Nowości - Literatura

"Pozdrowienia z Auschwitz" pełne pocztówek z obozu

2015-10-29 09:31:28

29 października ukazuje się książka Pawła Szypulskiego pt. "Pozdrowienia z Auschwitz". Publikacja przygotowana została na podstawie turystycznych pocztówek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau. Książka została nominowana do finału Paris Photo-Aperture Foundation PhotoBook Awards – najbardziej prestiżowego konkursu książek fotograficznych na świecie.

"Pozdrowienia z Auschwitz" to projekt zrealizowany w oparciu o autorski wybór kartek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie pocztówki wchodzące w jej skład pochodzą "z obiegu" - zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych. Na jednej z nich mężczyzna przesyła Pozdrowienia z Oświęcimia i w post scriptum dodaje: Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca.

Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu. Na innej kartce: Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11, tzw. Blok śmierci. Najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w zbiorach Pawła Szypulskiego, wysłana została już w 1946 r., rok po wyzwoleniu.

Sekwencja kartek zreprodukowanych w książce została ułożona w taki sposób, że przeglądając kolejne strony, widz prowadzony jest przez metaforyczną podróż w głąb obozu Auschwitz I - od bramy, przez baraki, do wnętrza komory gazowej i krematorium, a następnie od bramy do komór Auschwitz II-Birkenau.
 
Integralną częścią eseju wizualnego stworzonego przez Szypulskiego jest też fragment świadectwa Wilhelma Brasse - ocalonego z Auschwitz, przedwojennego fotografa, który za odmowę wstąpienia do Wehrmachtu został uwięziony w obozie. Był on autorem pierwszej w historii pocztówki z Auschwitz. Kartka przedstawiała kilka bratków zerwanych przed obozowym blokiem i sprzedawana była w kantynie SS. Współcześnie pocztówka ta znana jest tylko dzięki wspomnieniom Brassego.

Wybór pocztówek zgromadzonych w książce zamyka kartka, która jako jedyna na awersie przedstawia zdjęcie wykonane podczas wojny. Jest to fotografia zrobiona przez więźniów Sonderkommando dosłownie z wnętrza komory gazowej. Widać na niej palenie zwłok zamordowanych przed chwilą ludzi. Jest to jeden z zaledwie czterech naświetlonych wtedy kadrów, które jako jedyne zdjęcia z czasu II wojny światowej przedstawiają ostatni etap Zagłady z perspektywy jej ofiar. Na oryginalnym zdjęciu znaczną część kadru zajmuje czarna przestrzeń - framuga i wnętrze komory. Na pocztówce widzimy je po wykadrowaniu - większą część obrazu stanowią teraz lekko rozmazane obrysy ciał pomordowanych i członków Sonderkommando oraz unoszące się nad nimi kłęby dymu.
 
Jedną z centralnych figur współczesnej debaty akademickiej i praktyk artystycznych związanych z Zagładą jest milczenie. Innym niezwykle ważnym problemem jest kwestia stosowności. Turystyczne pocztówki zebrane w ramach projektu "Pozdrowienia z Auschwitz" proponują radykalnie odmienną - "rozgadaną" i skrajnie niestosowną - narrację. Praca Szypulskiego, opowiada o społecznej pamięci o Zagładzie, pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce wysokiej i naukowym dyskursie.
 
We wrześniu br. książka Szypulskiego została nominowana do finału najbardziej prestiżowego konkursu książek fotograficznych Paris Photo-Aperture Foundation PhotoBook Awards.

ip

Słowa kluczowe: Pozdrowienia z Auschwitz, książka o Auschwitz, pocztówki z Auschwitz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Pucked Up 2
"Pucked UP. Tom 2" to książka, z którą pójdziesz do łóżka

Helena Hunting prezentuje kolejną pikantną opowieść.

Wielkie wyprawy Zbigniewa Kasprzaka
"Wielkie Wyprawy" - premiera antologii Zbigniewa Kasprzaka

Znajdą się tu opowieści o ogólnie pojętej tematyce historycznej stworzone przez wybitnego polskiego rysownika.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.