Recenzje - Literatura

"Hipoteza zła" - Czy dobro istnieje bez zła?[RECENZJA]

2016-04-11 11:19:08

"Dobro doznawane przez jednych zbiega się zawsze ze złem doznawanym przez innych, ale ważność zachowuje także twierdzenie odwrotne."

Hipoteza zła głoszona w książce Donato Carrisiego, o takim samym tytule, obejmuje wszystkie istoty żyjące na świecie, jednakże najbardziej dotyka ludzi, gdyż tylko oni mają wolną wolę i wybór, którego mogą dokonać nie instynktownie a z pełną świadomością.

Według tego twierdzenie zawsze kiedy czynimy dobro, gdzieś na świecie, dla równowagi, dokonuje się akt przemocy. Czy dobro może ostatecznie zwyciężyć? Czy do końca świata ten spór nie znajdzie rozwiązania? Są to podstawowe pytania, które krążą nam po głowie w trakcie lektury "Hipotezy zła".

Główną bohaterkę utworu, Milę Vasquez, poznajemy w pierwszej powieści kryminalnej Carrisiego, czyli w "Zaklinaczu". Od naszego ostatniego spotkania z nią mija siedem lat, policjantka nadal zajmuje się sprawami zaginionych ludzi i tkwi w „Przedpieklu”, najgorszym wydziale, gdzie ściga się nie przestępców a "uśpionych", ludzi, których "połknął" mrok.

Po raz kolejny FBI zwraca się do agentki Vasquez o pomoc. Dochodzi do zabójstwa rodziny, w której jedynym ocalałym jest nastoletni chłopak i to właśnie on pomoże rozpoznać policji sprawcę. Właśnie w tym momencie rozpocznie się rola Mili, znającej jak nikt inny świat zaginionych.

Pierwsza zabrodnia będzie jednak dopiero początkiem serii zabójstw, które na pierwszy rzut oka nie będą miały ze sobą wiele wspólnego, tymczasem okażą się mrożącą krew w żyłach opowieścią o samotności, chęci lepszego życia i ideologii zmieniającej człowieka bezpowrotnie. Co więcej, okaże się, że zbrodnie swoje korzenie mają w śledztwie prowadzonym dwadzieścia lat temu, dotyczącym zaginięć osób chorych na bezsenność.

W książce spotykamy się z problematyką samookaleczania i wyobcowania. Główna bohaterka twierdzi, że nie zdolna jest odczuwać, jest przeciwieństwem człowika empatycznego, stara się ukryć swoją kobiecość pod luźnym ubiorem, jest typem samotnika, jak kot chodzi swoimi ścieżkami i nie trzyma się reguł, wszystko po to, aby kolejna zaginiona twarz wyłoniła się z cienia. Aczkolwiek wszystko ma swoją cenę, w przypadku Mili, powrót do świadomości, uśmierzenie bólu a przede wszystkim przejęcie kontroli nad własnym życiem, dokonuje się poprzez samookaleczenie.

Spokój panujący w książce jest niezwykle mylący. Jeśli jesteśmy miłośnikami spektakularnych akcji, tu ich nie znajdziemy. Przebieg wydarzeń to psychologiczna walka dobra ze złem, w której można zginąć w każdej chwili. Zagrożenie to nie zwykły „bandzior” z bronią, ale przeświadczenie nieuchronności tego co ma się wydarzyć, tego, że istnieje jakiś większy plan i w końcu tego, że armia ciemności to ludzie którzy poruszają się w cieniu, są niewidoczni, jednak możemy poczuć ich oddech na plecach.

Anna Respondek

Hipoteza zła, Donato Carrisi, Wydawnictwo Albatros, 17 lutego 2016

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: recenzja, hipoteza zła, Carrisi, powieść kryminalna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Śmierci w Château Bremont
Śmierć w Chateau Bremont - recenzja książki

1. tom z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Oceniamy kryminał M.L. Longworth.

Polecamy
Doktor Frankenstein i jego rzeźby
Doktor Frankenstein i jego rzeźby

"Kiedy byłem dziełem sztuki", najnowsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, to moralizatorska historyjka o tym, że warto być sobą. Zbyt dosłowna i banalna...

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" - ekologiczny kryminał [RECENZJA]
"Prowadź swój pług przez kości umarłych" - ekologiczny kryminał [RECENZJA]

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to głośna powieść Olgi Tokarczuk z 2009 roku. Budując fabułę, pisarka bardzo wiele zaczerpnęła z poetyki kryminału, tworząc historię tajemniczą i niebanalną. Książka zainspirowała Agnieszkę Holland, która postanowiła przenieść ją na duży ekran.

Ostatnio dodane
Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Śmierci w Château Bremont
Śmierć w Chateau Bremont - recenzja książki

1. tom z serii Verlaque i Bonnet na tropie. Oceniamy kryminał M.L. Longworth.

Kupony i kody rabatowe