Byliśmy, gadaliśmy - Literatura

"Na wysokim niebie" - wywiad z Danutą Awolusi

2013-11-07 11:29:07

W księgarniach ukazała się najnowsza książka Danuty Awolusi - "Na wysokim niebie". Rozmawialiśmy z autorką o jej inspiracjach.

Dlaczego napisała pani powieść o takich wartościach jak przyjaźń czy dojrzewanie? Dlaczego nie pisała pani po prostu o miłości?

Wszyscy piszą i miłości i nic dziwnego. Każdy chce kochać i być kochanym. Ale miłość ma wiele twarzy, nie zawsze musi oznaczać jedynie relację romantyczną. Ania bardzo powoli uczy się miłości, to złożony proces, który chciałam pokazać.

W powieści pojawia się wiele tytułów książek. Dla Ani dużo one znaczą, a dla pani?

Bardzo dużo! To książki, które mnie poruszyły i zostały w moim sercu już na zawsze. Choć wiele z nich czytałam lata temu, wciąż pamiętam fabuły i bohaterów, lubię do nich wracać… Taka sentymentalna podróż po ukochanych tytułach.

Jest pani z pokolenia Harryego Pottera.  Jakie to właściwie ma znaczenie dla pani jako pisarki i dla Ani jako bohaterki?

Dla mnie ma to wielką wartość. Dorastałam z Harrym, towarzyszyliśmy sobie w drodze dojrzewania, poznawania samego siebie. Do tego fantastyczny świat przedstawiony, który zawsze był dla mnie krainą marzeń… A dla Ani czymś o wiele więcej – wymiarem, w którym się zamykała, w którym mogła przeczekać najgorsze.

Właściwie dla kogo jest ta powieść? Dla młodzieży, dorosłych? Dla tych, którzy prześladowali w szkole innych czy dla tych prześladowanych?

Zdecydowanie dla… wszystkich. Dla każdego, kto chodził do szkoły, dla każdego, kto po prostu czegoś w życiu doświadczył. Uniwersalność tej książki polega na tym, że każdy mógłby się znaleźć na miejscu Ani lub innych bohaterów i… każdy kiedyś przeszedł przez trudy lat szkolnych i młodzieńczych!

W książce pojawia się negatywna postać Roberta, szkolnego kata. Kto złożył się na obraz tej postaci?

Wiele osób które znałam, a które miały zapędy przywódcze. Robert to postać wyjątkowo dla mnie złożona. Z jednej strony to niby ucieleśnienie agresji i zła, z drugiej strony chłopak inteligentny, z bogatego domu… To nie typowy osiłek: to ktoś, kto ma swoją własną, skomplikowaną historię.

Czy myśli Pani o kontynuacji książki? Może powieść oparta o życiorysy innych bohaterów, np. Filipa?

Kontynuacji nie będzie, ale mam pomysł na historię jednego z bohaterów. Nie powiem, którego (śmiech). W każdym razie na pewno będzie sporo emocji!

Można o Pani powiedzieć – człowiek orkiestra/dusza artystyczna (wokalistka chóru gospel, autorka książki, autorka znanego bloga, kobieta czynna zawodowo) – jak w marzeniach wygląda Pani przyszłość?

To bardzo intymne pytanie, a odpowiedź jest prosta i równocześnie trudna: chciałabym, żeby moje życie w przyszłości było wypełnione miłością. I niczego więcej mi nie trzeba, bo każdy sukces bez tego jest jak potrawa jedzona w czasie kataru. Nie ma smaku, choć przecież wiemy, jaka jest pyszna…

Mat. prasowe wydawcy

Słowa kluczowe: na wysokim niebie danuta awolusi wywiad
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Za nami premiera "Empuzjonu" i spotkanie z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu [Relacja, FOTO]

Zobaczcie, jak wyglądało to literackie wydarzenie w Hali Stulecia!

Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA]
Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA] Wrocław

Kupiłem sobie konsolę i odkryłem, że w dostarczaniu rozrywki książka nigdy z nią nie wygra - przyznał Łukasz Orbitowski.

Książki, więcej książek- wywiad z autorką bloga Anima Libros
Książki, więcej książek - wywiad z autorką bloga Anima Libros

Pracuje w księgarni, studiuje na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytostwo a także prowadzi blog o książkach Anima Libros.

Polecamy
Ostatnio dodane
Za nami premiera "Empuzjonu" i spotkanie z Olgą Tokarczuk we Wrocławiu [Relacja, FOTO]

Zobaczcie, jak wyglądało to literackie wydarzenie w Hali Stulecia!

Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA]
Literacki Woodstock - wielkie święto słowa pisanego [RELACJA] Wrocław

Kupiłem sobie konsolę i odkryłem, że w dostarczaniu rozrywki książka nigdy z nią nie wygra - przyznał Łukasz Orbitowski.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.