Nowości - Literatura

Jak oswoić narkomana? Powieść, która daje nadzieję

2016-04-20 13:30:00

"Oswoić narkomana" to opowieść o walce z nałogiem, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Robert Rutkowski jest jedynym polskim psychoterapeutą, który zdecydował się na tak szczerą rozmowę o swoim uzależnieniu oraz o drodze, jaką przeszedł, aby z niego wyjść. W księgarniach od 20 kwietnia.

W wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Irenę A. Stanisławską psychoterapeuta Robert Rutkowski daje wstrząsające świadectwo tego, co narkotyki mogą zrobić z człowiekiem. Po heroinę sięgnął po raz pierwszy w wieku 18 lat. Wziął z bezsilności, rozpaczy, ale też ze zwykłej ciekawości. Piekło nałogu, którego potem doświadczył, zmieniło go całkowicie. Nigdy jednak się nie poddał, a na dodatek udało mu się zostać człowiekiem szczęśliwym i spełnionym.

Dokonał tego dzięki nieustającej pracy nad sobą, a potem – z innymi uzależnionymi. To właśnie podjęcie pierwszych kroków w praktyce terapeutycznej pozwoliło mu odkryć w sobie talent do niesienia pomocy potrzebującym. Dziś to jeden z najbardziej wziętych fachowców zajmujących się leczeniem wszelkiego rodzaju uzależnień.

W "Oswoić narkomana" Robert Rutkowski nie unika najbardziej bolesnych wspomnień. Opisuje swoje dzieciństwo i dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie. Opowiada o formatywnej przygodzie ze sportem oraz zetknięciu się ze środowiskiem młodzieżowej kontestacji.

Wstrząsającym historiom o kolejnych przedawkowaniach, pobytach w szpitalu i głodzie narkotykowym towarzyszą fascynujące portrety ofiar uzależnienia, poznanych przez autora w latach osiemdziesiątych i czasach późniejszych.

Robert Rutkowski wpadł w nałóg heroinowy w momencie, gdy właściwa profilaktyka antynarkotykowa jeszcze nie istniała. Skuteczności kolejnych rodzajów terapii doświadczył więc na sobie. To sprawiło, że jak nikt inny mógł zrozumieć działanie pułapek i mechanizmów psychologicznych, na jakie naraża się osoba uzależniona: zaprzeczenia, wyparcia, samooszukiwania.

Niektóre ze wspomnień – co Robert Rutkowski sam ze zdziwieniem stwierdza – powracają do niego w trakcie samej konwersacji. Zamieszczone w książce wypowiedzi są więc żywym, autentycznym zapisem rozmowy, w której nie ma miejsca na jakiekolwiek przemilczenia czy brak autentyzmu.

"Oswoić narkomana" to także interesujący dokument historyczno-obyczajowy ukazujący burzliwe życie młodzieży lat osiemdziesiątych, której narkotyki pozwoliły uciec od codziennej szarości PRL-u. W tej zapyziałej warszawskiej rzeczywistości komunistycznej czuliśmy się wybrańcami - powiedział autor ksiązki. W lokacjach dawnej Warszawy: skwerze na Chmielnej, pasażu przy Domach Towarowych Centrum, czy Dworcu Centralnym, stykali się ze sobą członkowie subkultur i środowisk artystycznych. Co niespotykane, "Oswoić narkomana" to także opowieść o relacjach miłosnych bohatera. Z perspektywy Roberta Rutkowskiego stan zakochania okazuje się zaskakująco bliski działaniu środków zmieniających percepcję.

Książka stanowi także ważny głos w toczącej się dyskusji na temat legalizacji marihuany. Stanowisko autora wydaje się równie odległe od zajmowanego przez obóz zdecydowanych zwolenników, jak i tego, na którym stoją zaciekli przeciwnicy tzw. miękkich narkotyków.

Moja historia to zaprzeczenie wszystkiego, co współcześnie mówi się o narkotykach: że najpierw branie rekreacyjne, popalanie marihuany, a dopiero potem ewentualnie coś mocniejszego. Sam od razu "wpadłem pod pędzący pociąg towarowy", i to z naprawdę dobrym towarem, z heroiną. To był pierwszy narkotyk, jaki poznałem – jeden z najsilniejszych narkotyków na Ziemi -
Rutkowski opowiada w książce.

Robert Rutkowski – psychoterapeuta, wykładowca i pedagog. Były reprezentant Polski w koszykówce. Prowadzi sesje terapeutyczne dla osób mających problemy z uzależnieniami, kryzysami zawodowymi lub rodzinnymi. Pomaga też sportowcom jako opiekun psychologiczny (przez kilka lat wspierał Żużlową Reprezentację Polski) oraz rodzinom mających kłopoty w relacjach z dziećmi lub między sobą. Zapraszany często do mediów jako ekspert. Jego klienci to menedżerowie, osoby pracujące pod presją, osoby w  życiowych kryzysach. Stosuje formułę terapii krótkoterminowej, skutecznej już po kilku sesjach.

Irena A. Stanisławska  – dziennikarka i współautorka książek: "Mężczyzna od podszewki", "Moje dziecko cz. 1 i 2", "Pogotowie psychologiczne", "Gdzie mieszka seks?", "Być lekarzem być pacjentem", "Jak wychować dziecko, psa, kota…i faceta", "Scenografia", "Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych".

AR/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: oswoić narkomana, roman rutkowski, książka, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Traveler. Wędrowiec
"Traveler" pióra Grega Weismana już w księgarniach [FRAGMENT]

Udajcie się w niezapomniany i pełen niebezpieczeństw rejs po Azeroth!

25 lat niewinnosci
Książka o Tomaszu Komendzie wkrótce w księgarniach

Przeczytaj historię ofiary polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Tequila
"Tequila. Liczba Bestii" - szokująca heroina znów na rynku

Za sprawą wydawnictwa Novae Res, czytelnicy mogą kupić odświeżoną wersję powieści Łukasza Śmigla.

Polecamy
Zwieńczenie epickiego cyklu fantasy w Walentynki
Zwieńczenie epickiego cyklu fantasy w Walentynki

14 lutego do sprzedaży trafi drugi, a zarazem ostatni tom "Sagi o Rubieżach" Liliany Bodoc.

Witajcie w Rosji Głuchovsky'ego
Witajcie w Rosji Głuchovsky'ego

Najnowsza książka autora międzynarodowego bestsellera "Metro 2033" Dmitrija Głuchovsky'ego w sprzedaży już 21 maja!

Ostatnio dodane
Traveler. Wędrowiec
"Traveler" pióra Grega Weismana już w księgarniach [FRAGMENT]

Udajcie się w niezapomniany i pełen niebezpieczeństw rejs po Azeroth!

25 lat niewinnosci
Książka o Tomaszu Komendzie wkrótce w księgarniach

Przeczytaj historię ofiary polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Kupony i kody rabatowe