Dzieje się - Literatura

"Empuzjon" Olgi Tokarczuk z premierą we Wrocławiu - spotkanie z pisarką w Hali Stulecia

2022-05-18 12:17:30

Na to wydarzenie czekaliśmy z niecierpliwością, odkąd Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. W końcu jest! Nowa powieść autorstwa noblistki nosi tytuł „Empuzjon” i już za chwilę ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Spotkanie z okazji premiery odbędzie się 2 czerwca 2022 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu, a bezpłatne wejściówki będą dostępne od 26 maja!

Olga Tokarczuk, Empuzjon

Spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk w Hali Stulecia

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon” – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla – będzie dostępna w księgarniach już 1 czerwca. Premierze będzie towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie – spotkanie z noblistką w Hali Stulecia we Wrocławiu, gdzie dla publiczności przygotowano na tę okazję 2500 miejsc. Spotkanie odbędzie się w czwartek 2 czerwca o godzinie 19.00. Rozmowę poprowadzi Ryszard Koziołek – literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Fani twórczości Tokarczuk, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniu na żywo, będą mogli pobierać bezpłatne wejściówki od 26 maja od godz. 12.00 na portalu www.evenea.pl. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Premiera będzie także transmitowana na żywo, obejrzymy ją na Facebooku na profilach organizatorów: Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, Miasta Wrocław, Wydawnictwa Literackiego i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Po wydarzeniu noblistka będzie podpisywać książki. Każdy chętny otrzyma autograf, natomiast jedna osoba może przynieść do podpisu maksymalnie dwie książki. Nie będzie także możliwości robienia zdjęć. Premierowy „Empuzjon” i inne książki noblistki kupimy na miejscu w Hali Stulecia. Przy stoisku z książkami chętni będą mogli również opieczętować swój egzemplarz pamiątkowym ekslibrisem zaprojektowanym specjalnie z okazji spotkania.

Ryszard Koziołek tak pisze o najnowszej powieści noblistki: „Pierwsza po Noblu, wyczekiwana niecierpliwie powieść Olgi Tokarczuk jest dla miłośników jej twórczości powrotem do domu. Spotkają dawnych znajomych, ulubione miejsca nasycone historią i magią, nalewki z grzybów i mrówek, erudycyjne szarady, a przede wszystkim – powieściowy dialog z naszym życiem współczesnym, które wspólnie wiedziemy jako ludzie, Europejczycy, Polacy.”

O książce "Empuzjon"

Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.

Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny?

Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Olga Tokarczuk w Empuzjonie odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spotkanie autorskie, bilety, polska noblistka, nowa książka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
10. Festiwal Miłosza
10. Festiwal Miłosza pod hasłem "Nieobjęta ziemia"

Festiwal odbędzie się w dniach 9-11 lipca 2021.

Lektury szkolne, do których warto wrócić

Sprawdź, po które lektur zdecydowanie warto sięgnąć nawet w dorosłym życiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.