Nowości - Literatura

Holocaust oczami ofiar

2009-01-20 13:12:07

 Już wkrótce do księgarń trafi książka Idy Fink - „Wiosna 1941". - Czytają Idę Fink, wie się na pewno, po co istnieje literatura - napisał o autorce Tomasz Sobolewski z „Gazety Wyborczej".

Stara Agafia wypędza ze swojego ogrodu siedemnastoletnią Żydówkę i jej kochanka, by wkrótce dowiedzieć się, że dziewczyna została rozstrzelana. Więźniowie z celi śmierci w porozumieniu z niemieckim strażnikiem robią nowo przybyłemu skazańcowi makabryczny żart. Esesmani wieszają psa, który nie chce wskazać im kryjówki swoich właścicieli. Ludek zostaje porządkowym i ma doprowadzić do transportu starą Titinę, u której brał lekcje francuskiego.

Ida Fink patrzy na Holocaust oczami ofiar i tych, którzy „ocaleli do następnego razu". W jej lakonicznych, świetnie skonstruowanych opowiadaniach nie ma patosu, jest skupienie nad szczegółem, wrażliwość i głęboka prawda o człowieku. Podobną optykę przyjęli twórcy filmu Wiosna 1941, który opowiada historię żydowskiej rodziny ukrywającej się na strychu u polskiej chłopki.

Ida Fink urodziła się w Zbarażu w 1921 roku. W 1942 roku uciekła z getta i ukrywała się do końca wojny. Od 1957 roku mieszka w Izraelu. Opublikowała m.in. powieść Podróż, wydaną po raz pierwszy w 1990, oraz zbiory opowiadań Skrawek czasu (1976) i Ślady (1996). W 2003 roku nakładem W.A.B. ukazał się tom jej opowiadań zebranych Odpływający ogród. Otrzymała nagrodę im. Anny Frank, nagrodę Buchmanna przyznawaną przez Instytut Yad Vashem, a także nagrodę Premio Moravia, ostatnio zaś - Sapir Prize. Jej nazwisko znalazło się na ogłoszonej przez National Jewish Book Center w Nowym Jorku liście stu najważniejszych autorów żydowskich. W 2003 uhonorowano ją Nagrodą Specjalną Polskiego PEN Clubu. W 2002 roku na podstawie Podróży powstał film w reżyserii Pierre'a Koralnika. Wiosna 1941 Uri Barbasha to film oparty na wybranych opowiadaniach autorki.

Ida Fink
Wiosna 1941
miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2009
oprawa: twarda w obwolucie
wymiary: 125 x 195 mm
wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
ISBN: 978-83-7414-429-2

MAS/inf.pras.


Patronat medialny:


 
Słowa kluczowe: Ida Fink Wiosna 1941 książka ida fin biografia holocaust żydzi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Traveler. Wędrowiec
"Traveler" pióra Grega Weismana już w księgarniach [FRAGMENT]

Udajcie się w niezapomniany i pełen niebezpieczeństw rejs po Azeroth!

25 lat niewinnosci
Książka o Tomaszu Komendzie wkrótce w księgarniach

Przeczytaj historię ofiary polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Tequila
"Tequila. Liczba Bestii" - szokująca heroina znów na rynku

Za sprawą wydawnictwa Novae Res, czytelnicy mogą kupić odświeżoną wersję powieści Łukasza Śmigla.

Polecamy
"Marianna i róże" już w księgarniach!
"Marianna i róże" już w księgarniach!

"Marianna i róże" to rodzaj pamiętnika napisanego na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku oraz różnych źródeł historycznych tego okresu.

Pobór - pierwsza książka z nowej serii Fabryczna Galaktyka
Pobór - pierwsza książka z nowej serii Fabryczna Galaktyka

Powieść Marko Kloosa, świetnie wpisuje się w tradycję militarnych powieści science-fiction.

Ostatnio dodane
Traveler. Wędrowiec
"Traveler" pióra Grega Weismana już w księgarniach [FRAGMENT]

Udajcie się w niezapomniany i pełen niebezpieczeństw rejs po Azeroth!

25 lat niewinnosci
Książka o Tomaszu Komendzie wkrótce w księgarniach

Przeczytaj historię ofiary polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Kupony i kody rabatowe