terminy, zasady, książki, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.