Dzieje się - Literatura

Rusza 4. edycja ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

2022-02-11 11:14:44

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają młode krytyczki i krytyków literackich do spróbowania swoich sił w Konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. W puli konkursowej są nagrody pieniężne w łącznej kwocie 5 tysięcy złotych oraz możliwość publikacji recenzji w „Książkach. Magazynie do czytania” – najpoczytniejszym piśmie literackim w Polsce.

Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza

Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2019, a wręczenie nagród miało miejsce w Zamku Książ podczas Festiwalu Góry Literatury. Od tamtego momentu finał Konkursu jest stałym elementem programu Festiwalu, a młode adeptki i adepci krytyki literackiej mają okazję nie tylko znaleźć się wśród festiwalowej publiczności, ale też wziąć udział w dyskusji z udziałem jurorów.  

Recenzje powinny dotyczyć jednej wybranej publikacji – książki wydanej w języku polskim nie wcześniej niż w 2017 roku (czyli w latach 2017–2022). Objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami, na konkurs można zgłaszać wyłącznie prace, które nie były wcześniej ogłoszone drukiem ani publikowane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych. Teksty konkursowe mogą nadsyłać osoby w wieku od 18 do 33 lat.

- Wymyślając konkurs wiedzieliśmy, że chcemy wspierać osoby młode, które stawiają swoje pierwsze kroki w krytyce literackiej, a którym bardzo trudno jest przebić się na łamy pism czy profesjonalnych portali - tłumaczy Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury, koordynatorka Konkursu.

Termin nadsyłania recenzji mija 25 kwietnia 2022 roku, a wręczenie nagród odbędzie się w lipcu, podczas Festiwalu Góry Literatury, na który zostaną zaproszeni wszyscy finaliści i finalistki. Zgłoszone prace oceni jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Na laureatów konkursu czekają też nagrody pieniężne (1 miejsce: 3000 zł brutto, 2 miejsce: 1500 zł brutto, 3 miejsce: 500 zł brutto) i rzeczowe. Zwycięski tekst zostanie również opublikowany na łamach czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”.

Patronem konkursu na recenzję literacką jest Tymoteusz Karpowicz, poeta, prozaik, dramaturg i tłumacz, uważany za jednego z czołowych twórców poezji lingwistycznej. Karpowicz był niezwykle ważną postacią na wrocławskiej scenie literackiej, a jego twórczość eseistyczna, będąca swoistą wędrówką po różnorodnych światach literackich, do dziś stanowi ważny przewodnik dla osób zainteresowanych krytyką literacką.

Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem Wrocławskiego Domu Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk, organizatora Festiwalu Góry Literatury. Festiwal ten, którego gospodarzami są Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski, to wydarzenie organizowane od 2015 roku w dolnośląskiej Nowej Rudzie i okolicach, podczas którego poruszane są zagadnienia kluczowe dla polskiej i międzynarodowej sceny literackiej czy kondycji kultury w ogóle. Natomiast Wrocławski Dom Literatury to instytucja kultury powołana w 2016 roku, której celem jest promocja literatury i czytelnictwa, m.in. poprzez organizację projektów literackich na arenie lokalnej, krajowej i międzynarodowej.

Oto podsumowanie zasad konkursowych:

➡ recenzje będące przedmiotem konkursu powinny dotyczyć książek opublikowanych w 2017 roku lub później

➡ recenzje dotyczyć mogą tylko jednej publikacji

➡ objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami

➡ zgłaszane recenzje nie mogą być wcześniej ogłoszone drukiem ani publikowane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych

➡ termin nadsyłania recenzji mija 25 kwietnia 2022 roku

➡ w konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 33 lat (czyli osoby, które do 25 kwietnia 2022 nie ukończyły 33 roku życia)

➡ prace należy przesłać za pomocą formularza zgłoszeniowego:

https://support.google.com/drive/answer/6283888

Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne:

➡ 1 miejsce: 3000 zł brutto

➡ 2 miejsce: 1500 zł brutto

➡ 3 miejsce: 500 zł brutto

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.literatura.wroclaw.pl

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: zgłoszenia, zasady, udział, 2022, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Olgi Tokarczuk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Tomas Venclova
Tomas Venclova laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2023

Jest on powszechnie uważany za najważniejszego żyjącego litewskiego poetę.

Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!

Święto ognia ksiąÅźka
"Święto ognia" z okładką filmową wkrótce w księgarniach

Nowe wydanie dostępne w sprzedaży od 27 września.

Polecamy
Oto autorzy nominowani do Nagrody Nike 2019

Wśród wyróżnionych znalazły się książki reporterskie, powieści i jedna biografia.

Silesius 2022
Zbliża się 7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-15 maja 2022 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Tomas Venclova
Tomas Venclova laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2023

Jest on powszechnie uważany za najważniejszego żyjącego litewskiego poetę.

Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!

Popularne
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?
Jak rozwinąć nawyk codziennego czytania?

Czytanie książek przynosi ogrom korzyści!