Nowości - Literatura

"Pies" - książka o realiach pracy policjantów w Polsce

2020-06-16 10:30:37

17 czerwca 2020 odbędzie się premiera książki Jakuba Gończyka pt. "Pies". Autor jest policjantem, uwielbiającym swoją robotę, ale nienawidzącym systemu i fatalnej organizacji. Opisuje swoją pracę jako nieustający kontakt z patologią, a nie strzelaniny, widowiskowe pościgi czy udaremnianie napadów na bank.

Jakub Gończyk - książka Pies

O książce "Pies"

Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się policja. Dyżury po kilkanaście godzin, interwencje, zabezpieczanie wypadków, przemoc domowa, samobójstwa, kradzieże, gwałty. Nieustający kontakt z patologią. Jakub Gończyk szczerze pokazuje codzienność policjantów i absurdy systemu, w którym funkcjonują. Nie przebiera przy tym w słowach.

To jest głos z samego dołu. Będę pisał w imieniu swoim, ale, mam nadzieję, kolegów też. Taki samozwańczy rzecznik – trochę siebie samego, trochę innych – zaczyna swoją książkę Gończyk. Jest czynnym policjantem, pracuje w prewencji. Na potrzeby wydania tej książki ukrył się pod pseudonimem. Inaczej nie mogłaby ona powstać.

Sytuacja w polskiej policji jest daleka od ideału. Korupcja, przemoc i nadużycia są na porządku dziennym. Do tego dochodzą społeczna niechęć, nieufność i wrogość. Z roku na rok na komisariatach jest coraz więcej wakatów. Brakuje chętnych do służby – kandydatów zrażają zarówno niskie zarobki, jak również trudne, często niebezpieczne warunki pracy. Tym, co zniechęca najbardziej, nie są jednak pieniądze, lecz nepotyzm i niekompetencja przełożonych.

Znaczna część ludzi którzy trafiają do służby, to albo pełni zapału idealiści z poczuciem misji, którzy bardzo szybko muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością, albo ludzie bez żadnych kompetencji, dla których praca w policji wydaje się najłatwiejszą ścieżką kariery. Codzienność pracy policjanta to nie strzelaniny, widowiskowe pościgi czy udaremnianie napadów na bank. To kradzieże, gwałty, pobicia, przemoc domowa. W szeregach policji jest mnóstwo zniechęconych, zawiedzionych i wykończonych pracą funkcjonariuszy, wyniszczonych nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Często prowadzi to do poważnych konsekwencji.

Gończyk w „Psie” opisuje między innymi historię policjanta – "skoczka". Po kilkunastu latach pracy nie wytrzymał, postanowił popełnić samobójstwo. Wyskoczył z 4 piętra. Nie zabił się - krzaki oraz anteny zamortyzowały upadek. Przeniesiono go do pracy biurowej. Ta historia miała szczęśliwe zakończenie, jednak wiele innych kończy się tragicznie. Jak mówi autor: Jak tylko zaczęło się z nim coś dziać, od razu powinno mu się odebrać broń i wysłać na urlop, a potem przenieść na dołek. Ale nie: nikt się nie przejął, wszyscy liczyli na to, że jakoś to będzie.

Jakoś to będzie, czyli prawda o policji w Polsce

„Jakoś to będzie” słychać  w policji od kilku dekad. Ta instytucja funkcjonuje niejako na przekór sobie: sparaliżowana często absurdalnymi przepisami i regulaminami, niedofinansowana, O tym właśnie pisze autor -  szczerze, bez upiększeń i cenzury. Nie jest to opowieść stronnicza, nikogo nie gnoi, nikogo nie wynosi na piedestał. „Pies” w brutalny, bezpośredni sposób ukazuje realia pracy w policji.

Autor jest policjantem, uwielbiającym swoją robotę, ale nienawidzącym systemu i fatalnej organizacji. Jego zainteresowania nie są jakieś szczególnie wyjątkowe. Praca, dom, rodzina, treningi, książki. Jak sam mówi: „Na więcej nie starcza czasu”. Na Facebooku prowadzi stronę „Policja. Psia perspektywa”.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Jakub Gończyk, fakty, prawda, praca, jak wygląda, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Deirdre Sullivan - Witamy w Ballyfrann
"Witamy w Ballyfrann" - magiczna opowieść o siostrzanej miłości wkrótce w księgarniach

Deirdre Sullivan sprawnie łączy gatunki horroru i fantastyki.

Tajne Imperium
Premiery komiksów Egmontu na lipiec 2020

Wśród nowości znajdziemy wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce zatytułowany "Tajne Imperium".

Metro 2035 - Piter. Bitwa bliźniakÃłw
"Piter. Bitwa bliźniaków" - nowa książka Szymuna Wroczka z Uniwersum Metro 2035

Najnowsza powieść Szymuna Wroczka jest trzecią częścią udanej serii w świecie, który wykreował Dmitry Glukhovsky.

Polecamy
Stop. To tylko wiersze
Stop. To tylko wiersze

"Zaprawdę powiadam wam, że marne są ludzkie nadzieje, wobec wyroków, które Przedwieczny ognistymi znakami wypisuje na niebie"

Biografia Steve`a Jobsa
Biografia Steve`a Jobsa

Wolą Steve’a Jobsa było, żeby spisać jego pełną, wyczerpującą biografię, ujawniającą wszelkie fakty jego życia i podającą je w prawdziwej, nieprzekoloryzowanej i nieupiększonej postaci.

Ostatnio dodane
Deirdre Sullivan - Witamy w Ballyfrann
"Witamy w Ballyfrann" - magiczna opowieść o siostrzanej miłości wkrótce w księgarniach

Deirdre Sullivan sprawnie łączy gatunki horroru i fantastyki.

Tajne Imperium
Premiery komiksów Egmontu na lipiec 2020

Wśród nowości znajdziemy wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce zatytułowany "Tajne Imperium".

Konkurs Ziaja