Nowości - Literatura

Premiery komiksów Egmontu na sierpień 2022

2022-08-02 12:08:09

Poznaliśmy nowości komiksowe Egmontu na sierpień 2022 roku. Wśród premier na ten miesiąc warto zwrócić uwagę na tytuły z serii DC powieść graficzna 13+ oraz Mój pierwszy komiks 5+. Sprawdźcie wszystkie propozycje na sierpień!

Harley Quinn: Piękna katastrofaPremiery 10 sierpnia 2022

Koń by się uśmiał! – Ale jazda! tom 1
Scenariusz: Laurent Dufreney
Rysunki: Miss Prickly
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 128 stron

Pierwsza część humorystycznej serii dla dzieci o niezwykłych koniach z pewnego klubu jeździeckiego. Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: „Co koń wyskoczy”, „Ale jazda!” i „Co za tupet!”. Czworonożni bohaterowie komentują życie, śmieją się z ludzi, a nawet są przesądni! Poznajemy pełen przegląd końskich charakterów – od miłych kucyków, przez pewne swej piękności klacze po dumne ogiery. Nie brakuje też pechowców, złośliwców ani brudasków. Przedstawiamy pełne humoru opowieści nie tylko dla miłośników koni!
Scenarzystą serii jest Laurent Dufreney, autor tekstów do cyklu humorystycznego „Les Cochons dingues” i twórca ilustracji do opowieści komediowej „Zoé Super”. Rysunki są dziełem Miss Prickly (właśc. Isabelle Mandrou), która współpracuje z pismami dziecięcymi i odpowiada za grafiki do takich serii jak „Mordercza Adelka”, „Animal Jack” czy już wymieniona „Les Cochons dingues”.

Supersi. Mała gwiazda tuż pod Tsih, tom 1
Scenariusz: Frédéric Maupomé
Rysunki: Dawid
Przekład: Marek Puszczewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 112 stron

Lili, Mat i Benji nie są zwykłymi ludźmi. W dramatycznych okolicznościach tracą rodziców i uciekają na Ziemię ze swojej kosmicznej stacji umieszczonej na orbicie małej planety w gwiazdozbiorze Kasjopei. Ziemianie nie przyjmują uciekinierów z otwartymi ramionami. Rodzeństwo na każdym kroku zderza się z murem obojętności, a nawet wrogości. Zagrożone dzieciaki muszą ukrywać swoją odmienność, pochodzenie oraz supermoce, którymi są obdarzone. Starają się więc za wszelką cenę wtopić się w tłum, przyjmując ludzki styl życia, co nie jest łatwe. W efekcie ciągle zmieniają miejsca pobytu i szkoły. Czy przeprowadzka do dużego miasta i rozpoczęcie nauki w nowej placówce edukacyjnej, gdzie nie wszystko układa się według starego schematu, odmieni ich smutne życie na lepsze?
„Supersi” to pierwszy komiks o superbohaterach francuskich twórców Frédérica Maupomé i Dawida. W 2021 roku został wyróżniony młodzieżową nagrodą przyznawaną przez francuskie Stowarzyszenie Krytyków i Dziennikarzy Komiksowych (ABCD).

DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 13+

Cykl powieści graficznych dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody.
Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży, jak Kami Garcia („Piękne istoty”), Lauren Myracle („3maj się”) czy Leigh Bardugo („Grisza”). Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy, jak Gabriel Picolo, Kit Seaton czy Manuel Preitano.

Harley Quinn: Piękna katastrofa
Scenariusz: Mariko Tamaki
Rysunki: Steve Pugh
Przekład: Alicja Laskowska
Oprawa: miękka
Objętość: 200 stron

Wygadana, zbuntowana i ekscentryczna piętnastoletnia Harleen Quinzel zostaje wysłana do Gotham z pięcioma dolarami w kieszeni. Dziewczyna nie miała łatwego dzieciństwa, lecz los w końcu się do niej uśmiecha, gdy Mama, najbardziej znana drag queen w Gotham, przygarnia ją pod swoje skrzydła. Z początku wydaje się, że Harleen wreszcie znalazła swoje miejsce na ziemi – miejsce, gdzie poznała swoją nową przyjaciółkę Ivy i gdzie naprawdę może być sobą. Ale wszystko się zmienia, gdy kabaret Mamy pada ofiarą nowej fali gentryfikacji, która powoli zalewa całą okolicę.
I teraz Harleen jest wściekła. A przekuwając swoją złość w czyn, musi dokonać wyboru: czy dołączyć do Ivy, która z całych sił stara się poprawić warunki życia w sąsiedztwie, czy do Jokera, który planuje zniszczyć Gotham, zaczynając od potężnych korporacji.
Laureatka Nagrody Eisnera Mariko Tamaki („Pewnego lata”) oraz nominowany do Nagrody Eisnera rysownik Steve Pugh („The Flintstones”) prezentują opowieść o dorastaniu, dokonywaniu wyborów i ponoszeniu ich konsekwencji. A także o dziwnej nastolatce z Gotham, która próbuje zrozumieć świat i odnaleźć swoją tożsamość.

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie
Scenariusz: Michael Moreci
Rysunki: Sas Milledge
Przekład: Alicja Laskowska
Oprawa: miękka
Objętość: 192 strony

Cyrk Haly’ego utracił swój dawny urok, ale wciąż oferuje główną atrakcję: zapierające dech w piersiach pokazy Latających Graysonów, rodziny akrobatów, do której należy nastoletni Dick Grayson. Problem polega na tym, że Dick wolałby nie spędzać wakacji, powtarzając mało oryginalne układy dla coraz to skromniejszej publiczności.
Nad Halym wisi groźba utraty ostatnich klientów – niedaleko cyrku otwiera się Zaginione Wesołe Miasteczko. Dick ulega niesamowitemu urokowi miejsca, którym rządzą pradawne moce. Gdy młody Grayson poznaje tajemniczą Lucianę i jej wędrowną rodzinę, jest nią zbyt oczarowany, by dostrzec czyhające niebezpieczeństwo. Oszołomiony niezwykłymi fajerwerkami wesołego miasteczka Dick musi wybrać pomiędzy tym, kim jest, a tym, kim chce być – pomiędzy lojalnością względem własnej rodziny a świetlaną przyszłością u boku nowych przyjaciół i wielkiej miłości.
Scenarzysta Michael Moreci oraz rysowniczka Sas Milledge sprawiają, że czytelnicy wraz z bohaterami balansują na cienkiej cyrkowej linie. W tej powieści graficznej autorzy redefiniują postać Dicka Graysona z myślą o nowym pokoleniu miłośników komiksów.

Premiery 24 sierpnia 2022

Sprawy kryminalne Filipiny Lomar. Bracia szantażyści, tom 1
Scenariusz: Dominique Zay
Rysunki: Greg Blondin
Przekład: Nika Sztorc
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron

Nowa seria detektywistyczna dla młodzieży. Filipina to nastolatka, która w przyszłości chciałaby zostać detektywem. Mimo młodego wieku już wdraża się do tego zawodu, pomagając rozwiązywać problemy rówieśnikom – i nie tylko. W swoich śledztwach nie waha się stosować drastycznych środków, czasami sama narażając się na niebezpieczeństwo. Na szczęście zawsze może liczyć na wsparcie przyjaciół – właściciela złomowiska Gégé i lokalnego gangstera Moka.
Pomysłodawcą i scenarzystą tej wciągającej serii jest francuski autor Greg Blondin, natomiast autorem rysunków jest Dominique Zay. Przygody Filipiny Lomar zostały docenione na wielu festiwalach komiksowych – m.in. Imagin’Artois, Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulęme i Targach Książek Kryminalnych w Nemours.

Czarodzieje i ich dzieje, tom 2
Scenariusz: Stefano Ambrosio
Rysunki: Lorenzo Pastrovicchio, Marco Gervasio, Marco Palazzi,
Alessandro Perina, Marco Mazzarello, Vitale Mangiatordi,
Alessandro Pastrovicchio, Roberto Vian
Przekład: Jacek Drewnowski
Oprawa: twarda
Objętość: 472 strony

„Czarodzieje i ich dzieje” (oryg. „Wizards of Mickey”) to włoski cykl komiksowy, publikowany od 2006 roku w słynnym tygodniku „Topolino” („Myszka Miki”). Bestsellerowa seria tłumaczona na kilkanaście języków przedstawia przygody znanych disnejowskich bohaterów, tyle że w zupełnie nowych rolach i w zupełnie nowym otoczeniu – w pełnym magii, legend, przygód i mitycznych stworów świecie fantasy. W tomie drugim główni bohaterowie wciąż zbierają elementy wielkiej zbroi, która pozwoli ocalić Minnie i położyć kres mrocznej erze. Ale nawet powodzenie tej misji nie oznacza końca kłopotów, w głębi podziemnych jaskiń drzemie bowiem groźna pradawna istota. Jeśli się przebudzi, Miki i przyjaciele będą musieli podróżować do innych wymiarów w czasie i przestrzeni, żeby się jej przeciwstawić. A taka walka może nie do poznania odmienić oblicze świata…

Turbogalop, tom 2
Scenariusz: Benoît Du Peloux
Rysunki: Benoît Du Peloux
Przekład: Marek Puszczewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron

Stadnina koni, zarządzana mocną ręką przez szefową Monikę, przyciąga prawdziwych pasjonatów. Przy takiej skali emocji nietrudno o miłość, zarówno wśród ludzi, jak i… koni. Romeo, syn Moniki, lubi być adorowany przez wszystkich. Alfred, nowy uczeń, wzdycha na przemian do Celiny i Madzi. Niestety bez skutku, bo dziewczyny nie mogą oderwać oczu od superciacha Pedra, gwiazdy polo, który razem z ekipą filmową kręci klip reklamowy. Stajenny Albercik, niczym prawdziwy rycerz, marzy o damie swojego serca, którą jest ostra jak brzytwa Monika. Nie ma szans, aby spojrzała na niego łaskawszym okiem. Za to niepozorny konik Maskotek na widok pięknej klaczy Śnieżki przeżywa prawdziwy szał uniesień. Łatwo nie będzie, ale prawdziwa miłość nie zna przeszkód! Twórcą cyklu jest francuski rysownik Benoît Du Peloux. Jego talent został doceniony przez tak wybitnych autorów komiksów francuskich jak Godard i Ribera. Od 1995 r. asystował im przy tworzeniu różnych projektów, m.in. „Le Vagabond des Limbes”. Pelou jest autorem trylogii fantasy „Eliksir wieczności”. Jednak dopiero nawiązanie współpracy z pisarzem Michelem Rodrigue’em („Clifton”, „Sybil”, „Cubitus”) przyniosło mu sławę i uznanie. To właśnie razem z nim stworzył pierwsze tomy pełnej humoru komiksowej opowieści o codziennym życiu w pewnej stadninie – „Turbogalop”.

Magiczna 7. Przeciwko wszystkim, tom 2
Scenariusz: Kid Toussaint
Rysunki: Giuseppe Quattrocchi i inni
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron

Kontynuacja młodzieżowej serii o przygodach współczesnych czarowników ze szkoły średniej. Leo i inni młodzi magowie dostrzegają, że w ich mieście dzieje się coś dziwnego: rodzice stają się bardzo opiekuńczy, nauczyciele strasznie wymagający, a kolejne wprowadzane w mieście prawa – coraz bardziej restrykcyjne. O co chodzi? Bohaterowie przeprowadzą śledztwo, po którym czeka ich pierwsza poważna walka. I zdaje się, że to dopiero początek ich misji jako obrońców Ziemi i ludzkości... Serię tworzą belgijski redaktor, tłumacz i scenarzysta Kid Toussaint (m.in. kryminalny cykl „40 éléphants” czy przygodowa opowieść „Animal Jack”) oraz różni rysownicy, m.in. włoski grafik komiksowy i ilustrator książkowy Giuseppe Quattrocchi (przygodowo-ezoteryczna historia „Codex Sinaiticus”, historyczna seria „L’aigle et la salamandre”).

Louca. Oby się udało! tom 3
Scenariusz: Bruno Deqiuer
Rysunki: Bruno Deqiuer
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 56 stron

Trzeci tom uwielbianej przez francuskie nastolatki serii o chłopaku chcącym zostać dobrym piłkarzem i o jego przyjacielu duchu.
Nadszedł mecz decydujący o przyszłości drużyny Liceum im. Quanfrina. Louca zdaje sobie sprawę, że potrafi strzelać bramki tylko dzięki pomocy Nathana, a tymczasem jego widmowy przyjaciel... odszedł, aby dowiedzieć się, co słychać u jego rodziny. Równocześnie splot okoliczności sprawia, że zaczyna się powoli wyjaśniać tajemnica śmierci Nathana... Autorem opowieści jest francuski rysownik i animator Bruno Dequier, który pracował przy takich filmach jak „Przygoda w Paryżu” czy „Despicable Me”. Potem stworzył komiksowy cykl „Louca”, który szybko stał się przebojem rynku frankofońskiego. Trzeci tom serii został w 2014 roku wyróżniony belgijską Nagrodą Saint-Michel w kategorii komiksu dla młodych odbiorców.

Lucky Luke. Daltonowie wciąż uciekają, tom 23
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Morris
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron

Kolejny album o legendzie Dzikiego Zachodu autorstwa dwóch sław: Morrisa i Goscinnego! Daltonowie ciągle są ośmieszani przez Lucky Luke’a, który łapie ich zawsze, gdy uciekają z więzienia. Zawsze? Cóż, z okazji wyboru nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych wydarza się coś, dzięki czemu tym razem to czterej bracia zakpią z Samotnego Kowboja... Chyba jednak niezbyt długo będą górą, bo ich bandyckie ciągoty znów sprowadzą ich na drogę występku. A że Luke nie spuszcza ich z oka, szykuje się kolejny ciąg podstępów i pościgów!
Seria „Lucky Luke” została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego (1926–1977) oraz rysownika Morrisa (właśc. Maurice de Bevere, 1923–2001). Obecnie jest kontynuowana przez innych autorów.

Smerfy i śnieżyca, tom 39
Scenariusz: Alain Jost, Thierry Culliford
Rysunki: Alain Maury
Przekład: Maria Mosiewicz
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron

Kolejna opowieść o wesołych Smerfach, małych mieszkańcach wioski zagubionej w ogromnym lesie.
Smerfy dobrze przygotowały się do zimy – zebrały zapasy żywności i drewna na opał. Nie przewidziały tylko jednego: najstraszliwszej od lat śnieżycy! Naszym bohaterom grozi wielkie niebezpieczeństwo – ich wioska może zostać całkowicie zasypana. Co gorsza, w chwili nadejścia zawiei kilka Smerfów znalazło się poza domem. Czy uda im się znaleźć jakieś schronienie? A nawet jeśli, to jak poradzą sobie bez jedzenia? Czy ktokolwiek im pomoże?
Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992) używający pseudonimu Peyo. Obecnie autorami serii są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.

MÓJ PIERWSZY KOMIKS 5+

Opowieści z Bukowego Lasu. Królicza melodia, tom 4
Scenariusz: Michel Plessix
Rysunki: Loïc Jouannigot
Przekład: Ernest Kacperski
Oprawa: twarda z gąbką
Objętość: 40 stron

Komiks z serii „Opowieści z Bukowego Lasu” o przygodach rodziny Rabatków. W tym roku podczas wielkiego kiermaszu odbędzie się niezwykły konkurs muzyczny. Rodzeństwo Rabatków zamierza wziąć w nim udział i już nawet rozpoczęło intensywne próby, które idą wprost... koncertowo! Ale uwaga... Pewien paskudny aligator Doremi Fasido i jego kompani próbują pomieszać im szyki. Króliczątka muszą być bardzo ostrożne. Stawienie czoła bandzie złośliwców wymaga nie lada sprytu i odwagi!
„Królicza melodia” to drugi album, który powstał we współpracy Loïca Jouannigota z Michelem Plessixem, autorem komiksowej adaptacji powieści „O czym szumią wierzby”.

O czym szumią wierzby. Wielka ucieczka, tom 3
Scenariusz: Michel Plessix
Rysunki: Michel Plessix
Przekład: Ernest Kacperski
Oprawa: twarda z gąbką
Objętość: 40 stron

Podczas gdy Kret i Szczur zażywają upragnionego spokoju, Ropuch cierpi męki w mrocznym i przesiąkniętym wilgocią lochu. Za bezgraniczną, szaloną miłość do pewnego automobilu nieszczęśnik został skazany na dwadzieścia lat więzienia! A jak powiedział Kret: „Dwadzieścia lat to kawał czasu. Zwłaszcza dla płaza!”. Jednak nasz dzielny zwierzak nie z takich opresji wychodził cało. Dzięki wrodzonemu urokowi, nieprzeciętnej inteligencji, a przede wszystkim niebywałej hojności Ropuch wymyka się zza krat i rusza w pełną niebezpieczeństw drogę ku wolności. A będzie ona kręta i pełna wybojów! Czy dla wyrwania się z okowów bohater jest gotów poświęcić to, co ma najcenniejszego, czyli... godność?
Niezwykła baśń „O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a, uchodząca za perłę literatury angielskiej, wielokrotnie ekranizowana, doczekała się pierwszego wydania na kartach komiksu. Pełnowymiarowe barwne postacie, wyjątkowe poczucie humoru i bijąca z każdej strony czułość do przyrody oczarowały czytelników na całym świecie, w tym Michela Plessixa, dzięki któremu powstała urzekająca adaptacja komiksowa – subtelna i pełna fantazji.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: komiksy, serie, premiera, komiksy dla dzieci, komiksy DC
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
X-Men: Saga Mrocznej Phoenix
Zadebiutowała oficjalna powieść Uniwersum Marvela "X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

To trzymająca w napięciu opowieść o przemianie, poświęceniu i potędze przyjaźni.

Fighter Paulina Świst
"Fighter" - nowa seria Pauliny Świst obnaża przestępczy półświatek

Bezbłędne dialogi, cięte riposty i rozbrajające poczucie humoru.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.