Dzieje się - Literatura

"Galop '44" - współczesna młodzież, żyjąca w Powstaniu Warszawskim!

2016-07-14 14:40:53

A gdyby tak, na jeden dzień, stać się powstańcem? Odejść od komputera, telewizora, tabletu, konsoli i wszystkich innych urządzeń, których najmniejszą jednostką jest pixel? I przenieść się do czasów kiedy się grało Chopina (niczym Szpilmann), na połowie fortepianu, postawionego na górze gruzu, bez żywej duszy wokół.

Jest to możliwe, dzięki powieści autorki książek dla dzieci i tłumaczki - Małgorzaty Kowaleczko-Szumowskiej, która przenosi  w swoim "Galopie 44'",  dwóch nastoletnich "milenijnych" chłopców do rzeczywistości powstańczej stolicy. Posłuży im do tego stara szafa, niczym w Narnii i obraz,  jak lustro z Alicji z Krainy Czarów.

Napchani popkulturą, kolorowi jak reklamy które widzą w telewizji, chłopcy trafiają do rzeczywistości Krzysztofa K. Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego i wielu innych, którzy wtedy byli bardzo bliscy wiekowo tym bohaterom. Trzynastoletni Mikołaj i siedemnastoletni Wojtek ladują w świecie, w którym trudno było znaleźć wodę, a za rogiem lała się jedynie krew. 

Tam obrót głową w lewo lub w prawo, lub proste patrzenie na niebo, przejście przez ulice, witanie sie z przyjacielem mogło ich kosztować życie. Znaleźli się gdzieś, gdzie wartości materialne takie jak nowy smartfon czy markowy ciuch nie miały znaczenia.

Zdobycie pożywienia graniczyło z cudem, a ludzkie życie było najbardziej cenną wartością. Odkrywają wojenne piekło, odpowiedzialność za siebie nawazajem, i rzeczywistość prawdziwych, a nie wypaczonych wartości.

Autorka poszukiwała postaci swojej powieści, jak i historii, w archiwach Muzeum Powstania Warszawskiego. gdyż jak sama wspomina: "Wydarzeń, które wypełniły Galop’44, sama nie wymyśliłam. Nie śmiałabym (...)". Kolejnym jej "magazynem" wiedzy było National Archives w Londynie, gdzie natrafiła na nietypowych, lecz prawdziwych bohaterów Powstania Warszawskiego. Opowiada, że przygotowując się do książki, dowiedziała się o obecności żołnierzy z RPA w powstaniu '44, oraz o groteskowym angliku również biorącym udział w naszym warszawskim zrywie.

Chłopaki ze świata internetu, muszą przeżyć 63 dni, bez komórki, tabletu,  a nawet zegarka, starając się nie zginąć od patrzenia w niebo.

ZS/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: powstanie, galop 44', wojna, warszawa, nastolatkowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

pisanie pracy inÅźynierskiej
Startuje 6. edycja Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk zapraszają do udziału młodych krytyków literackich.

Polecamy
"Ciało, którym żyję" - spotkania literackie na Nowych Horyzontach 2019 Wrocław

Empik oraz Nowe Horyzonty zapraszają na cykl rozmów z pisarzami i reporterami.

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.