Dzieje się - Literatura

Przed nami obchody "czułej rocznicy" i spotkanie z Olgą Tokarczuk online

2020-11-30 10:12:02

10 grudnia 2020 świętować będziemy rocznicę wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Literackie wspólnie zorganizowały obchody „czułej rocznicy”, w ramach której zapraszają na jedyne w tym roku spotkanie z Noblistką promujące jej najnowszą książkę pt. „Czuły narrator”. Rozmowę poprzedzi ogłoszenie wyników konkursów literackich w ramach programu edukacyjnego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Tego samego dnia odbędzie się premiera fragmentu wrocławskiego koncertu Marii Peszek. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na Facebooku i YouTube.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Spotkanie z Olgą Tokarczuk. Premiera książki "Czuły narrator"

10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Kilka dni wcześniej, w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie, świat poznał „Czułego narratora” – tak zatytułowana była mowa noblowska pisarki. Jej tekst przedrukowany został w mediach na całym świecie, przełożono ją na kilkadziesiąt języków. Rok później ukazała się książka pt. „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie). Poza głośną mową noblowską na publikację składa się także 11 innych starannie wyselekcjonowanych esejów i wykładów Tokarczuk, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy jej twórczości. 10 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się jedyne w tym roku spotkanie z Noblistką wokół nowej książki, które poprowadzi prof. Ryszard Koziołek.

"Jak zdobyć Nagrodę Nobla?". Ogłoszenie wyników konkursów literackich

Grudzień 2020 to także inna rocznica. Rok temu, przy wsparciu Miasta Wrocławia i Wrocławskiego Domu Literatury, powołana do życia została Fundacja Olgi Tokarczuk. Teraz nadchodzi czas na prezentację owoców kilkumiesięcznych prac w ramach wspólnego programu edukacyjnego Fundacji, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” zrealizowane zostały pierwsze konkursy literackie mające na celu promocję czytelnictwa, ale przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?“. Ogłoszenie wyników konkursów odbędzie się o godz. 18:00 i poprzedzi rozmowę z Noblistką. Podczas transmisji dowiemy się także o kolejnych zaplanowanych działaniach edukacyjnych Fundacji.

Koncert Marii Peszek. Kobiecy sojusz przeciwko ciemności

10 października br., w ramach obchodów Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, w stolicy Dolnego Śląska wystąpiła Maria Peszek, artystka niezwykle bliska Noblistce. Na skutek pandemii koncert w Arsenale Miejskim odbył się bez udziału publiczności. 10 grudnia o godz. 21:00 – w rocznicę wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk – odbędzie się premiera fragmentu zarejestrowanego występu Marii Peszek, który sama artystka określiła jako „kobiecy sojusz przeciwko ciemności”.

Transmisje online

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane przez platformę Facebook: na fanpage’ach Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wydawnictwa Literackiego (w przypadku spotkania z Olgą Tokarczuk) i Wrocławia Miasta Literatury (w przypadku koncertu Marii Peszek), a także na YouTube.

Harmonogram 10 grudnia 2020

18.00 Oficjalne ogłoszenie wyników konkursów literackich w ramach programu edukacyjnego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla”?

19.00 Premiera najnowszej książki Olgi Tokarczuk pt. „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie) – jedyne w tym roku spotkanie z Noblistką wokół nowej książki poprowadzi prof. Ryszard Koziołek

21.00 Premiera fragmentu koncertu Marii Peszek zarejestrowanego z okazji obchodów rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla

ip

zdjecie: Olga Tokarczuk czyta fragmenty "Czulego narratora", fot. Edyta Dufaj

Słowa kluczowe: noblistka polska, 2020, konkurs, gdzie oglądać, Czuły narrator
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Polecamy
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski napisał, że "Polska może być lepsza" [FOTO]

Zobacz zdjęcia ze spotkania autorskiego we Wrocławiu.

: kryminały dla dzieci
Kryminały dla dzieci - jakie książki się nadają?

Te kryminały dla dzieci nie zawierają żadnych scen okrucieństwa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.