Nowości - Literatura

Książka o Jerzym Brzęczku z premierą póki jeszcze jest "W grze"

2020-09-16 10:15:34

Już 30 września 2020 premierę będzie miała książka „W Grze”, w której na przeszło 300 stronach Małgorzata Domagalik prezentuje portret Jerzego Brzęczka - selekcjonera polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Jego mianowanie do tej roli w 2018 roku wywołało niespotykaną dotąd w naszych mediach burzę. Jaki jest prywatnie, ten powszechnie krytykowany trener? Czy jego dokonania zasługują na opisanie już teraz, przed końcem kadencji w roli selekcjonera? Może znajdziemy odpowiedzi w tej książce...

W grze - książka o Jerzym Brzęczku

Książka o Jerzym Brzęczku przed końcem kadencji w roli selekcjonera

„W grze” to książka opisująca Jerzego Brzęczka na dwóch poziomach: piłkarskim i prywatnym. Jak czytamy w oficjalnym opisie: - Z eliminacjami naszej reprezentacji na EURO 2020 i grozą pandemii koronawirusa w tle. Jest w niej pełnokrwisty bohater, są dramatyczne okoliczności i gwałtowne zwroty akcji. Jest wreszcie sam Jerzy Brzęczek, w którym Małgorzata Domagalik, w sposobie rozumienia, pasji i podejściu do piłki nożnej jako takiej, widzi w przyszłości kontynuatora trenerskiej myśli Kazimierza Górskiego. Właśnie to ostatnie zdanie wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród zwykłych kibiców, jak i ekspertów i komentatorów sportowych w Polsce. Czy można już teraz porówna Brzeczka do "trenera tysiąclecia"?

W książce mówią o selekcjonerze m.in. po raz pierwszy jego żona i synowie, a także trenerzy, dziennikarze, przyjaciele i koledzy z boiska: Kuba Błaszczykowski, Zbigniew Boniek, Hubert Kostka, Andrzej Strejlau, Grzegorz Mielcarski i Krzysztof Materna.

Hubert Kostka, legenda Górnika Zabrze i były reprezentant Polski: Moim zdaniem został selekcjonerem za późno. Już wcześniej mówiłem, że dla mnie jednym z kandydatów na selekcjonera jest Jurek Brzęczek, mimo że nie miał jeszcze doświadczenia i zaczynał dopiero trenować. Śmiali się. A jak został wybrany, to pomyślałem, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Musi być odporny i wytrzymać ataki.

Grzegorz Mielcarski, kolega Brzęczka z kadry olimpijskiej, która w 1992 roku sięgnęła po srebro IO w Barcelonie: Był zawsze bardzo przewidywalny, poukładany, niezaskakujący. Nie jest człowiekiem Pudelka, nie można go powiązać ze sprawami korupcyjnymi. Jak coś sobie zaplanuje czy wymarzy, trudno go od tego oderwać.

Krzysztof Materna: Był dobrym piłkarzem, ale to, co zawsze u Jurka podziwiałem, wyszło teraz,w momencie kiedy został selekcjonerem: jego skromność i kultura osobista. To jest fascynujące, że wśród tych wystrzyżonych milionerów piłkarzy on jest jak z innej planety.

Stefan Szczepłek, dziennikarz „Rzeczpospolitej”: W gruncie rzeczy to mało ciekawy facet. Bo jest normalny. Jest zaprzeczeniem intrygi. A o kim pisze się dziś książki? Czy dobrzy fachowcy, dobrzy ludzie, którzy dają sobie radę w tym zabagnionym środowisku pełnym wilków i nieżyczliwości, są materiałem na książkę? I czy w ogóle jest zapotrzebowanie na opowieści o nich?

Wszystkie fragmenty wykorzystane w materiale pochodzą z książki „W grze”, którą od 30 września będzie można kupić w księgarniach i salonach prasowych w całej Polsce.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: biografia, 2020, kadencja, trener, selekcjoner, życiorys, Małgorzata Domagalik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Tworzyć gry
"Tworzyć gry" - pierwsza w Polsce książka o pracy w gamedevie

Książka Patryka Polewiaka to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zacząć zacząć przygodę z gamedevem.

Marek Krajewski - Moloch
"Moloch" - nowy kryminał M. Krajewskiego wkrótce w księgarniach

To ma być najmroczniejsze śledztwo Mocka.

Marvel Now 2.0. Pokolenia
Premiery komiksów Egmontu na październik 2020

Lista nowości jest wyjątkowo imponująca.

Polecamy
Jak czytać ludzi - radzi agent FBI
W trudnych czasach sprawdź "Jak czytać ludzi - radzi agent FBI"

Autor tej książki to były szef Programu Analizy Behawioralnej FBI.

Shannon Messenger Wygnanie
"Wygnanie" - fantastyczne przygody superbohaterki Sophie Foster

Harry Potter i Percy Jackson na pewno znają już Sophie Foster!

Polecamy
Ostatnio dodane
Tworzyć gry
"Tworzyć gry" - pierwsza w Polsce książka o pracy w gamedevie

Książka Patryka Polewiaka to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zacząć zacząć przygodę z gamedevem.

Marek Krajewski - Moloch
"Moloch" - nowy kryminał M. Krajewskiego wkrótce w księgarniach

To ma być najmroczniejsze śledztwo Mocka.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.