Recenzje - Literatura

Materialne obłoki Światła

2010-03-25 08:55:52

 Zbłąkane dusze, zawieszone w przestrzeni pomiędzy Ziemią a Niebem, niepewne swojego losu i pozbawione zarówno przeszłości, jak i przyszłości - czy to już Piekło czy jeszcze Czyściec pozwalający mieć nadzieję?

Kup książkę>>

Taką bezcielesną energią i Światłem jest Helen Lomb, bohaterka oryginalnej, wprost zjawiskowej książki Laury Whitcomb. „Światła pochylenie" uwodzą, rozczulają i wzruszają sprawiając, że zaczynamy doceniać swoje życie doczesne oraz zastanawiać się nas Sądem Ostatecznym.

Helen już od stu trzydziestu lat błąka się po świecie, egzystując dzięki cielesnej bliskości starannie wybranych ludzi. Kocha słowo pisane i jako wrażliwy nie-byt towarzyszy wyjątkowym osobom inspirując i przynosząc im natchnienie. Swoich gospodarzy nazywa poetycko, ma zatem Świętą, Rycerza, Dramatopisarza i Poetę, a ostatni nauczyciel literatury angielskiej i niespełniony twórca zachowuje nawet własne nazwisko, pozostając dla Helen Panem Brownem.

Jako światło kobieta nie czuje smaku i zapachu lecz widzi i słyszy świat z całą wyrazistością dostępną żywym. Jest szczęśliwa o ile spełniony i radosny może być twór bez pamięci i niepewny jutra, a dopiero małżeństwo Browna uświadamia jej jak bardzo jest samotna.

Przez cały okres swojej tułaczki nigdy nie spotkała podobnej sobie energii. Z tego powodu świadomość, iż pewien nastolatek potrafi ją dostrzec, budzi w niej przerażenie i jest prawdziwym szokiem. Tyle tylko, że ów chłopak nie jest zwyczajnym człowiekiem, a jedynie powłoką wykorzystywaną przez ducha. W rzeczywistości Helen kontaktuje się z Jamesem, który ma dużo mniejszy staż jako byt niematerialny, bo istnieje we wszechświecie „zaledwie" od siedemdziesięciu pięciu lat.

Będąc świadkiem śmierci nastolatka Blake`a, James wnika w jego ciało pobudzając go i przejmując jego teraźniejszość. Mimo, iż nie posiada wspomnień przejętego narkomana to stara się dopasować do rozkładu dnia Blake`a wyłączając oczywiście używki, a zamiast tego asymilując się z otoczeniem. James mieszka zatem z bratem ciała - Mitchem, kultywuje rytuał odwiedzin matki w szpital i chodzi nawet do szkoły.

Spotkanie Helen również dla niego jest wstrząsającym  przeżyciem, a jej ulotny dotyk, zmysłowy chód oraz inteligencja przyprawiają go (Blake`a?) o szybsze bicie serca. Pomiędzy tymi zagubionymi duszami rodzi się namiętność i spalające pożądanie, ale i ... miłość. To dla Jamesa Światło decyduje się opuścić Browna i wejść w ciało dziewczyny by móc dotykać, smakować, chłonąć. Helen przejmuje zatem ciało Jenny  Thompson, nastolatki z tzw. porządnej rodziny. Nie wie jednak, że prawdziwe życie nie jest takie proste, a za zamkniętymi drzwiami ukryte są mroczne sekrety.

„Światła pochylenie" to książka odkrywcza, magiczna, inspirująca. Laura Whitcomb unosi nas na falach rozkoszy opromieniając Światłem i obejmując ramionami duchowości. Rozpłynęłam się w zachwycie, dałam zauroczyć po to, by ostatecznie pokochać tą historie dwóch energii, które znalazły w sobie tyle siły by pamiętać.

Laura Whitcomb, „Światła pochylenie", przekład: Joanna Bogunia, Dawid Juraszek, Wydawnictwo Initium, premiera 19 marca 2010

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

 

Słowa kluczowe: Światła pochylenie recenzja Laura Whitcomb książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Podwójna rozgrywka - recenzja książki

Dowiedzcie się, czy nauczycielce z Wrocławia uda się odnaleźć zaginiony obraz.

Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie - recenzja

Wybierz się w kolejną podróż z rodzeństwem Montague.

Polecamy
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Tylko dla dorosłych
Tylko dla dorosłych - recenzja książki

"Miłość, namiętność i gorsety - oto romans stulecia". Czy warto przeczytać nową powieść Niny Majewskiej-Brown?

Polecamy
Ostatnio dodane
Podwójna rozgrywka - recenzja książki

Dowiedzcie się, czy nauczycielce z Wrocławia uda się odnaleźć zaginiony obraz.

Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.