Recenzje - Literatura

Legendy Wrót Baldura i Zaćmione życzenie - recenzja komiksów Dungeons & Dragons

2023-03-16 10:48:18

Swoją premierę 8 marca 2023 roku miały dwie powieści graficzne z serii Dungeons & Dragons. Czy warto je przeczytać? Dowiedz się, czytając tę recenzję!

Chomiczek BooLegendy Wrót Baldura

Tom pierwszy “Legendy Wrót Baldura” opowiada historię elfki Deliny, która zna tajniki dzikiej magii. Przybywa ona do miasta w poszukiwaniu swojego brata bliźniaka, czując, że grozi mu niebezpieczeństwo. Podczas próby odnalezienia go – spotyka na swojej drodze innych bohaterów, m.in. półelfa Krydle’a, niziołka Shandie oraz wojownika Minsca z chomiczkiem Boo. Razem stawiają czoła przeciwnościom losu i pomagają Delinie w odnalezieniu jej brata.  

Sam zamysł fabuły wydaje się interesujący, ale twórcy nie wykorzystali całkowicie jej potencjału. Jest mało dialogów postaci, a więcej walki, która aż kipi z kart tej powieści graficznej. Stanowi to plus dla fanów bijatyk i wszelkiej akcji z nimi związanych, lecz przez to, że prawie cały komiks składa się tylko z takich momentów - traci na swoim zamyśle i jakości. Dialogi, jeśli już są - nie wnoszą za dużo do samej fabuły czy psychologii bohaterów - to w większości nieciekawe wypowiedzi.  

Zarówno największą wadą i zaletą “Legend Wrót Baldura” jest humorystyczny wydźwięk przygód tych postaci. Wada, gdyż po przeczytaniu czytelnik nie przejmuje się bohaterami i nie ma żadnych głębszych refleksji na ich temat. W zasadzie nie da się ich mieć, kiedy żadna z nich nie jest poważna ani nie reprezentuje sobą nic więcej niż udział w walce(oprócz Deliny). Natomiast zaleta takiego humoru sprawia, że czytelnik może zrelaksować się i odpocząć czytając taki komiks. Dochodzi do tego także postać chomiczka Boo, który jest najlepszym i najbardziej uroczym bohaterem w tej powieści graficznej.

Zaćmione życzenie

“Zaćmione życzenie” w porównaniu do “Legend Wrót Baldura” stanowi już bardziej dojrzalszą i przemyślaną opowieść. Opowiada historię wojowniczki Helene, która odchodzi ze swojego domu rodzinnego i tworzy z innymi bohaterami kompanię, walcząc z przeciwnikami, m.in. podczas zagrażającej wojnie Wyspom Moonshae. W tej powieści graficznej scenariusz wygląda o wiele lepiej niż w “Legendach Wrót Baldura”. Mniej walk na korzyść dialogów, które wprowadzają czytelnika w osobowości bohaterów i ich rozterki.  

“Zaćmione życzenie” to niebanalna historia z ciekawymi postaciami i z potencjałem na kolejne tomy. Do tego pięknie i starannie zrobiona graficznie – gratka dla każdego fana Dungeons & Dragons, który oczekuje czegoś więcej niż humorystycznego prowadzenia fabuły. Natomiast “Legendy Wrót Baldura” to idealna pozycja dla mniej wymagających czytelników, którzy pragną się jedynie odprężyć. Również dla fanów komputerowej wersji “Baldur’s Gate”, którzy w tym komiksie mogą spotkać postaci z tej właśnie gry.

Aleksandra Bladosz

Polecamy zobaczyć też: premiery komiksów Egmontu na marzec 2023 >>

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: komiksy, powieści graficzne, 2023, premiera, Egmont Polska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Polecamy
Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Tequila. Liczba Bestii
Tequila. Liczba Bestii - recenzja

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Pod tym względem książka Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek.

Ostatnio dodane
Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

KsiąÅźka
Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem - recenzja książki

Nowa książka Mikołaja Marceli o tym, jak wkroczyć w dorosłe życie po okresie nastoletnim.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.