Dzieje się - Literatura

Książki napisane w więzieniu. Poznaj 5 najciekawszych!

5 wybitnych dzieł napisanych w więzieniu

2018-07-02 11:30:29

Życie za więziennymi kratami wcale nie musi oznaczać nudy i braku zajęcia. Utalentowani artyści i pisarze nie marnowali swego talentu i będą w więzieniu także oddawali się swoim pasjom. Prezentujemy 5 wybitnych książek, które powstały w więziennej celi.

Książki napisane w więzieniu

Don Kichot, Miguel de Cervantes

Historia tak porywająca, że aż trudno uwierzyć w to, że powstała w więziennej celi. Najsłynniejsza parodia rycerskich romansów, dzieło wybitne, które do dziś fascynuje i inspiruje, i w którym Cervantes złamał wszelkie stereotypy siedemnastowiecznej literatury. 

Miguel de Cervantes do więzienia trafiał kilkukrotnie. Przyczyna za każdym razem była ta sama – niespłacone długi. Dzisiaj możemy już powiedzieć, że nie ma tego złego, bowiem w ciasnej przestrzeni karceru, pisarzowi nie pozostało nic innego jak popuścić wodze wyobraźni. Właśnie tak, w dużym skrócie, powstała szalona opowieść o przygodach słynnego rycerza, szlachcica, który pod wpływem romansów rycerskich popadł w obłęd i wyruszył w świat, niesiony wzniosłą chęcią pomagania ludziom i bronienia słabszych.

Dzieło Cervantesa nie zostało jednak uznane za przełomowe wyłącznie ze względu na barwną postać tytułowego Don Kichota, bohatera, który w imię swoich przekonań podjął się walki z wiatrakami. O wielkości Cervantesa zaważyła nowatorska forma – była to pierwsza „książka o książkach”, wizjonerska przenośnia dotykająca problemu odpowiedzialności za to, jak dobieramy sobie lektury.

Konwersacje z samym sobą, Nelson Mandela

Jest tylko kilku więźniów, którzy zdobyli taką sławę jak Nelson Mandela. Skazany za swoje polityczne poglądy, w więzieniu spędził dwadzieścia siedem lat. Przez cały ten czas pozostał wierny swoim przekonaniom, a po wyjściu na wolność, zaczął je urzeczywistniać. Walczył o prawa człowieka, zasłynął też jako jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi i wybitny mąż stanu. Do dziś jest jedną z najbardziej inspirujących postaci, znaną na całym świecie.

Mandela przez całe życie tworzył liczne zapiski. W więzieniu powstała duża część z nich, uważana za najbardziej emocjonującą, odsłaniającą nieznaną wcześniej stronę przywódcy Republiki Południowej Afryki.

– Teksty, które Nelson Mandela napisał w celi, pozwalają wniknąć w jego prywatne życie. Ujawniają rozpacz i bezsilność, które targały nim w najtrudniejszych chwilach jego życia: brak możliwości uczestniczenia w pogrzebie swojego 24-letniego syna, który zginął w wypadku samochodowym, bezradność jaką czuł, gdy jego żona również trafiła do więzienia, przez co ich córki (9-cio i 10-cio letnia) pozostały bez opieki – wszystkie te historie pozwalają poznać i zrozumieć tego człowieka – mówi Michał Goszczyński z księgarni Gandalf.

Przemyślenia Mandeli z tamtego okresu, uzupełnione o notatki z rozmów, listy i inne materiały z prywatnego archiwum, stały się podstawą jego autobiografii. Konwersacje z samym sobą to najważniejszy wycinek życia legendarnego przewódcy. Zaczyna się w momencie, gdy zaczynają budzić się polityczne przekonania Mandeli, opisują czas, gdy przebywał w więzieniu oraz późniejszą prezydenturę, dzięki której odegrał tak elektryzującą rolę na światowej scenie polityki.

Shantaram - Gregory David Roberts

Trudno uwierzyć, że historia opisana w tej autobiograficznej książce wydarzyła się naprawdę. A jednak! Wspomnienia skazanego za napad na bank Australijczyka, któremu w 1980 roku udało się uciec z więzienia i który przez dziesięć kolejnych lat ukrywał się w Indiach. Tam też, po raz kolejny trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze. Na tym jego przygody oczywiście się nie kończą. Z więzienia zostaje wykupiony przez zaprzyjaźnionego szefa mafii, dla którego następnie fałszuje dokumenty, handluje narkotykami i bronią, m.in. podczas wojny w Afganistanie. Zastanawiacie się, kiedy w związku z tym udało mu się napisać książkę? W 1990 roku autora pojmano we Frankfurcie, skąd odesłano go do australijskiego więzienia. Tam zaczął spisywać swoje wspomnienia. W efekcie powstała jedna z najlepszych łotrzykowskich powieści ostatnich lat.

Książe, Niccolò Machiavelli

Największy polityczny geniusz wszechczasów, Niccolò Machiavelli, niemal całe swoje życie był związany z Florencją, gdzie był szanowanym dyplomatą. Jego sytuacja diametralnie zmieniła się w 1512 roku, gdy odsunięta rodzina Medyceuszy, odzyskała władzę. Machiavelli był przez nich postrzegany jako wróg stanu, został więc oskarżony o konspirację, aresztowany, torturowany i uwięziony. Po wyjściu na wolność skazano go na wygnanie. Właśnie wtedy skupił się na pisaniu traktatów politycznych, w tym swojego najsłynniejszego dzieła.

– „Książę” to traktat, który do dziś stanowi wykładnię tworzenia politycznych oraz biznesowych strategii. Wzorują się na nim, lub próbują wzorować, najwięksi tego świata. Machiavellego cenili amerykańscy prezydenci, Benjamin Franklin i Thomas Jefferson, Napoleon, a nawet liderzy mafiim.in. John Gotti – podkreśla przedstawiciel księgarni Gandalf.

Nic dziwnego, nikt inny nie potrafił tak trafnie oceniać politycznego przeciwnika, przewidując jego działania na kilka kroków do przodu. U podstaw osądów Machiavellego leży realizm polityczny, czyli wiedza czerpana nie tylko z obserwacji, ale i z doświadczenia oraz wiedzy historycznej. Sądził on, że ludzka natura ma stały charakter, a więc zachowania i reakcje na określone bodźce pozostają niezmienne. To właśnie dlatego pewne zdarzenia zawsze się powtarzają w określonych warunkach i da się je przewidzieć, a w związku z tym także nimi sterować.  

De Profundis czyli krzyk z otchłani, Oscar Wilde

Irlandzki poeta i dramatopisarz, Oscar Wilde, znany był ze swoich romansów. W 1895 roku został oskarżony przez ojca swojego kochanka, który zarzucał mu nieobyczajne zachowanie. Wilde, mimo że próbował bronić się w sądzie, przegrał i został skazany na dwa lata ciężkich robót (jego żona po tym wyroku zmieniła nazwisko i wraz z dziećmi wyjechała z kraju). W więzieniu napisał De Profundis, jeden z najdłuższych i najbardziej poruszających listów, jakie kiedykolwiek powstały.

Pobyt w więzieniu był dla Oscara Wilde’a czasem bardzo ciężkim – wyczerpanie na skutek pracy, ciągła izolacja i nadzór odciskały piętno na jego psychice. Ale pozwolono mu pisać – wszystkie kartki które zapełnił danego dnia były mu zabierane, nie miał więc możliwości wglądu czy ponownego przeczytania tego co już napisał – całość zwrócono mu dopiero gdy został uwolniony, na krótko przed śmiercią.

Autobiograficzny list odsłania całą historię związku Wilde’a z Douglasem. Autor rozwodzi się nad tragicznymi konsekwencjami tej znajomości. Jego słowa przepełnione są żalem i cierpieniem, ale także niezachwianą nadzieją w Boże przebaczenie. Widoczna jest w nim duchowa przemiana pisarza, dlatego dziś tekst uważany jest za jego testament.

MD/ip

Źródło: www.gandalf.com.pl

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: twórcy, sztuka, książki, autorzy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Karol Bielecki - Wojownik
Karol Bielecki promuje swoją książkę "Wojownik" [FOTO]

Legenda polskiej piłki ręcznej spisuje swoje wspomnienia.

Tolkien
Zestawienie pięciorga następców Tolkiena

Pisarze fantastyki tworzą niesamowite uniwersa. Sprawdzamy, kto może aspirować do poziomu legendy?

Polecamy
E-book też książka – przetestowane przez Autorów
E-book też książka – przetestowane przez Autorów

Z okazji Światowego Dnia Książki księgarnia Virtualo przygotowała specjalny konkurs dla Czytelników pod hasłem "E-book też książka - przetestowane przez Autorów".

Pozdrowienia dla czytelników od Katherine Webb
Pozdrowienia dla czytelników od Katherine Webb

Autorka z okazji niedawnej polskiej premiery powieści "Echa pamięci" nagrała specjalnie dla polskich czytelników krótki filmik z pozdrowieniami!

Ostatnio dodane
Karol Bielecki - Wojownik
Karol Bielecki promuje swoją książkę "Wojownik" [FOTO]

Legenda polskiej piłki ręcznej spisuje swoje wspomnienia.

Tolkien
Zestawienie pięciorga następców Tolkiena

Pisarze fantastyki tworzą niesamowite uniwersa. Sprawdzamy, kto może aspirować do poziomu legendy?

Kupony i kody rabatowe