Dzieje się - Literatura

Olga Tokarczuk zachęca do pisania herstorii i ogłasza konkurs literacki

2020-12-11 10:21:42

Za nami obchody tak zwanej „czułej rocznicy”. W czwartek, 10 grudnia 2020 we Wrocławiu odbyło się jedyne w tym roku spotkanie z Olgą Tokarczuk na temat jej najnowszej książki. Ogłoszono również wyniki konkursów literackich organizowanych przez Fundację Noblistki i zapowiedziano kolejne działania. Wikipedia będzie bogatsza m.in. o herstorie pisarek, artystek oraz laureatek Nagrody Nobla,natomiast 13 grudnia odbędzie się kolejna debata z cyklu #Zezwierzęcej, zostanie poruszony na niej temat tzw. „Piątce dla zwierząt”. Rozpoczął się także konkurs na mowę noblowską dla szkół ponadpodstawowych.

Olga Tokarczuk spotkanie Herstorie w Wikipedii - kilka słów o wyjątkowych kobietach

W dniu rocznicy przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla (10 grudnia) Fundacja Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasada Szwecji ogłosiły konkurs pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”, którego celem jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o herstorie pisarek, artystek, laureatek Nagrody Nobla, a także rozwijanie tematów związanych bezpośrednio z twórczością Olgi Tokarczuk. Konkurs potrwa do 31 grudnia. W tym czasie uczestniczki i uczestnicy są zaproszeni do tworzenia i rozbudowywania w Wikipedii treści dotyczących biografii pisarek, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla, haseł powiązanych z pisarkami, ich życiem i twórczością oraz artykułów powiązanych z twórczością i życiem kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla. Na najaktywniejsze edytorki i edytorów czekają nagrody książkowe od Wydawnictwa Literackiego, ułożone w kolekcje-niespodzianki. Laureatki i laureaci będą mogli wybrać kolekcję „bizarną”, „ekscentryczną”, „dysocjacyjną”, „dzienną/nocną” i „czułą”; otrzymają także unikatowe zakładki ze ścinków taśmy światłoczułej, na której utrwalono twórczość Tokarczuk zdeponowaną niedawno w Światowym Archiwum Arktycznym. Jury konkursu przyzna nagrodę specjalną w postaci książki z osobistą dedykacją od Olgi Tokarczuk. Wśród wszystkich osób, które dodadzą treści dotyczące szwedzkich pisarek dodatkowo rozlosowane zostaną nagrody od Ambasady Szwecji w Polsce. Szczegóły konkursu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Pisarki,_poetki,_artystki_–_noblistki!

Konkursy literackie - za najbardziej kreatywne opowiadanie 

Pod hasłem „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO, zrealizowany został pierwszy konkurs literacki mający na celu promocję czytelnictwa, a przede wszystkim zachęcanie młodych ludzi do podejmowania prób literackich i czerpania przyjemności z literatury. Zadaniem uczniów było stworzenie krótkiej bajki lub opowiadania inspirowanych tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Na konkurs wpłynęło aż 307 prac. W grupie wiekowej 4–5 klasa najlepsza okazała się Michalina Hrynkiewicz, II miejsce przypadło Zoi Malkogiorgos, III miejsce – Filipowi Kuderewiczowi, została również wyróżniona Alicja Focik. W starszej grupie wiekowej, 6–8 klasa,  I miejsce zajęła Alicja Grudzień, II miejsce – Julia Krzyżanowska oraz przyznane zostały dwa trzecie miejsca: Amelii Króliczewskiej oraz Ewelinie Kwaterczak. Równolegle odbywał się konkurs organizowany z Wydawnictwem Muchomor na rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?“. Nagrodę główną zdobył siedemnastoletni Jakub Kloza z Białegostoku, a wyróżniony został Wiktor Litwin z V LO we Wrocławiu.

Grzegorz Żygdało Izabella Kaluta

Nagrody dla najlepszej mowy noblowskiej

To nie koniec wyzwań. Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury ogłosiły kolejny konkurs, który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki. Przyświecają mu słowa Olgi Tokarczuk: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie siebie jako laureatek lub laureatów Nobla i przygotowanie mowy noblowskiej o objętości do 6 tysięcy znaków (ze spacjami). „Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – czytamy w opisie konkursu. Krótkie formy literackie można przesyłać do 26 lutego 2021 r. na adres: konkurs@domliteratury.wroc.pl, wpisując w tytule: „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych”. Konkurs na mowę noblowską ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac. Wyniki zostaną ogłoszone 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl, gdzie znajdują się także regulamin konkursu oraz specjalnie przygotowane, bezpłatne scenariusze lekcji do wykorzystania i przeprowadzenia podczas zajęć w szkołach ponadpodstawowych, jak również materiały wideo, które mogą być pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu. Nagrodami w konkursie są książki z autografem Noblistki i zaproszenie do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.

#Zezwierzęcej: z perspektywy zwierząt

13 grudnia o godz. 17:00 Fundacja Olgi Tokarczuk zaprasza na kolejną debatę z cyklu #Zezwierzęcej, podczas której goście spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął na perspektywę poprawy losu zwierząt w Polsce. „Piątka dla zwierząt” wywołała mnóstwo kontrowersji: z jednej strony protesty wielu rolników i producentów futer, z drugiej entuzjazm, ale i krytykę organizacji prozwierzęcych. Rozmawiać będą Katarzyna Topczewska, adwokatka specjalizująca się w sprawach dotyczących praw zwierząt i Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!. Dyskusję poprowadzi Ludwika Włodek. Spotkanie odbędzie się gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie i będzie transmitowane na Facebooku Fundacji Olgi Tokarczuk.

KK/ip

fot. spotkanie wokół książki ''Czuły narrator'', autor: Edyta Dufaj

Słowa kluczowe: uzupełnianie Wikipedii,konkurs literacki, nagrody, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Kultury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Branża księgarń w czasie pandemii: raport za rok 2020

Jak ten rok zapamiętają wydawcy, pisarze, księgarze, antykwariusze, organizatorzy targów, a także przedstawiciele e-kultury?

dobre strony
Poznaliśmy laureatów nagród Pióro Fredry 2020 oraz Dobre Strony 2020

Za nami transmisja online z ogłoszenia wyników. Kto wygrał?

Olga Tokarczuk spotkanie
Olga Tokarczuk zachęca do pisania herstorii i ogłasza konkurs literacki

Polska noblistka zachęca do tworzenia treści uwzględniając osiągnięcia i biografie kobiet.

Polecamy
KaÅźdego dnia
Książki romantyczne dla młodzieży

Poznajcie polecane romanse dla nastolatków!

Bruno Schulz. Festiwal 2019
Znamy pełny program Bruno Schulz. Festiwal 2019 Wrocław

W tym roku motywem przewodnim festiwalowych spotkań będzie fenomen ELIT: dawnych i nowych, polskich i światowych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Branża księgarń w czasie pandemii: raport za rok 2020

Jak ten rok zapamiętają wydawcy, pisarze, księgarze, antykwariusze, organizatorzy targów, a także przedstawiciele e-kultury?

dobre strony
Poznaliśmy laureatów nagród Pióro Fredry 2020 oraz Dobre Strony 2020

Za nami transmisja online z ogłoszenia wyników. Kto wygrał?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.