Nowości - Literatura

Premiera książki "Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie"

"Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie." Ewy Sułek

2018-08-20 14:07:54

W 2014 roku Ewa Sułek rozpoczęła pracę nad książką o sztuce Ukrainy w dobie konfliktu - interesuje ją jak funkcjonuje sztuka w kraju w stanie wojny, o czym mówi, w jaki sposób opowiada o nowej rzeczywistości. Wojna i rewolucja często przedstawiane są poprzez działania zbrojne i polityczne. Tymczasem konflikty mają też swoje drugie oblicze - ciche i codzienne, pełne drobnych zmian, nowych praktyk, mających na celu przystosowanie do zmienionych realiów życia.    

Premiera książki

Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły się w rewolucję zwaną Euromajdanem, a następnie w trwającą do dziś wojnę w Donbasie. Protestom od początku towarzyszyły działania artystyczne, które z czasem ewoluowały w estetyczny przekaz. Ewa Sułek pokazuje, że wydarzenia na Majdanie Niezależności nie tylko wpłynęły na politykę, lecz także miały kolosalne znaczenie dla kultury. Autorka przybliża polskim czytelnikom sztukę ukraińską, pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne na Ukrainie, a które pozwalają zrozumieć panujące tam nastroje społeczne w trudnym okresie przemian politycznych. Ewa Sułek podczas swoich licznych podróży na Ukrainę, rozmawia z uczestnikami rewolucji na Majdanie, artystami i ludźmi kultury, ludźmi żyjącymi w cieniu wojny w Donbasie, starając się uchwycić i oddać atmosferę i ducha dzisiejszej Ukrainy.

,,Tytułowego chłopaka z pianinem poznałam w ciasnej marszrutce wędrującej po górskich drogach Gruzji. Był sierpień 2013 roku i nie wiedzieliśmy jeszcze, że za trzy miesiące Europą wstrząśnie informacja o rodzącej się na Ukrainie rewolucji” - opowiada autorka. W 2014 roku wyruszyła w podróż, aby odnaleźć chłopaka ze zdjęcia i aby zrozumieć, jakie demony rodzą się i umierają, gdy wokół trwa wojna. ,,Chłopak z pianinem” to opowieść o sile sztuki, to historie ukryte za migawkami aparatu i odnalezione w pamięci, tej świadomej i tej podświadomej. To opowieść o wojnie, bez opowieści o wojnie.

Jest to prawdopodobnie pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka, z której można poznać współczesną scenę artystyczną Ukrainy w jej najciekawszych przejawach. Dzięki książce możemy dowiedzieć się nie tylko jak silny wpływ na współczesnych artystów ukraińskich miały masowe protesty na Majdanie Niezależności, aneksja Krymu przez Rosję i wojna w Donbasie, ale również o ich reakcji na politykę nowych władz Ukrainy – szczególnie politykę historyczną i tzw. dekomunizację.
 Waldemar Tatarczuk

Ewa Sułek – historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, badaczka sztuki ukraińskiej. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Członkini Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Stypendystka programu ,,Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Współpracuje z wieloma galeriami i instytucjami kultury w Polsce i za granicą, regularnie publikuje w magazynach poświęconych sztuce i kulturze.

Wydawnictwo PWN
Premiera: 20.08.2018

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Ewa Sułek, książka, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
DC Black Label, Harleen, tom 1
Premiery komiksów na kwiecień 2020

Sprawdźcie, co będzie można przeczytać w kwietniu.

Pieśni Tarlangu. Początek
"Pieśni Tarlangu. Początek" - powieść fantasy Łukasza Młyńczaka do przeczytania w druku oraz online

Główną bohaterką jest rudowłosa młoda dziewczyna - niespokojna dusza i typ rozrabiaki.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.