Recenzje - Literatura

Holocaust w oczach dziecka (recenzja)

2013-04-02 17:08:10

Książek na temat historii obozów koncentracyjnych napisano wiele, jednak "Dziennik Helgi" wyróżnia się spośród nich wszystkich charakterem - to opowieść małej dziewczynki, jej spostrzeżenia, emocje i doświadczenia. Pokazuje on w sposób szczery i prostolinijny realia tamtejszych dni. Książka powstała na podstawie dziennika pisanego ołówkiem na pojedynczych kartkach szkolnego zeszytu, ilustrowanego własnoręcznymi rysunkami i malunkami dziewczynki.

Autorka Helga Weissova, rozpoczyna książkę od chwili ogłoszenia mobilizacji w Czechosłowacji (1938) - ma wtedy 8 lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Od tego momentu możemy poprzez zapiski małej dziewczynki poczuć, jak wiele można stracić w bardzo krótkim okresie czasu. Helga traci możliwość uczęszczania do szkoły, każdego dnia z jej otoczenia znikają najbliżsi przyjaciele, sąsiedzi oraz rodzina, którzy są wywożeni w nieznane. Dziewczynka nie rozumie jeszcze wszystkiego, z rozmów dorosłych wyłapuje co rusz coraz straszniejsze informacje. Wkrótce jednak i jej rodzinę dotyka deportacja. Razem z rodzicami trafia do obozu w Terezinie.

Większą część dziennika zajmują właśnie relacje z dni spędzonych w getcie. Pokazują strach i smutek ośmioletniego dziecka, ponieważ każdy dzień może przynieść śmierć najbliższych osób. Do tego dochodzą także relacje codziennego rozkładu dnia, przerażające opisy warunków, w jakich musiała żyć i pracować oraz zajęć, jakie miała na co dzień cała żydowska społeczność. Po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje wywieziony, dlatego razem z matką podejmują decyzję o tym aby podążyć za nim podczas kolejnej wywózki. Przed deportacją z Terezina Helga przekazuje zeszyty swojemu stryjowi Josefowi Polakowi, który ukrywa je wraz z rysunkami zamurowując je w ścianie. Zaraz po wojnie autorka kończy dziennik, opisując swoje przeżycia w innych obozach koncentracyjnych (Oświęcim, Freiberg, Mauthausen), gdzie wcześniej nie była w stanie prowadzić żadnych notatek. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak traktowane były kobiety w tych miejscach, jakich okropności mogły doświadczyć.

Podczas czytania daje się odczuć, że książka pisana jest spontanicznie i szybko, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie uczucia i emocje są prawdziwe. Tekst nie jest zredagowany, autorka chciała zachować autentyczność, ponieważ już wcześniej ingerencje redaktorskie zmieniały sens wydarzeń. W pozycji tej, datowanie ulega ograniczeniu, mimo ich uporządkowania autorka nie potrafiła wskazać dokładnych dat, na co miały wpływ wydarzenia przez jakie musiała przejść.

Samo wydanie książki jest bardzo piękne. W "dzienniku" możemy znaleźć rysunki namalowane przez autorkę, które przedstawiały codzienność tamtych wydarzeń. Znajdziemy tam także zdjęcia przedstawiające dziewczynkę i jej rodzinę. Na końcu książki widnieje rozmowa z Helgą Weissovą, która odpowiada na pytania związane z dziennikiem i ospisywanymi przez nią wydarzeniami.

Jeżeli chodzi o mnie to gorąco polecam tą książkę. Przeczytałam ją jednym tchem i mimo tego, że wcześniej nie interesowałam się tematyką obozów koncentracyjnych, pozycja ta bardzo mnie zaciekawiła i popchnęła do studiowania dalszych książek związanych z tą problematyką. "Dziennik Helgi" jest lekturą dla każdego. Jest przystępna, łatwa w zrozumieniu, bez zbędnych informacji, ponieważ jak sama autorka napisała we wstępie: "O tym, że podczas drugiej wojny światowej zginęło sześć milionów Żydów, możemy dokładnie przeczytać w podręcznikach do historii.(...)Wystarczy wystukać na klawiaturze komputera odpowiednie hasło, a zaraz pojawią się daty i cyfry. Każda taka cyfra to czyjś los, czyjaś historia... Mój dziennik jest tylko jedną z nich."

Helga Weissova, Dziennik Helgi Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych, Wydawnictwo Insignis

Natalia Koncur

Słowa kluczowe: Dzienniki Helgi helga weissova holocaust obozy koncenteracyjne getto
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Srebrna Dziewczyna
Srebrna dziewczyna - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać nową powieść Leslie Pietrzyk.

Mała Baletnica
Mała baletnica - recenzja książki

Kulisy skandalu pedofilskiego we wciągającej powieści Wiktora Mroka.

Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Polecamy
Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Kinda po stokroć pierdolisty fun, emigracja
Kinda po stokroć pierdolisty fun, emigracja

Długo czekałam na kolejną ostrą jak żyletka samobójcy powieść.

Ostatnio dodane
Srebrna Dziewczyna
Srebrna dziewczyna - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać nową powieść Leslie Pietrzyk.

Mała Baletnica
Mała baletnica - recenzja książki

Kulisy skandalu pedofilskiego we wciągającej powieści Wiktora Mroka.

Kupony i kody rabatowe