Dzieje się - Literatura

Legendy Polskie wracają z Krystyną Jandą w obsadzie

2016-07-04 08:42:05

W oczekiwaniu na kolejną filmową odsłonę Legend Polskich, fani Twardowskiego mogą posłuchać uwspółcześnionej historii diabła z Łęczycy. „Wywiad z Borutą” to wspólne dzieło Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego, z aktorami Krystyną Jandą i Tomaszem Drabkiem w rolach głównych.

Dlaczego Kazimierz Odnowiciel nie palił się do gry o tron,  kto doradzał Bierutowi i co łączyło Twardowskiego z królem Zygmuntem Augustem – na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć bohater najnowszego ebooka „Wywiad z Borutą. Seria Legendy Polskie”. Opowieść Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego  powstała w ramach wspólnego projektu Allegro, Platige Image i Fish Ladder, który w ubiegłym roku podbił serca polskich internautów.

- „Wywiad z Borutą” to kolejny element układanki tworzącej „legendarne uniwersum”. Nie ograniczamy się tylko do historii filmowych dlatego po raz kolejny namówiliśmy do współpracy uznanych pisarzy  – mówi Anna Iller,  branded content manager w Allegro. – Poprzedniego ebooka zawierającego sześć wariacji na temat polskich legend pobrało prawie 20 tys. razy. Entuzjastyczne recenzje przekonały nas do kontynuowania również tej literackiej strony projektu. Tym razem historia jest jedna, za to w wersji i do poczytania, i do posłuchania. I tu kluczem jest obsada: dzięki świetnej interpretacji tekstu w wykonaniu aktorów Krystyny Jandy i Tomasza Drabka możemy poczuć klimat piekła na własnej skórze – dodaje.

„Wywiad z Borutą. Seria Legendy Polskie” można pobrać za darmo na stronie legendy.pl.

Głos z piekła rodem  

Po wawelskim Smoku i Twardowskim przyszedł czas na najczarniejszy z czarnych charakterów. W staropolskich wierzeniach bóstwa i demony odgrywały szczególną rolę. Podobnie w Legendach Polskich postacią kluczową dla całego uniwersum może okazać się właśnie Diabeł.
 
- Jak wiemy, Diabeł był zawsze figurą stojącą w cieniu. Krył się w zieleni rajskiego ogrodu, do Fausta przychodził nocą, a swój przekaz nagrywał dyskretnie, od tyłu, na płytach Led Zeppelin. Pomyślałem sobie, że warto wreszcie udzielić mu głosu. Niech siedzi i gada. Boruta, dodajmy, jest Diabłem specjalnym, bo polskim. Ma duszę Polaka i obowiązki polskie – mówi Łukasz Orbitowski, współautor opowiadania „Wywiad z Borutą”.
 
Diabeł zamieszkujący podziemia zamku w Łęczycy nieźle namieszał nie tylko w życiu Twardowskiego ale też znanych postaci historycznych, takich jak polscy królowie a nawet politycy.  Ebook nie bez powodu pisany jest mową potoczną – autorzy od początku wiedzieli, że powstanie jego wersja dźwiękowa oraz to kto wcieli się w główne role.
 
- Dialogi budowaliśmy z Cetnarowskim zasłuchani w potoczną polszczyznę. Nie musiały być literackie w punkt, chodziło o to, by dobrze brzmiały. Miałem świadomość, że głos będzie podkładał Tomasz Drabek, więc pisane było trochę pod jego sposób grania, artykulacji. To świetny aktor, w typie Davida Tennata i znakomicie wywiązał się ze swojego zadania. Do tego Janda w roli dziennikarki! Wszyscy daliśmy z siebie wszystko więc mamy gwarantowany najlepszy kocioł w piekle. Polskim piekle, rzecz jasna – tak o kulisach swojej pracy opowiada Łukasz Orbitowski.
 
Aktorski duet w osobie Krystyny Jandy i Tomasza Drabka przenosi słuchaczy w czasie i przestrzeni: od czasów pierwszych Piastów po nowoczesność. Dla samych aktorów to również był powrót do przeszłości.
 
- Pamiętam jak dorośli czytali mi te legendy, dziś trochę mieszają mi się w głowie ale legenda o Twardowskim ostatnio odżyła bo odwiedziłam kościół w Węgrowie i za wszelką cenę chciałam spojrzeć do tego słynnego lustra, które jest tam podobno, i które mówi prawdę. Niestety mi się nie udało a może to dobrze – mówi Krystyna Janda.
 
Praca nad audiobookiem to zawsze spore wyzwanie aktorskie, ale w tym przypadku autorzy zadbali o każdy szczegół. Jak zdradza Tomasz Drabek tekst bardzo pobudzał wyobraźnię i dawał duże możliwości interpretacji aktorskiej.   – Praca w studiu nagraniowym zdecydowanie różni się do tej na planie zdjęciowym, ponieważ cała interpretacja pozostaje w sferze dźwięku.  Nie można posłużyć się gestem czy mimiką. W związku z tym wyzwanie i doświadczenie wspaniałe. A moja ulubiona scena to piekielne cierpienia Poniatowskiego, który musi słuchać literatury oświeceniowej – mówi.
 
„Wywiad z Borutą. Seria Legendy Polskie” to dwie godziny wypełnione inteligentnym humorem i historią, w której za każdym razem można odkrywać nowe treści i przesłania.
 
Cichosza
 
Na tym nie koniec niespodzianek. Oczekiwanie na kolejne części „legendarnego uniwersum” umili cover utworu „Cichosza” Grzegorza Turnaua w wykonaniu MACUK feat. ZALEWSKI. Utwór znany z produkcji „Smok” można usłyszeć w pełnej wersji, o którą tak często dopytywali fani Legend. Piekielny hałas od teraz może Wam towarzyszyć każdego dnia. Utwór jest do pobrania na stronie legendy.pl

ip

Słowa kluczowe: Legendy polskie, krystyna janda, twardowski, tomasz drabek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.

Santiago Roncagliolo
Santiago Roncagliolo - autor bestsellerowej "Nocy szpilek" odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz na początku marca będzie gościł w trzech polskich miastach.

Polecamy
Krakowski Festiwal Komiksu 2021
Zbliża się 10. Krakowski Festiwal Komiksu

Wydarzenie online odbędzie się w dniach 26-28 marca 2021.

Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

Ostatnio dodane
pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Akira Toriyama
Zmarł twórca "Dragon Ball" - Akira Toriyama

Autor kultowej mangi odszedł w wieku 68 lat.