Dzieje się - Literatura

Nagroda Bookera 2018 dla Olgi Tokarczuk

2018-05-23 13:34:21

Nagroda The Man Booker International Prize to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Wyróżnienie to przyznawane jest za książki przetłumaczone na język angielski. W tym roku zostało ono przyznane znanej polskiej pisarka Oldze Tokarczuk za książkę Bieguni oraz jej tłumaczce Jennifer Croft. Jest to bardzo duży sukces autorki oraz polskiej literatury. Anglojęzyczne tłumaczenie nosi tytuł Flights i zapewne otworzy polskiej pisarce drogę do serc zagranicznych czytelników.

Olga Tokarczuk

Powieść Bieguni poza tegorocznym Bookerem została też uhonorowana Literackę Nagrodą NIKE 2008. Wydana została w 2015 roku i od tego czasu stała się jedną z najbardziej komentowanych i najbardziej znanych powieści ostatnich lat.

O książce

Tytułowi bieguni to odłam rosyjskich staroobrzędowców, którzy wierzą, że cały świat jest pełen zła, a jedynym sposobem, by się ud niego uchronić jest pozostawanie w ciągłym ruchu. W swojej powieści Olga Tokarczuk stara się omówić egzystencję człowieka w podróży poprzez prowadzenie kilku wątków, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego.

O autorce

Olga Tokarczuk to pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, urodzona w 1962 roku w Sulechowie. Pierwsze opowiadania zaczęła publikować w 1979 roku, a pierwszą powieść – Podróż ludzi Księgi w 1993. Dziś ma swoim koncie mam kilkanaście docenionych przez krytyków oraz czytelników powieści, w tym między innymi książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych na podstawie której powstał głośny film Pokot Agnieszki Holland. Nie jest to zresztą jedyna ekranizacja utworów pisarki.

The Man Booker International Prize to także nagroda pieniężna w wysokości 50 tyś. funtów do podziału dla autora oraz tłumacza. W tym roku nominację otrzymało 13 książek (ze 108 zgłoszonych). Wyróżnienie przyznawane jest od 2005 roku, i jest The Man Booker Prize for Fiction.

AJ

fot. Kamila Chołuj

Słowa kluczowe: książka, 2018, nargoda, Bieguni, pisarka, autorka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Wisława Szymborska patronką roku 2023
Wisława Szymborska patronką roku 2023

Decyzję o tym podejmował Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Noblistką!

Polska pisarka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.