Dzieje się - Literatura

Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

2022-08-10 10:03:52

Już w sobotę 20 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się Europejska Nocy Literatury 2022. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczy, tym razem odbędzie się na Przedmieściu Świdnickim. Już teraz możecie zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Europejska Nocy Literatury 2022Programowi 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury, organizowanej przez Wrocławski Instytut Kultury 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim, przyświecać będzie hasło „TEMAT RZEKA”. Dziesięć książek, którymi rozwija ten tytuł kurator wydarzenia Michał Rusinek, to pozycje, które przypłyną do Wrocławia ze wszystkich stron świata.

10 dopływów „TEMATU RZEKI”

Dużą część tegorocznego programu literackiego stanowią opowiadania – za ich sprawą żeglować będziemy po rzekach nie tylko Europy, ale i innych części świata. Wśród polskich autorów, których krótkie formy usłyszymy podczas ENL-u, znalazł się Andrzej Stasiuk i jego pochodzące z tomu „Kroniki beskidzkie i światowe” teksty „Rzeka dzieciństwa” i „Dzień w kwietniu”, a także Kornel Filipowicz i jego traktujące o dziecięcych doświadczeniach natury opowiadanie „Radość w próżni” (ze zbioru „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”). Europę Środkową reprezentują też: węgierski mistrz nowelistyki Dezsõ Kosztolányi z opowiadaniami „Karp” i „Smok” („Dom kłamczuchów”) oraz Czeszka Radka Denemarková ze wstrząsającym portretem mężczyzny ogarniętego obsesją na punkcie wody – powieścią „Kobold”.

Aż trójka pisarzy, których proza prezentowana będzie 20 sierpnia, pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dwójka z nich to twórcy dobrze już wrocławskiej publiczności znani. Twórczość Zadie Smith znalazła się w programie ENL-u już po raz trzeci – tym razem trafiło do niego jej opowiadanie „Sztuczna rzeka” z tomu „Grand Union”. Po raz drugi usłyszymy Roberta MacFarlane’a, tym razem we fragmencie ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu”. Trzecim Brytyjczykiem w tegorocznej selekcji jest Colin Thubron, autor książki „Amur. Między Rosją a Chinami” – fascynującego przewodnika po rosyjsko-chińskim pograniczu, które podzielone jest nurtem tytułowej rzeki.

W naszej rzecznej podróży zawiniemy i do Skandynawii, a to za sprawą jednej z najwybitniejszych powieści XX wieku, która w 1920 roku przyniosła norweskiemu mistrzowi słowa Knutowi Hamsunowi literacką Nagrodę Nobla – historii o poszukiwaniu drogi powrotnej do stanu natury „Błogosławieństwo ziemi”. Dwie ostatnie pozycje w programie ENL-u przypłyną do nas zza oceanu: na Przedmieściu Świdnickim usłyszymy opowiadania „Milczenie” i „Eleonora” autorstwa amerykańskiego klasyka literatury grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”) oraz fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

PROGRAM LITERACKI ENL 2022:

  1.  „Amur. Między Rosją a Chinami” Colina Thubrona (tłum. Barbara Gadomska, Wydawnictwo Czarne)
  2.  „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna (tłum. Anna Marciniakówna, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press)
  3.  „Dom kłamczuchów” Dezsõ Kosztolányi'ego (tłum. Teresa Worowska, Państwowy Instytut Wydawniczy)
  4.  „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek” Kornela Filipowicza (Wydawnictwo Znak)
  5. „Grand Union” Zadie Smith (tłum. Maria Makuch, Wydawnictwo Znak)
  6. „Kobold” Radki Denemarkovej (tłum. Olga Czernikow, Agata Wróbel, Wydawnictwo Książkowe Klimaty)
  7. „Kroniki beskidzkie i światowe” Andrzeja Stasiuka (Wydawnictwo Czarne)
  8. „Nikolski” Nicolasa Dicknera (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon, Wydawnictwo Pauza)
  9. „Opowiadania prawie wszystkie” Edgara Allana Poe (tłum. Sławomir Studniarz, Wydawnictwo Marginesy)
  10.  „Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane'a (tłum. Jacek Konieczny, Wydawnictwo Poznańskie)

Kto, co, kiedy i gdzie przeczyta?

Czytania usłyszymy od godziny 18:00 – fragmenty dziesięciu książek przeczytane zostaną przez dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Kolejne czytania rozpoczynały będą się co 30 minut, aż do godziny 22:30 – dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca dnia usłyszeć wszystkich czytających!
Jak co roku teksty interpretować będzie pięciu artystów i pięć artystek, a wydarzenie będzie też okazją, by poznać różne oblicza Przedmieścia Świdnickiego. 20 sierpnia odwiedzimy m.in. dwie przestrzenie położone w zabudowie postindustrialnej – w klubie muzycznym Transformator (ul. Tęczowa 57) fragment „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezsõ Kosztolányi’ego zinterpretuje Agata Buzek (znana m.in. z filmów „Rewers” czy „Moje wspaniałe życie”).
Przy ul. Lelewela 4, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita („Hiacynt”, „Twarz”) przeczyta opowiadania autorstwa amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”).  
Odwiedzimy również znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na 1. piętrze dworca Wrocław Główny usłyszymy Aleksandrę Konieczną („Ostatnia rodzina”, „Jak pies  z kotem”) i fragment ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane’a,
Z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego pojawi się Jacek Beler („Inni ludzie”, „Kler”), który przeczyta opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka.
W plenerze spotkamy się także w parku Lesława Węgrzynowskiego, gdzie Tomasz Schuchardt („Boże ciało”, „Jesteś Bogiem”), przeczyta fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

Kolejnymi przystankami na trasie zostały: położona w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13Małgorzata Potocka („Panna Nikt”, „Matki, żony i kochanki”) zinterpretuje tam wstrząsającą powieść „Kobold” Radki Denemarkovej.
W Pałacu Schaffgotschów (ul. Kościuszki 34) pojawi się Maciej Zakościelny („Czas honoru”, „Tylko mnie kochaj”) z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna.
W szkole tańca „No Limits” (ul. Tęczowa 25) posłuchamy Mariusza Bonaszewskiego („Powidoki”, „Matka Teresa od kotów”) i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”.
Spotkamy się też z Aleksandrą Popławską („Między nami dobrze jest”, „Wataha”), która w imponującym, lustrzanym patio Retro Office House (ul. Komandorska 1-3) przeczyta opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona „Amur. Między Rosją a Chinami”.
Szczególną lokalizacją dla ENL stanie się plac Kościuszki – zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu, w ramach której pisarka, feministka, działaczka społeczna i publicystka, Sylwia Chutnik przeczyta fragment książki „Grand Union” Zadie Smith.

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.nocliteratury.pl oraz na Facebooka: www.facebook.com/ENLWroclaw.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: książki, goście, lokacje, miejsca, czytania, gwiazdy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej
Angelus 2022: Ruszyło głosowanie na Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej

Czytelnicy mogą wybrać najlepszą ich zdaniem książkę spośród finałowej siódemki Angelusa 2022.

7 ksiąÅźek finał Angelus 2022
7 książek w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022

Najliczniej reprezentowane w tym gronie są książki polskie.

antykwariat
Najczęściej tłumaczone książki według kraju

Sprawdź, który kraj i autor ma najwięcej przetłumaczonych książek w historii.

Polecamy
biblioteki w czasie epidemii
Biblioteka Narodowa otwiera nową usługę "Digitalizacja na życzenie"

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA.PL to obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

: kryminały dla dzieci
Kryminały dla dzieci - jakie książki się nadają?

Te kryminały dla dzieci nie zawierają żadnych scen okrucieństwa.

Ostatnio dodane
Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej
Angelus 2022: Ruszyło głosowanie na Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej

Czytelnicy mogą wybrać najlepszą ich zdaniem książkę spośród finałowej siódemki Angelusa 2022.

7 ksiąÅźek finał Angelus 2022
7 książek w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022

Najliczniej reprezentowane w tym gronie są książki polskie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.