Dzieje się - Literatura

Poznaliśmy nominowanych do 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

2022-04-28 10:33:41

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022. Spośród ponad 700 zgłoszeń jury wybrało 15 polskich książek wydanych w 2021 roku. Po raz pierwszy Nagroda zostanie przyznana w kategorii komiks i powieść graficzna.

 Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2022

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest w tym roku przyznawana po raz 15. Podobnie jak w poprzednich latach, książki zgłaszali czytelnicy i czytelniczki, a także przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. Jury w składzie Justyna Sobolewska, Maciej Jakubowiak, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak wybrało finałową piętnastkę, spośród której wyłonione zostaną zwycięskie tytuły. Podczas jubileuszowej gali 18 czerwca poznamy najlepsze publikacje w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej oraz – pierwszy raz – komiks i powieść graficzna.  

Jury przedstawia nominowanych

Pierwszym nominowanym w kategorii proza jest Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii Piotra Oczki. Jak uzasadnia jury: „jeśli ktoś szukałby tekstów, które w naszym pisarsko-humanistycznym świecie byłyby dowodem i owocem miłości do konkretnej kultury i miejsca, to nie mógłby pominąć <>”. Drugi nominowany tytuł to Przewóz Andrzeja Stasiuka. „To powieść, która pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. Okazało się też, że Stasiuk może pisać inaczej niż dotychczas, tworzyć narrację historyczną oraz portretować – w sposób bardzo udany – kobiety” – przekonują jurorzy. Kategorię zamyka nominacja dla książki Golem Macieja Płazy. Jej autor według jury „potrafi znakomicie stosować literackie stylizacje i oddaje narastający lęk – niemal jak w literaturze grozy – kiedy nad miasteczkiem krąży widmo pogromu. A wszystko po to, by ożywić mit”.

Pierwszy nominowany w kategorii poezja – Tomasz Bąk z publikacją O, tu jestem – według jurorów buduje w swoich wierszach „świat zmęczony i ograniczony – nami i sobą”. Drugi nominowany tomik – gift. z Podlasia Justyny Kulikowskiej – to „przykład literatury, która, idąc drogą nauk Witolda Gombrowicza, ma być po to nieprzyjemna, żeby nas wypraszać z wygodnickiej sfery komfortu”. Ostatnia z wyróżnionych książek to gdzie są moje dzieci? Ilony Witkowskiej, która „przynosi nam znakomite <>, ale też rodzaj pocieszenia, bo <>”.

W kategorii literatura dziecięca nominowano Beskid bez kitu. Zima Marii Strzeleckiej, którą jury opisuje w następujący sposób: „dziedzictwo inności może być bogactwem, a opowieść o ziemi i ludziach edukacyjna i bawiąca zarazem”. Druga nominowana książka to Bajka i jej gang napisana i zilustrowana przez Marcina Podolca. Jak uzasadniają jurorzy to „rzadki przypadek książki dla dzieci, która wysoko ceni inteligencję swoich czytelniczek i czytelników”. Ostatnia w tej kategorii książka to Tkaczka chmur, w której „ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy”.

Pierwszym tytułem nominowanym w kategorii książka o tematyce warszawskiej jest Wstecz.  Historia Warszawy do początku Błażeja Brzostka. Jury tak ją opisuje: „czy da się napisać historię miasta, mieszając narrację stricte historyczną z fabułą, dialogami, wątkami sensacyjno-kryminalnymi, reportażem historycznym, obyczajowymi portretami oraz czym tam jeszcze chcecie. (…) Da się!”. Kolejny nominowany tytuł to Krahelska. Krahelskie Olgi Gitkiewicz, w której „autorka rekonstruuje trzy splecione ze sobą życiorysy, ustala fakty, dekonstruuje mity i na nowo rozkłada akcenty, tworząc barwną opowieść o trzech Krahelskich”. Tę kategorię zamyka „rozpisany na trzy głosy esej o patrzeniu i szczególne ćwiczenie warszawskiego wzroku”, czyli Warszawski trójkąt Zagłady Artura Żmijewskiego, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej oraz Jacka Leociaka.

Listę nominacji w nowej kategorii komiks i powieść graficzna otwiera Twarz, brzuch, głowa  Wandy Hagedorn z ilustracjami Oli Szmidy. „Siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne”. Kolejny nominowany tytuł to O, choroba według scenariusza Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera. Jury w uzasadnieniu wyboru napisało: „czy książka z obrazkami i dialogami w dymkach nadaje się do tego, żeby opowiedzieć o chorobie nowotworowej, której doświadcza nastoletnia dziewczyna? Boguś Janiszewski i Max Skorwider udowadniają, że trudno o lepsze medium dla tego wyzwania”. Ostatni nominowany tytuł to Dziadostwo Jakuba Topora. Jak piszą jurorzy „to rock’n’rollowa opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swego miejsca oraz kręgu najbliższych przyjaciół”.

Lista nominowanych do 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Proza

Maciej Płaza „Golem”, Wydawnictwo W.A.B.
Andrzej Stasiuk „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne
Piotr Oczko „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii”, Wydawnictwo Znak 

Poezja

Tomasz Bąk „O, tu jestem”, Wydawnictwo WBPiCAK
Ilona Witkowska „gdzie są moje dzieci?”, Wydawnictwo papierwdole-Katalog Press
Justyna Kulikowska „gift. z Podlasia”, Wydawnictwo WBPiCAK

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)

Marcin Podolec (tekst i ilustracje) „Bajka i jej gang”, Kultura Gniewu
Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) „Tkaczka chmur”, Albus
Maria Strzelecka (tekst i ilustracje) „Beskid bez kitu. Zima”, Libra PL

Książka o tematyce warszawskiej

Olga Gitkiewicz „Krahelska. Krahelskie”, Dowody na Istnienie
Artur Żmijewski, Zofia Waślicka-Żmijewska, Jacek Leociak „Warszawski trójkąt Zagłady”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 
Błażej Brzostek „Wstecz. Historia Warszawy do początku”, Muzeum Warszawy

Komiks i powieść graficzna

Wanda Hagedorn (tekst), Ola Szmida (ilustracje) „Twarz, brzuch, głowa”, Kultura Gniewu 
Jakub Topor (tekst i ilustracje) „Dziadostwo”, Timof Comics
Boguś Janiszewski (tekst), Max Skorwider (ilustracje) „O, choroba”, Wydawnictwo Agora, Fundacja Iskierka

W dniach 26-29 maja podczas Targów Książki w Warszawie odbędą się wydarzenia towarzyszące Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy – warsztaty, spotkania autorskie. Będzie też można kupić nominowane tytuły.  

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: proza, poezja, komiks, powieść graficzna, dla dzieci, 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk, Empuzjon
"Empuzjon" Olgi Tokarczuk z premierą we Wrocławiu - spotkanie z pisarką w Hali Stulecia

To jej pierwsza książka po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Targi KsiąÅźki Empiku
Targi Książki Empiku 2022: ponad 60 wydarzeń i spotkań autorskich online

Największe wydarzenie literackie w Polsce powraca w nowej odsłonie.

ksiąÅźki do psychologii i socjologii
Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2022 [Program] Wrocław

Co w tym roku czeka nas w czasie kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
"Lot 202" - powieść Remigiusza Mroza
"Lot 202" - nowa powieść Remigiusza Mroza jako audiobook

Premiera odbędzie się nie tylko w wersji książkowej, ale także formie audioserialu już 20 maja!

: kryminały dla dzieci
Kryminały dla dzieci - jakie książki się nadają?

Te kryminały dla dzieci nie zawierają żadnych scen okrucieństwa.

Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk, Empuzjon
"Empuzjon" Olgi Tokarczuk z premierą we Wrocławiu - spotkanie z pisarką w Hali Stulecia

To jej pierwsza książka po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Targi KsiąÅźki Empiku
Targi Książki Empiku 2022: ponad 60 wydarzeń i spotkań autorskich online

Największe wydarzenie literackie w Polsce powraca w nowej odsłonie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.