Dzieje się - Literatura

Poznaliśmy program Big Book Festival 2021

2021-06-09 10:17:53

Big Book Festival 2021 odbędzie się od 25 do 27 czerwca w Warszawie i on-line. Na otwarcie 9. edycji widowisko FOLWARK OSTATECZNY reżyseruje Matylda Damięcka. W programie festiwalu jest 11 polskich premier, 2 Okrągłe Stoły Literackie, dyskusje z najważniejszymi pisarzami z kraju, łączenie z 6 autorami ze świata i pięć niepowtarzalnych spektakli oraz słuchowisk. 

Big Book Festival 2021Big Book Festival będzie pierwszym w 2021 r. festiwalem literackim, który da szansę osobistego spotkania z cenionymi autorami. W wydarzeniach można uczestniczyć na miejscu, większość z nich będzie również transmitowana na stronie bigbookfestival.pl oraz w kanale You Tube Big Book Festival.

HASŁO ROKU 2021

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to: Jeszcze będzie najpiękniej!

– Chcemy Wam powiedzieć: „Jeszcze będzie najpiękniej!” – bo mamy siebie, bo czytamy i wierzymy w lepsze jutro – rozwija hasło edycji Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli” organizującej imprezę. – Literatura znów ma wyjątkową moc. Przychodzi nam z pomocą, przynosi nadzieję i radość, daje otuchę i chwilę wytchnienia. Chcemy, by tegoroczna edycja Big Book Festival była wyjątkowa. Bo wyjątkowo silnie potrzebujemy spojrzeć pogodnie w przyszłość i zobaczyć tam słońce.

Big Book Festival 2021 to bardzo potrzebne ćwiczenia z nadziei. Stworzymy wiele bezpiecznych okazji do cieszenia się bliskością, rozmową i emocjami płynącymi z tekstów. Nie rezygnujemy z widowiskowego aspektu literatury, będziemy znów eksperymentować i zadziwiać. – dodaje Paulina Wilk, współorganizatorka festiwalu.

GWIAZDY LITERATURY I POEZJI PRZY OKRĄGŁYCH STOŁACH

Przy specjalnie zbudowanych Okrągłych Stołach Literackich spotkają się polscy autorzy kilku pokoleń i różnych gatunków, a dyskutować będą o wyzwaniach, jakie postawiła przed nami pandemia. Podczas dwóch wielogłosowych debat, 26 i 27 czerwca, dwa różne składy autorów zmierzą się z tematem zaufania i nieufności między ludźmi, a także kryzysem nadziei i wiary w lepsze jutro. Rozmowy poprowadzą dziennikarze Justyna Dżbik-Kluge i Michał Nogaś, w rozmowie będą brać udział także czytelnicy, a wszystkich dyscyplinować będą gongi i zegary, bo okrągłe stoły to także praktyczna lekcja mówienia krótko i na temat. Wśród rozmówców pojawią się m.in.: Agata Passent, Magdalena Grzebałkowska, Zośka Papużanka, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Uzdański, Jacek Hugo-Bader i Marcin Wicha.

GŁOSY ZE ŚWIATA

Festiwal będzie gościł autorów ze świata. Połączą się oni ze swych domów i gabinetów z publicznością zgromadzoną w Warszawie. Będą to: Sigrid Nunez – amerykańska pisarka, która w książce „Sempre Susan” wspomina przyjaźń z wybitną eseistką Susan Sontag, Vivian Gornick – dopiero u nas odkrywana autorka autobiograficznych „Przywiązań”, legenda nowojorskiej sceny literackiej i feministycznego aktywizmu, Andrés Barba uznawany w Hiszpanii za największy i najoryginalniejszy talent literacki swojego pokolenia, Douglas Stuart – pisarz ze Szkocji, nowojorczyk z wyboru, zeszłoroczny laureat prestiżowej Nagrody Bookera za powieść „Shuggie Bain” właśnie w Polsce wydaną, Joseph Zárate – jeden z najlepszych reporterów z Ameryki Łacińskiej, autor książki „Wewnętrzne wojny” o obrońcach środowiska w Peru oraz Nadav Eyal – czołowy izraelski dziennikarz, który wywołał międzynarodowe reakcje książką „Rewolta” o buncie przeciwko globalizacji.

LITERATURA NA ŻYWO – NIEPOWTARZALNE WIDOWISKA

W programie Big Book Festival nie zabraknie nowatorskich wydarzeń specjalnych, charakterystycznych dla Fundacji „Kultura nie boli”. Festiwal otworzy 25 czerwca wieczorem widowisko FOLWARK OSTATECZNY w reżyserii Matyldy Damięckiej na motywach antytotalitarnej powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i tekstów Martina Luthera Kinga, a zakończy w niedzielę 27 czerwca wieczorem spektakl BENIA KRZYK. SCENY Z ŻYCIA na kanwie „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla o legendarnym bandycie z Odessy. W programie także m.in. SEROTONINA – słuchowisko na żywo w interpretacji Andrzeja Chyry, na podstawie powieści Michela Houellebecqa o obsesjach współczesności oraz aktorskie improwizacje na tekstach popularnego twórcy literackich past POLSKA OCZAMI MALCOLMA XD. W produkcjach specjalnych udział można wziąć tylko osobiście, nie będą one transmitowane.

O CZYM ROZMAWIAĆ

Bez ograniczeń dla publiczności w Warszawie i internecie dostępne będą rozmowy i dyskusje z udziałem pisarzy oraz twórców. Posłuchamy rozmów m.in. o transhumanizmie, zakazanych słowach, o samotności, polskim chłopstwie i toksycznych rodzinach. O strategiach na tworzenie biografii dyskutować będą reporterzy Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski i powieściopisarka Natalia Fiedorczuk, a o queerowej wrażliwości w sztuce – pisarka Dorota Kotas i reżyser Michał Borczuch. Na festiwalu premierę będzie mieć jedenaście nowych książek, a ich autorzy po raz pierwszy od miesięcy osobiście zobaczą się z czytelnikami i podpiszą dla nich egzemplarze. Wśród nowości debiutujących na Big Book Festival będzie m.in. powieść Anny Cieplak „Rozpływaj się”, historyczna książka „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek, reportaż literacki Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy” oraz „Zachód słońca na Santorini” Dionisiosa Sturisa – reportaż o neofaszyzmie w Grecji.

NADZIEJOMAT! ZBIÓRKA NA OPTYMISTYCZNĄ INSTALACJĘ

Jest nadzieja, że podczas Big Book Festival w Warszawie zadebiutuje NADZIEJOMAT – piękna i barwna instalacja do tworzenia fantazyjnych zdań ze słowem „nadzieja”, pozwalająca na blisko trzysta nietuzinkowych kombinacji słów i zrobienie sobie z nimi optymistycznego selfie.

Projekt studia Dinksy z Cieszyna stanie na trzy festiwalowe dni przy Big Book Cafe, po czym przeniesie się do szpitala Wolskiego, gdzie będzie towarzyszył młodym pacjentom oddziału psychiatrycznego, a potem powędruje dalej. Wiele zależy od gestu darczyńców! Nadziejomat jest w pełni finansowany społecznie, w serwisie Zrzutka.pl trwa zbiórka na jego budowę. Organizatorzy Big Book Festival zachęcają do darowizn i przyjścia na festiwal, także by przetestować Nadziejomat!

GDZIE SIĘ SPOTKAMY?

Big Book Festival odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w dwóch sąsiadujących ośrodkach: centrum innowacji literackich Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81) oraz domu kultury Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21). Duża część wydarzeń rozegra się w plenerze i połączy literaturę z atmosferą miasta. Na miejscu działać będą również festiwalowa kawiarnia, księgarnie oraz plenerowa czytelnia i strefa relaksu. Tak jak w roku 2020 na Big Book Festival obowiązywały będą szczególne przepisy sanitarne, w tym ograniczona liczba miejsc na spotkaniach, maseczki i dezynfekcja.

Przed Centrum Łowicka w czasie festiwalu działać będzie Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. Nowości i białe kruki. Każdy zakup to cegiełka – dochód z Targu wesprze Big Book Festival.

Big Book Festival odbywa się od 2013 r., organizuje go Fundacja „Kultura nie boli”. Dziewiąta edycja odbędzie się m.in. dzięki wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, pomocy wydawców i indywidualnych darczyńców.

Pełny program Big Book Festival 2021 możecie znaleźć na stronie: https://bigbookfestival.pl/program

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, goście, spotkania, wydarzenia, Warszawa, online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Big Book Festival 2021
Poznaliśmy program Big Book Festival 2021

Przedstawiamy wszystkie wydarzenia międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania.

6. OgÃłlnopolski Konkurs Młodej Poezji
Ruszył nabór do 6. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji

Wydarzenie odbywa się w ramach 10. edycji Festiwalu Miłosza.

Wiosna zaginionych
Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: wygrywa "Wiosna zaginionych" Anny Kańtoch

Nagroda Wielkiego Kalibru trafiła do jedynej kobiety w gronie nominowanych.

Polecamy
Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
Jakie książki kupić na Pierwszą Komunię?

Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu pozycji, które z pewnością sprawdzą się jako prezenty na tę okazję!

ebook
W czym ebooki i audiobooki są lepsze od książek papierowych?

Ebooki oraz audiobooki posiadają zalety, których próżno szukać w książkach papierowych.

Ostatnio dodane
Big Book Festival 2021
Poznaliśmy program Big Book Festival 2021

Przedstawiamy wszystkie wydarzenia międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania.

6. OgÃłlnopolski Konkurs Młodej Poezji
Ruszył nabór do 6. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji

Wydarzenie odbywa się w ramach 10. edycji Festiwalu Miłosza.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.