Nowości - Literatura

Komu i dlaczego zależy na twoich wpisach w sieci?

2013-10-01 12:31:50

Skąd Amazon wie, że gram na gitarze, mimo iż kupuję tam tylko książki? Dlaczego Facebook znajduje każdego z moich znajomych? Książka „Pożeracze danych” niemieckiego duetu Constanze Kurz i Frank Rieger traktuje o zawłaszczaniu i wykorzystaniu naszych danych, a także o tym, jak odzyskać nad nimi kontrolę.

Zbieranie danych stało się lukratywnym biznesem dla czerpiących profity z cyfrowej kopalni złota. W dobie postępującego rozwoju technologicznego, gdy informacja jest bezcennym towarem, inwigilacja osób korzystających z sieci internetowej stała się powszechnym procederem.

Autorzy wyjaśniają, że wszystko raz wpisane w sieci pozostaje tam na zawsze. Tłumaczą, że w internecie tak naprawdę nic nie jest za darmo. W obrazowy sposób pokazują jak jedno kliknięcie może spowodować nagłe i lawinowe zmiany. Mnogość ciekawych przykładów, bliskich każdemu użytkownikowi sieci pozwala doskonale zrozumieć złożone problemu ery galopującej dygitalizacji.

Demaskatorska publikacja niemieckich autorów doskonale wpisuje się w niedawną głośną sprawą Edwarda Snowdena. Amerykański informatyk ujawnił informacje o programie inwigilacji prowadzonym przez rząd USA, polegającym na monitorowaniu na szeroką skalę skrzynek mailowych, połączeń telefonicznych obywateli i działań w mediach społecznościowych.

Książka napisana jest w sposób jasny i przejrzysty, ma charakter popularnonaukowy, ale jednocześnie problemy przedstawione w książce są na tyle ważne, że można ją polecić każdemu, kto korzysta z internetu czy smartfona – studentom czy miłośnikom gier on-line. Oprócz dokładnej analizy procederu zawłaszczania danych pozycja zawiera istotne wskazówki jak z nim walczyć. Autorzy, praktycy w zakresie ochrony danych, nie popadają w eseistyczne rozważania, ale starają dać czytelnikom solidny poradnik bezpiecznego korzystania z sieci, jakiego brak polskim rynku wydawniczym.

ip

Słowa kluczowe: Pożeracze danych Constanze Kurz Frank Rieger nowości literackie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
DC Black Label, Harleen, tom 1
Premiery komiksów na kwiecień 2020

Sprawdźcie, co będzie można przeczytać w kwietniu.

Na zdrowy rozum
"Na zdrowy rozum" - debiutuje książka o podejmowaniu (nie)racjonalnych decyzji

Studenci na wykładach i poważni biznesmeni na seminarium - oni wszyscy tracili rozum. Ale dlaczego?

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.