Dzieje się - Literatura

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury

2021-02-09 11:27:39

Trwa organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury program edukacyjny dla szkół zatytułowany "Jak zdobyć nagrodę Nobla?", który ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania. Jego druga odsłona skierowana jest do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, przed którymi postawiono wyzwanie napisania najciekawszej mowy noblowskiej. Teksty do konkursu można zgłaszać do 26 lutego.

Fundacja Olgi Tokarczuk konkurs 2021 - baner

 W skrócie:

  • Program "Jak zdobyć Nagrodę Nobla" jest skierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców.
  • Pierwsza edycja odbyła się 10 grudnia 2020 roku, w rocznicę wręczenia nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.
  • Konkurs dla uczniów polega na przygotowaniu przemówienia po odebraniu nagrody Nobla.
  • Zgłoszenia można przesyłać do 26 lutego 2021 roku, a nagrodami są książki z autografem Olgi Tokarczuk oraz udział w warsztatach z wystąpień publicznych.

Program "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" jest skierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców.

Program "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" to szereg działań skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli i rodziców: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi. Pierwszy konkurs, dedykowany dzieciom ze szkół podstawowych, odbył się w ubiegłym roku i miał swój finał 10 grudnia, w rocznicę wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie napisać bajkę inspirowaną pierwszą powieścią, którą pisarka zaczęła tworzyć w wieku 12 lat.

Uczniowie podczas konkursu mogą wcielić się w laureata nagrody Nobla.

Dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych organizatorzy przygotowali prawdziwe wyzwanie! Uczniowie mają okazję postawić się w roli świeżo nagrodzonej noblistki bądź noblisty. Właśnie otrzymali Nagrodę Nobla: oczy całego świata skierowane są właśnie na nich. Stoją przy mównicy, gotowi do wygłoszenia najważniejszego przemówienia swego życia. Co powiedzieliby wtedy światu? Konkurs na mowę noblowską ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Temat mowy jest dowolny – ważne, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie istotny.

Każda szkoła może do konkursu zgłosić 5 prac.

Krótkie formy literackie o objętości do 6 tysięcy znaków (ze spacjami) można przesyłać do 26 lutego na adres: konkurs@domliteratury.wroc.pl, wpisując w tytule: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac. Zgłoszenie musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 26 lutego 2021 roku, a wyniki zostaną ogłoszone 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl Nagrodami w konkursie są książki z autografem Noblistki i zaproszenie do udziału w warsztatach z wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.

Prace oceniać będzie jury w składzie: Marta Mizuro, Waldemar Okoń, Luiza Rzymowska, i Dawid Szkoła. Na potrzeby konkursu przygotowane zostały także materiały dydaktyczne, które pomogą uczniom przygotować się do udziału w konkursie. Nauczycielom proponujemy cztery scenariusze lekcji języka polskiego – o fenomenie pisarstwa Olgi Tokarczuk, o mowie noblowskiej, a także dwa nawiązujące do wątków podejmowanych przez wrocławską Noblistkę: jeden poświęcony zagadnieniu czasu, a drugi – roli mitu. Przygotowaliśmy też trzy krótkie wykłady w formie wideo: o pisarstwie Olgi Tokarczuk mówi Kazimiera Szczuka, o mowie noblowskiej – Przemysław Mika, a o literaturze współczesnej – Przemysław Czapliński.

Wszystkie materiały dostępne są tu:

https://literatura.wroclaw.pl/projekty/jak-zdobyc-nagrode-nobla-materialy-dydaktyczne/

Dodatkowe informacje o konkursie i regulamin można znaleźć tu:

https://literatura.wroclaw.pl/projekty/jak-zdobyc-nagrode-nobla/

ip

fot. Facebook Fundacji Olgi Tokarczuk

Słowa kluczowe: 2021, Olga Tokarczuk, konkurs dla szkół ponadpodstawowych, informacje, mowa noblowska, literatura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Dominika Slowik
Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online.

Fundacja Olgi Tokarczuk konkurs 2021
Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury

Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą stworzyć ciekawą mowę noblowską.

Polecamy
Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

Andrzej Strejlau - Ja, Strejlau
Andrzej Strejlau promował książkę na spotkaniu z kibicami [FOTO]

Zobacz zdjęcia z promocji książki "On, Strejlau" we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Krystyna CzubÃłwna
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?

Czy praca lektora ma charakter "artystyczny"?

Dominika Slowik
Salon zdobywców 2021 - nadchodzą spotkania z laureatami polskich nagród literackich

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji online.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.