Dzieje się - Literatura

Ogłoszenie nominacji do nagród edytorskich Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021 [WIDEO]

2021-11-18 16:48:56

Kolejna edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nimi finał Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony. Pióro Fredry przyznawane jest za najlepiej wydaną książkę dla dorosłych, a Dobre Strony za najpiękniejszą edytorsko książkę dla dzieci. Nominowanych i laureatów wyłania jedno wspólne jury. Obie nagrody mają także wymiar finansowy, a wygrane środki zwycięskie wydawnictwa są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej publikacji. 18 listopada jury do każdej z nagród nominowało 5 książek. Ogłoszenie nominacji było transmitowane z klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury. Laureatów poznamy 2 grudnia 2021 roku podczas uroczystej gali, w pierwszym dniu 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbędą się w Hali Stulecia.

Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021O nagrodach

Przyznawana we Wrocławiu prestiżowa nagroda Pióro Fredry towarzyszyła Wrocławskim Targom Dobrych Książek od samego początku istnienia imprezy. Od 2019 roku honorowy tytuł został wzmocniony nagrodą finansową dla laureata w wysokości 20.000 złotych. Pieniądze muszą zostać wykorzystane przez zwycięskie wydawnictwo na wydanie kolejnej książki. Dzięki temu nagroda wspiera i promuje dbałość o walory edytorskie jako kluczowy element działalności wydawniczej. Ta zasada świetnie sprawdziła się od początku przy drugiej wrocławskiej nagrodzie edytorskiej, Dobre Strony, która istnieje już od dwunastu lat.

Początkowo była wręczana podczas czerwcowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w 2019 roku zostały połączone z Wrocławskimi Targami Dobrych Książek. Nagroda Edytorska Dobre Strony również wynosi 20.000 złotych. Obie nagrody są sponsorowane przez Fundację KGHM Polska Miedź. Laureatów obu nagród poznamy w pierwszym dniu Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które po roku przerwy spowodowanej pandemią i lockdownem odbędą się ponownie w Hali Stulecia, w dniach od 2 do 5 grudnia.

Ogłoszenie nominacji z udziałem przewodniczącej jury Anity Wincencjusz-Patyny i Anny Morawieckiej - szefowej Wrocławskich Tragów Dobrych Książek odbyło się 18 listopada o 12.00 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury i było transmitowane na Facebooku i kanale YouTube Wrocławskich Targów Dobrych Książek, gdzie nadal można je oglądać.

Ogłoszenie nominacjiŁącznie do Nagród Edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono w tym roku 122 tytuły z 61 wydawnictw. Nadesłane książki ocenia jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. Podczas obrad jury postanowiło nominować do każdej z nagród 5 tytułów:

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2021. Nominacje:

- „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, Barbara Banaś, projekt graficzny Joanna Jopkiewicz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

- „Jak się tworzy powieść”, Miguel de Unamuno, przekład Kacper Szpyrka, projekt okładki Mimi Wasilewska, projekt typograficzny Mimi Wasilewska i Paweł Orzeł, Państwowy Instytut Wydawniczy

- „Kierunek zwiedzania”, Marcin Wicha, projekt graficzny Przemek Dębowski, Wydawnictwo Karakter

- „Salve Femina”, wybór tekstów Magdalena Gaładyk, ilustracje Magdalena Gaładyk, opracowanie graficzne Magdalena Gaładyk, Wiesław Wiszowaty, Wydawnictwo Albus

- „Ocalić od zapomnienia”, Marek Dyżewski, projekt graficzny Julita Gielzak, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021. Nominacje:

- „Gdzie dzisiaj śpimy?”, tekst i ilustracje Marta Kopyt, projekt typograficzny Agnieszka Pasierska, Wydawnictwo Druganoga

- „Lotta czyli jak wychować ludzkie stado”, tekst Zofia Stanecka, projekt okładki i ilustracje Marianna Sztyma, Wydawnictwo Kropka

- „M jak morze”, tekst i ilustracje Joanna Concejo, Wydawnictwo Format

- „O, choroba”, tekst Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skowider, Wydawnictwo Agora dla dzieci

- „Wszyscy świętują”, tekst Joanna Rzyska, opracowanie graficzne Agata Dudek i Małgorzata Nowak, Wydawnictwo Druganoga

Laureatów obu nagród poznamy 2 grudnia o godz. 19.30 podczas uroczystej gali w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony będzie można obejrzeć i kupić na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, więc wybór jury warto potraktować jako doskonałą podpowiedź, za czym szczególnie warto się rozglądać odwiedzając Halę Stulecia.

Fundatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskie Dobre Strony jest Fundacja KGHM Polska Miedź.

Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony oraz 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Wrocławski Dom Literatury.

Więcej informacji na www.literatura.wroclaw.pl i www.targiksiazki.wroclaw.pl

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek objęte zostały Honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

ip

fot. materiały organizatora
Słowa kluczowe: nagrody literackie, książki, tytuły, laureaci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wrocławskie Targi Dobrych KsiąÅźek
Wrocławskie Targi Dobrych Książek w grudniu 2021 w Hali Stulecia Wrocław

Będzie można wybrać wyjątkowe prezenty pod choinkę, a nie zabraknie też spotkań literackich.

Polecamy
Za garść neodolarÃłw
Escape Quest - książki escape room w klimatach cyberpunku i poszukiwaczy skarbów

Egmont Polska wydaje dwie gry książkowe: "Poszukiwacze zaginionego skarbu" oraz "Za garść neodolarów".

Projekt Kody Miasta
Kody Miasta 2018 - bajki związane z Krakowem wprost z literackich ławeczek Kraków

Historie związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek.

Ostatnio dodane
Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.