Nowości - Literatura

"Krótka historia sztuki" - Susie Hodge pisze przystępnie i prosto

2018-07-10 14:05:18

Nakładem oficyny Alma-Press ukazała się książka słynnej artystki i historyk sztuki Susie Hodge pt. Krótka historia sztuki. Autorka pisze w jasny sposób o kwestiach, które często są trudne do zrozumienia. Jej książka to kompendium, które w sposób przystępny i zrozumiały opisuje dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.To bardzo ważne, bo obecnie można odnieść wrażenie, że edukacja artystyczna sprowadza się do nauczania o sztuce, malarstwie i rzeźbie w sposób wyjątkowo patetyczny.

 Krótka historia sztuki

Prosto i przyjemnie

Susie Hodge jest autorką ponad 100 książek i artykułów o sztuce, historii, projektowaniu oraz nauce i religii dla dzieci i dorosłych. Jako historyk sztuki i artystka, a także członek Royal Society of Arts, prowadzi warsztaty i seminaria z powyższych dziedzin. Nie dziwi więc, że pisarka z lekkością porusza się po dziejach sztuk plastycznych na przestrzeni wieków. Ten luz i ogromną znajomość tematu można wyczuć podczas lektury Krótkiej historii sztuki. Na ponad 200 stronach Susie Hodge stworzyła projekt swojego życia, w którym w prosty i zrozumiały sposób tłumaczy artystyczny żargon, bez zbędnej demagogii czy patetyzmu.

Podróż w czasie

Krótka historia sztuki to opis najznamienitszych dzieł powstałych na przestrzeni 18 000 lat, które zostały wybrane ze względu na swoją wyjątkowość w przedstawieniu umiejętności artystów, niejednokrotnie za życia wyszydzanych lub potępianych.  Tworząc coś nowego, przeciwstawiającego się dotychczasowym trendom, artyści zmienili dzieje sztuki. Choć z perspektywy czasu wiele z tych prac może wydawać się niezbyt rewolucyjnymi, to w chwili, gdy powstawały, wywoływały często szok i niedowierzanie.

 – Cel sztuki ulega nieustannym zmianom, które podkreślają jej różnorodność. Może ona być dekoracyjna, narracyjna czy zwyczajnie służyć rozrywce – mówi Susie Hodge, licencjonowana historyk sztuki, nagrodzona za swoje osiągnięcia prestiżowym wyróżnieniem FRSA. – Niezależnie jednak od tego, czy tworzona jest dla zabawy, pobudzenia wyobraźni, wzbudzenia emocji czy niesienia przesłania, zawsze stanowi zapis lub odzwierciedlenie swojej epoki – dodaje pisarka.

Części wspólne

Prosta konstrukcja książki i wspaniałe ilustracje czynią z książki Krótka historia sztuki idealny przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach historii sztuki od prehistorii po dzień dzisiejszy. Wskazany zakres tematyczny ma swoje przełożenie w budowie książki, którą Susie Hodge podzieliła na cztery niezależne części: Dzieła, Kierunki, Tematy i Techniki. Każdy temat może być czytany oddzielnie lub w połączeniu z pozostałymi. Pierwszy rozdział opisuje najważniejsze kierunki artystyczne, poczynając od prehistorii i sztuki starożytnych Greków i Rzymian. Druga część przewodnika zawiera opis aż 50 najważniejszych prac – od rysunków naskalnych w Lascaux, po współczesne instalacje. Znajdziemy tutaj różnorodność inwencji, idei i sposobów ujęcia tematu przez artystów na przestrzeni wieków. W ramach omawiania Tematów i Technik autorka skupiła się na pokazaniu różnych sposobów przedstawienia poszczególnych dzieł w powiązaniu z metodami ich tworzenia w licznych kontekstach.

Krótka historia sztuki (Alma-Press, 2018) ukazała się na polskim rynku w czerwcu 2018 roku, a przez czytelników została doceniona za jasność przekazu i estetyczne wydanie, a także odczarowanie sztuk pięknych jako konika elit, ma szansę stać się bestsellerem wśród przewodników o historii i sztuce.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: książka, premiera, opis, podręcznik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
KrÃłlewska konna
Kajko i Kokosz wracają po 30 latach w komiksie "Królewska konna"

To pierwszy, pełnometrażowy album prezentujący dalsze perypetie bohaterów z Mirmiłowa.

Batman Black and White
Komiksowa antologia "Batman Black and White" pokazuje legendę DC w czerni i bieli

Przygody Mrocznego Rycerza w imponującej, artystycznej odsłonie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.