Recenzje - Literatura

Pierwsza Dama Kryminału

2013-01-14 09:55:33

Świat mrocznych zbrodni to z pewnością męski świat. Brutalne morderstwa, poćwiartowane zwłoki i morze krwi – takiej scenerii nie spotkamy na kartach książek Agathy Christie. Angielska pisarka i autorka kilkudziesięciu powieści i opowiadań kryminalnych pozostaje jednak niekwestionowaną królową światowej literatury detektywistycznej. To właśnie ona stworzyła znane na całym świecie postacie błyskotliwego Belga – Herculesa Poirota oraz wścibskiej, choć dobrodusznej staruszki Jane Marple.

„Autobiografię” Agathy Christie, podobnie jak kryminały jej autorstwa, można przeczytać jednym tchem. Jest to błyskotliwa, pełna dystansu do siebie i humoru opowieść o cudownym sielskim dzieciństwie spędzonym w Ashfield, wkraczaniu w dorosłe życie i licznych podróżach, które w ogromnej mierze ukształtowały pisarkę. Agatha Christie, z domu Miller, wychowywała się w dość zamożnej rodzinie, otoczona miłością i wsparciem ze strony rodziców, szlifowała swoje artystyczne talenty i cieszyła się niezwykle bogatą wyobraźnią. Była romantyczką, ale też miała w sobie silny imperatyw niesienia pomocy innym -  w czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu jako pielęgniarka. Przez pewien czas Agatha pomagała również w aptece, co tłumaczy jej rozległą wiedzę na temat trucizn – którą później tak często wykorzystywała w swoich powieściach.

Agatha Christie miała artystyczną duszę, ale i pragmatyczny umysł. W „Autobiografii” opisała swoje pierwsze dojrzałe decyzje, wątpliwości związane z zamążpójściem, rozterki towarzyszące macierzyństwu i nowoczesne jak na tamte czasy spojrzenie na życie. Uwielbiała podróżować – odwiedziła kraje Bliskiego Wschodu, wzięła udział w wykopaliskach w Ur, a nawet surfowała na wodach Oceanu Spokojnego. Na swojej drodze spotykała wielu fascynujących ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na jej sposób pojmowania świata i przedstawiania go w książkach.

„Autobiografia” to nie tylko podróż ścieżkami Agathy Christie, ale również obraz Anglii z przełomu XIX i XX wieku. Styl życia, wartości którymi wówczas się kierowano, aż wreszcie pierwsze zapowiedzi wojennego koszmaru – to wszystko możemy odnaleźć we wspomnieniach angielskiej pisarki. Jest to obowiązkowa lektura dla wielbicieli jej prozy – pozwala lepiej zrozumieć zarówno ją samą, jak i czasy w których przyszło jej tworzyć.

Agata Christie, Autobiografia, Wydawnictwo Dolnośląskie

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: Agata Christie, Autobiografia książka recenzja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.