Recenzje - Literatura

Martwa jesteś piękna - recenzja książki

2018-03-02 11:00:25

Belinda Bauer znana między innymi ze światowego bestsellera "Szczątki”, tym razem wręcz zachwyca. Powraca z trzymającą w napięciu historią reporterki kryminalnej, która poprzez prowadzenie w telewizji relacji z zabójstw jest w pewnym sensie w nie uwikłana. W końcu Eve Singer staje się celem psychicznego zabójcy. Czy uda jej się uniknąć śmierci? Przeczytaj recenzję!

Martwa jesteś piękna

O książce

Dyskryminowana w męskim środowisku Eve Singer próbuje udowodnić, że praca nie stanowi dla niej trudności, mimo że większość z współpracowników już zdążyła zauważyć, że dziennikarka wymiotuje na widok krwi po każdej telewizyjnej relacji. Jednak ten epizod nie pozwala jej się poddać. Singer udowadnia jak silną jest kobietą, która musi godzić ciężką pracę z równie trudnym prywatnym życiem.

Po śmierci matki jej ojciec zachorował i właściwie jej nie pamięta. Mimo to córka stara się jak najlepiej pomóc ojcu normalnie funkcjonować, mimo że Duncan często traktuje ją jak obcą osobę. Cała ta kreacja rodzinna wręcz nadaje wątek komediowy do tego ogromnie wciągającego thrilleru. Wskazuje na to choćby chomik Chrupek, któremu dziennikarka okazuje ogromną czułość.

Z drugiej strony obserwujemy zabójcę, który smierć traktuje jak sztukę. Uważa się wręcz za lepszego od Picasso, Da Vinci i Rembrandta, którzy według niego tworzyli jedynie marną imitację prawdziwego życia. Swoje zabójstwa zapowiada "Wystawami”, na których liczy, że zjawi się ogromna publiczność. Taki sam cel ma reporterka, więc nieludzki bohater wręcz próbuje przekonać Singer, że on i ona tak naprawdę niczym się nie różnią.

W dodatku okazuje się, że żądny śmierci mężczyzna to tak naprawdę niczym niewyróżniający się człowiek. Jednak jego psychika jest bardzo niebezpieczna. Nieakceptujący w sobie przeszczepionego serca zdaje się jedynie podczas rozkładania, z fanatyczną pasją, przedmiotów na części i mordowania ludzi, czuć, że żyje. Do tego dochodzi obsesja na punkcie Eve wynikająca prawdopodobnie z tego, że jest w niej zakochany lub ze świadomości jakby się czuł, gdyby ją zamordował. Z pewnością jego serce zaczęło by bić dużo mocniej z podniecenia. Już podczas oglądania telewizji z kryminalnych emisji przez Eve Singer, morderca czuje ekscytację. Marzy, by dziennikarka pokazywała światu jego "dzieła", a wkrótce była także jednym z nich.

Czy warto przeczytać?

Cała akcja książki toczy się tak dobrze, że czytelnikowi trudno oderwać się od czytania choćby na moment. To zdecydowanie jeden z lepszych thrillerów, które w ostanim czasie pojawił się na polskim rynku. Pozwala zapomnieć o rzeczywistości i zagłębić w kryminalną zagadkę. "Martwa jesteś piękna" daje możliwość odbiorcom poczuć się jak obserwator wszystkich opisywanych zdarzeń. Autorka pozwala zajrzeć w świat bohaterów, wspierać główną postać i życzyć źle psychopacie jednocześnie znając jego sposób działania, który Bauer przedstawia niemal perfekcyjnie.

Książka więc w pewnym sensie przeraża, ale i zachwyca. Jesteśmy nią oczarowani niemal jak wierszem swojego ulubionego poety. Są tutaj uczucia, jest brzydota, smierć, ogromna chęć życia i poświęcenie. To wszystko otoczone niezwykłą, wręcz subtelną kreacją, która w końcu opowiada o śmierci. Polecamy!

Justyna Matuszak

Martwa jesteś piękna, Belinda Bauer, Wydawnictwo MUZA SA, premiera w Polsce 28 lutego 2018

Słowa kluczowe: ocena, opinia, kryminał, thriller, Belinda Bauer
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • warto [0]
    szab
    2018-03-09 13:17:01
    Według mnie jak najbardziej warto przeczytać. z nowych kryminałów polecam też "Śmierć w Chateau Bremont".
Zobacz także
Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Śmierci w Château Bremont
Śmierć w Chateau Bremont - recenzja książki

1. tom z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Oceniamy kryminał M.L. Longworth.

Polecamy
"Hipoteza zła" - Czy dobro istnieje bez zła?[RECENZJA]
"Hipoteza zła" - Czy dobro istnieje bez zła?[RECENZJA]

Według "Hipotezy zła" dobro i zło nie stanowią dychotomii, czy zatem czyniąc zło, można też czynić dobro i odwrotnie? Czy są to nierozerwalne wartości?

Doktor Frankenstein i jego rzeźby
Doktor Frankenstein i jego rzeźby

"Kiedy byłem dziełem sztuki", najnowsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, to moralizatorska historyjka o tym, że warto być sobą. Zbyt dosłowna i banalna...

Ostatnio dodane
Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Śmierci w Château Bremont
Śmierć w Chateau Bremont - recenzja książki

1. tom z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Oceniamy kryminał M.L. Longworth.

Kupony i kody rabatowe