Nowości - Literatura

"Podróż intuicyjna" Michała Szczęśniaka o kulisach zwiedzania świata

2020-07-23 11:26:45

Indie, Nepal, Bangladesz, Stany Zjednoczone, Argentyna, Boliwia, Peru, Ekwador, Galapagos – odległe miejsca kuszą egzotyką i oferują niezliczone atrakcje zwłaszcza tym, którzy mają pieniądze i czas, czyli nielicznym, powiedzieliby sceptycy. Bo choć o podróżach marzy wielu, zawsze jest coś co wiąże i nie chce puścić: materia, rodzina, kariera, lęk przed zmianą, rutyna, potrzeba komfortu – to początek niekończącej się listy. A jednak niektórym się udaje...

Michał Szczęśniak - Podróż intuicyjnaMichał Szczęśniak i jego "Podróż intuicyjna"

Michał Szczęśniak w ciągu kilkunastu lat przejechał wzdłuż i wszerz Azję i obie Ameryki. Bez przysłowiowego grosza przy duszy dotarł na Antarktydę, a także na Galapagos, dołączając do załogi jednego ze statków biorących udział w regatach o puchar tych wysp. Był ulicznym artystą i handlował rękodziełem. Medytował w Indiach. Terminował u argentyńskiej szamanki. Po drodze spotkał wielu wspaniałych ludzi i miłość. Swoje doświadczenia opisał w książce, w której na pierwszy plan wybijają się dwa kierunki podróżowania: fizyczny i duchowy, bo każda podróż jest kolejnym krokiem do poznania samego siebie, a kluczem do realizacji marzeń jest zdanie się na intuicję.

Książka "Podróż intuicyjna" to relacja z trzyletniej podróży autora po Ameryce Południowej i rejsu na Antarktydę. Czytając ją ma się wrażenie, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych – opowieść niezwykle żywa i bardzo osobista, zilustrowana zachwycającymi zdjęciami zaprasza do udania się w drogę, zarówno w sensie geograficznym, jak i do wewnątrz siebie. Tytuł jest już dostępny ww  księgarniach.

Dlaczego "Podróż intuicyjna"?

Utkany przez autora termin "Podróż intuicyjna" oznacza zdanie się na swoje serce, poddanie się okolicznościom, otwarcie na najróżniejsze sytuacje i nieplanowane zwroty akcji w podróży oraz ludzi, bo każde spotkanie wzbogaca i może zmienić kierunek drogi. W podróży intuicyjnej dzieją się rzeczy, które mają się wydarzyć, a nie te, które są planowane. Wtedy najłatwiej jest zrozumieć kim naprawdę się jest – tymi słowami Michał Szczęśniak otwiera swoją relację z podróży do Ameryki Południowej, która zmieniła jego życie i – jak twierdzi – przyczyniła się do wewnętrznej transformacji. Wyjeżdżając nie znał języka, podróżował bez telefonu i GPS-a, nie planował trasy z wyprzedzeniem, nie rezerwował hoteli... Wiedział, że chce jechać na północ i zdał się na intuicję.

Jak skutecznie uczyć się języka obcego w podróży?
Jak znaleźć pracę w podróży?
Jak radzić sobie z nieplanowanymi wydarzeniami na trasie?

"Podróż Intuicyjna" nie jest jednak tylko i wyłącznie zapisem duchowej podróży. Zawiera wiele praktycznych wskazówek dotyczących podróżowania, zwłaszcza dla osób dysponujących niewielkim budżetem i listę miejsc z kategorii must see oraz zaskakujące a czasem zabawne opowieści z drogi, jak te o nietypowych zajęciach, na które można trafić w ramach wolontariatu, o stawaniu się wędrownym artystą i o tańczeniu tango, o polskim mieście Wanda w Argentynie i księdzu o szczególnym podejściu do gościnności, o leczeniu roślinami i szamańskich rytuałach i o podróżowaniu autostopem lub... jachtostopem.  

Cześć nakładu książki wydana została na papierze konopnym. Dlaczego? Ze względów ideowych i ekologicznych. Fakty mówią same za siebie – przekonuje Michał Szczęśniak i podaje dane – z jednego hektara konopi można uzyskać tyle samo masy papierowej co z czterech hektarów lasu, włókno konopi można pozyskać do produkcji papieru już po 90 dniach, kiedy drzewo musi rosnąć piętnaście do pięćdziesięciu, do tego papier konopny w odróżnieniu od papieru drzewnego nie wymaga wybielania chlorem  i można go poddać recyclingowi aż siedem razy (papier drzewny tylko cztery).

Podkreśla, że konopie siewne są uprawiane w Polsce i nie zawierają substancji odurzających. Jest to roślina, którą się wykorzystuje do produkcji lin, ubrań, papieru, materiałów budowlanych i w przemyśle spożywczym. Żadna z polskich drukarni nie słyszała o papierze konopnym do czasu, aż autor zainicjował ten temat. Papier udało mu się znaleźć w Indiach.

Sylwetka autora

Michał Szczęśniak  to podróżnik, żeglarz, wykładowca, mówca motywacyjny, bloger, uliczny artysta, wędrowny handlarz, uczeń szamanki – przede wszystkim człowiek dla którego podróż jest drogą do poznania siebie.

Autor, gdy nie podróżuje, dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi i przekonuje, że warto realizować marzenia, zwłaszcza te, które wydają się niemożliwe do spełnienia.  Prowadzi wykłady i warsztaty oraz organizuje wyjazdy intuicyjne dla grup.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: książka, podróżnik, 2020, relacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Tajne Imperium
Premiery komiksów Egmontu na lipiec 2020

Wśród nowości znajdziemy wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce zatytułowany "Tajne Imperium".

Zmyślenie
"Zmyślenie" - debiutuje nowa powieść Jan Page

To nowa powieść scenarzystki i producentki telewizyjnej Jan Page, wydającej pod pseudonimem Jess Ryder.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.