Recenzje - Literatura

Naprawdę pozytywna książka

2008-08-13 15:15:42
 Stare, bibliotekarskie przysłowie mówi, że dobra książka powinna być jak przyjaciel. Faktycznie, dzieła literackie  są jak ludzie - jedne smutne i trudne, a inne - wesołe i sympatyczne. Jeśli jakaś książka mogłaby zostać moim przyjacielem, to byłoby to dzieło Terry'ego Darlingtona "Z wąskim psem do Carcassonne". Dawno nie czytałam tak lekkiej, przyjemnej i optymistycznej, dodającej sił witalnych historii.

Książka opowiada losy małżeństwa - Terry'ego i Monici Darlingtonów, którzy po przejściu na emeryturę postanowili przeprawić się swoją łodzią kanałową przez La Manche i popłynąć nad Morze Śródziemne razem ze swoim whippetem Jimem. Wcześniej zasięgnęli porady ekspertów, którzy  powiedzieli im, że utoną, razem ze swoim psem.

Na "Phyllis May" przebijają się przez dwumetrowe fale La Manche, dają się porwać nurtowi strasznego Rodanu i walczą o życie podczas burzy wśród flamingów z Camargue. Spotykają Francuzów, których nikt inny nie spotyka - poetów, kapitanów, historyków, pijaków, szyprów barek towarowych, ludzi z pistoletami, uczonych, wariatów - i którzy chcą poznać ludzi z malowanej barki mieszkalnej oraz ich wąskiego psa. Zwiedzają Francję, jakiej nikt inny nie zwiedza - kanały pod Paryżem, boska Yonne, zapomniany Kanał Burgundzki, wyspy na Saonie i zakazane trasy nad Morze Śródziemne. Kosmici, matoły, trolle, wandale, kibice kanałowi, ryby-zabójcy i żywe trupy - wszyscy stoją między naszymi trzema prostaczkami bożymi a celem ich podróży, czyli basztami Carcassonne.

Cóż może być ciekawego w historii, która jest właściwie notatkami z podróży starszej pary? Pozornie niewiele, ale książka zaskakuje.To trochę pamiętnik, a trochę reportaż. Akcja toczy się wartko, a duża dawka ironicznego i ciepłego humoru wyzwala ogrom pozytywnych emocji. Stopniowo nabieramy takiej sympatii do głównych bohaterów - Terry'ego, Monici i psa Jima, że niemalże razem z nimi pokonujemy trudy podróży. Choć czytamy głównie o problemach z łodzią, wieczornych spotkaniach w pubach, alkoholu i przysmakach miejscowej kuchni, tematy te ani przez chwilę nie wydają się nudne. Wręcz przeciwnie - autoironia, czułość i wnikliwa obserwacja świata wylewają się z każdej strony, zachwycając czytelnika.

"Z wąskim psem do Carcassonne" to prawdziwa książka - przyjaciel. Nadaje się do wielokrotnego czytania, jest świetna na poprawę humoru. Niczym najlepszy kumpel doprowadza do łez i wzrusza, wywołuje uśmiech i ciepłe myśli. W sam raz na zbliżające się już powoli długie, jesienne, szare wieczory.

Joanna Jaszczak

(joanna.jaszczak@dlastudenta.pl)
 

 
Słowa kluczowe: Z wąskim psem do Carcassone, Terry Darlington, La Manche
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • tłumacz jak wyschnięty skwarek [0]
    Halszka
    2009-06-05 20:35:41
    Książka rzeczywiście zaskakuje.Horrrendalnie złym tłumaczeniem.Nie wystarczy znać perfekt język obcy.Tłumacz musi znać doskonale język polski,frazeologizmy,gramatykę,stylistykę,składnię.W tej książce nie dosyć,że występują wszystkie błędy tego typu,to jeszcze na dodatek brak logicznej spójności w wypowiedziach.Jedna myśl nijak nie łączy się logicznie z następną.Może jednak to wina orginału i książka jest po prostu knotem? Szkoda na nią czasu i pieniędzy
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Rytm Wojny
Archiwum Burzowego Światła - recenzja serii Brandona Sandersona

W Polsce ukazało się pierwsze wdanie najnowszej części serii fantasy pióra Brandona Sandersona. Czy warto sięgnąć po "Archiwum Burzowego Światła"?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.