Nowości - Literatura

Magdalena Ogórek napisała książkę o zaginionych polskich dziełach sztuki

2017-12-12 09:44:30

W swej najnowszej książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”, Magdalena Ogórek przybliża słabo dotychczas opisany temat historii II wojny światowej. W czasie wojny wywieziono z terenów naszego kraju blisko pół miliona dzieł sztuki. Ograbiano zarówno muzea, jak i kolekcje prywatne. Tylko znikoma część zabranych z Polski obrazów, rzeźb, map, gobelinów, numizmatów czy zabytkowych mebli wróciła po zakończeniu wojny. Książka to zapis śledztwa dziennikarskiego tropiącego niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej.

Lista Wachtera

W swej książce autorka zadaje frapujące pytania - Gdzie podziała się krakowska „Walka karnawału z postem” Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? czy też - Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty? Magdalena Ogórek opisuje szczegółowo życie Otto von Wächtera, austriackiego barona SS, przyjaciela Himmlera. Portretowany oficer SS był prawą ręką Hansa Franka w okupowanym Krakowie, ale także koneserem sztuki. Powiększył swoje kolekcje sztuki o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przeniósł się by założyć Ukraińcom dywizję „SS-Galizien”. Po klęsce Niemiec, używając fałszywych dokumentów, dzięki watykańskiemu dostojnikowi, Otto von Wächter dotarł na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Ameryki Południowej. Ostatecznie znalazł schronienie w Watykanie.  

Dzięki dziennikarskiemu śledztwu Magdaleny Ogórek do Polski powróciły trzy spośród zaginionych - zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki. W swej książce dziennikarka prezentuje również nowo odkryte dokumenty CIA i archiwów Watykanu oraz stawia kolejne pytania - kto oferuje na rynku antykwarycznym skarby zrabowane przez Wächtera? Autorka podczas swoich reporterskich poszukiwań trafia między innymi do zamku pod Wiedniem, którego właściciel, potomek Otto von Wächtera, jeszcze 70 lat po wojnie, podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora”. 

Lista Wachtera

ip

Słowa kluczowe: książka o wojnie, Magdalena Ogórek, książka historyczna, nowa książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Srebrna Dziewczyna
"Srebrna Dziewczyna" - Leslie Pietrzyk pisze o kobiecej przyjaźni

Dawno nie było tak głębokiej i zarazem tak przerażającej książki.

TwÃłj Simon
Debiutuje filmowe wydanie powieści "Twój Simon"

Ekranizacja tej książki pojawi się niebawem w kinach.

Polecamy
Stig z Top Gear uczy fanów "Jak prowadzić"
Stig z Top Gear uczy fanów "Jak prowadzić"

4 listopada ukazała się książka "Jak prowadzić", autorstwa Bena Collinsa, czyli Stiga - znakomitego kierowcy z programu Top Gear.

Kawa z Buddą
Kawa z Buddą

Taka okazja nieczęsto się trafia: oto jeden z kilku największych duchowych przywódców ludzkości zgadza się na rozmowę i osobiście przybywa na spotkanie. Co nam powie?

Ostatnio dodane
Srebrna Dziewczyna
"Srebrna Dziewczyna" - Leslie Pietrzyk pisze o kobiecej przyjaźni

Dawno nie było tak głębokiej i zarazem tak przerażającej książki.

Kupony i kody rabatowe