Nowości - Literatura

Goodbye Mr Socialism

2008-06-23 13:55:11

 19 czerwca w księgarniach ukazała się książka "Goodbye Mr Socialism" - zapis wywiadu, jaki Raf Valvola Scelsi przeprowadził z Antoniem Negrim, włoskim filozofem, byłym działaczem ruchów terrorystycznych.

Negri, analizując wydarzenia ostatniego wieku i uważnie śledząc kierunek zmian, rozważa – nie szczędząc gorzkich słów - kondycję współczesnej lewicy. Spektrum tematyczne jest imponujące: od analizy przyczyn upadku Muru Berlińskiego, poprzez wnikliwą refleksję nad coraz powszechniejszym w Europie zjawiskiem imigracji (zagadnienie May Day), do przedstawienia interesującego „obrazu w ruchu” współczesnych stosunków społeczno-gospodarczych. Scelsi i Negri w swoich rozmowach dotykają wszystkich istotnych zjawisk światowej polityki: wojny w Iraku, przemian w Ameryce Południowej i Chianch, Pomarańczowej Rewolucji, konfliktów w Kotle Bałkańskim, „Komuny Madryckiej”, jak Negri określa dojście do władzy Zapatera. Równie często powraca temat wojny i rozwoju Sieci. Negri wytycza własne granice XX wieku, od 1917 roku do 1989, a właściwie do 1968. Stwierdza wreszcie, że żyjemy w czymś w rodzaju „międzyepoki” lub „bezkrólewia”.

Interlokutorzy ulegają czasem emocjom, a rozmowa przybiera niepostrzeżenie eseistyczną formę. Imponuje łatwość, z jaką Scelsi i Negri poruszają się w dziedzinie filozofii polityki, socjologii, historii idei i antropologii kultury. Wszystko to połączone z uniwersalnością idei czyni z tej książki prawdziwą intelektualną ucztę.


Jesteśmy w fazie całkowicie przejściowej z punktu widzenia polityki wewnętrznej i międzynarodowej, jesteśmy w fazie pośredniej o cechach przypominających bezkrólewie angielskie z lat 1648-1688…Goodbye Mr Socialism – zupełnie jak rewolucjoniści tamtego okresu mówili Goodbye Gothic Empire!
(fragment)

Autorzy tworzą spójną teorię, która umożliwia im ogarnięcie rzeczywistości siecią logicznych powiązań, jak również stwarza podstawy do prognoz i budowania scenariuszy działań. Hardt i Negri nie żywią się sentymentem, ale twórczo łączą myśl klasyczną z najnowszymi osiągnięciami filozofii politycznej.
Edwin Bendyk, z recenzji Imperium


Antonio Negri (ur. 1933) – włoski filozof i politolog, profesor na uniwersytetach w Paryżu i w Padwie, pisarz polityczny, zaangażowany w działania włoskich ruchów terrorystycznych. Oskarżony o udział w porwaniu i zamordowaniu przez Czerwone Brygady Aldo Moro, premiera Włoch, został skazany i osadzony więzieniu w 1979 r. Po kilkuletnim pobycie w Paryżu jako uchodźca polityczny, powrócił do Włoch, gdzie dokończył odsiadywanie wyroku. Wolność odzyskał ostatecznie w 2003 r. Opublikował ponad 30 książek. Po polsku ukazało się Imperium (W.A.B. 2005), którego współautorem jest Michael Hardt oraz Powrót: alfabet biopolityczny (2006). Wspólnie z Rafem Valvolą Scelsim wydał Goodbye Mr Socialism (2007) oraz Interregnum: The Crisis of the Left in the World (2007).

Raf Valvola Scelsi – nauczyciel filozofii i historii, redaktor włoskiego wydawnictwa Feltrinelli. Oprócz dwóch książek rozmów z Antoniem Negrim wydał Cyberpunk: Antologia di testi politici (1990) oraz No copyright: Nuovi diritti nel 2000 (1994).



Patronat

 



 

Słowa kluczowe: Goodbye Mr Socialism Antonio Negri Raf Valvola Scelsi książki nowości socjalizm WAB literatura lewic
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Niefortunne przypadki młodej kaczki
Nowe komiksy z okazji urodzin Kaczora Donalda

17 czerwca do sprzedaży trafi opowieść komiksowa z młodym Kaczorem Donaldem.

Opowieści o ojczyźnie Glukhovsky
Dmitry Glukhovsky napisał "Opowieści o Ojczyźnie" - pierwszą książkę po rosyjskiej agresji na Ukrainę

Już teraz przeczytaj fragment nowej powieści autora Uniwersum Metro 2033!

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.