Recenzje - Literatura

Cywilizacyjne bydło

2009-09-16 08:20:32

 Tamanrasset, Tadmait, In Guezzam, Arlit, Agadez, Zinder - te tajemniczo brzmiące nazwy są przystankami na szlaku wielkiej podróży. Piaski Sahary przywołują, nęcą, grożą, uwodzą, czasami nawet skazują na śmierć. Siła natury i jej piękno zakuły w kajdany Svena Lindqvist, dziennikarza, autora esejów, reportaży i doktora historii literatury. Nie może się on wyzwolić spod przemożnego wpływu żywiołu i uzależnienia od otaczającej go rzeczywistości.

Z tego powodu Lindqvist podróżuje w morderczym upale, znajduje w sobie cierpliwość by przetrwać w odmiennym świecie, gdzie czas jest pojęciem względnym, a wszystkim rządzi korupcja i dostęp do określonych dóbr. Pustynia, którą przemierza Lindqvist jest dla niego inspiracją, podobnie jak „Jądro ciemności" Josepha Conrada. Owocem tej wędrówki, pracy w trakcie szalejącej burzy piaskowej, pisania przy małych barowych stoliczkach mijanych miejscowości, rozmyślań podczas jazdy zdezelowanym samochodem jest książka, równie osobliwa jak jej tytuł. „Wytępić całe to bydło" to nie tylko reportaż z sytuacji we współczesnej Afryce, ale także wyprawa w głąb ludzkiej duszy.

Lindqvist brutalnie obnaża całe zło tkwiące w człowieku, jego skłonności, leki, obawy i aspiracje, które stały się przyczyną masowych mordów w imię „wyższych celów". Autor przywołuje epizody podboju przez Europejczyków odległych krajów i próby „ucywilizowania" tubylców.

Eksterminacja Guanczów zamieszkujących Wyspy Kanaryjskie, Indian w USA, Hotentotów w Afryce Południowej, Aborygenów w Australii - to tylko nieliczne przykłady działalności białego człowieka. Chciwość i zgnilizna duszy i umysłu zdołały przemienić światłych ludzi w maszyny do podboju nieznanych lądów, w oprawców mieszkających tam plemion i w  rządzące za pomocą  terroru bestie.

Sven Lindqvist porusza emocjami czytelnika bez zbędnych słów i moralizowania. Przytaczając fakty sprawia, że czujemy się częścią zbrodniczej, europejskiej machiny, przywołanymi conradowskimi Kurzami, którzy bezlitośnie tępią „całe to bydło" w imię zwycięstwa cywilizacji i postępu. Europejczyk to brzmi dumnie. Czy tak jest naprawdę?

Zestawienie sennych, urokliwych, a czasami odrażających w swym zaniedbaniu miasteczek z koncepcjami rozwoju, które przez wieki prowadziły do szerzenia się przemocy i przelewu krwi, zmusza do refleksji nad istotą człowieczeństwa i do spowiedzi przed samym sobą.

Jaką płacimy cenę za rozwój? Jak wiele ludzkich istnień zostało wymienionych za kauczuk i kość słoniową napędzającą gospodarkę wielu krajów? Wreszcie, czy problem eliminacji słabszych ras dotyczy tylko Hitlera i Żydów? Sven Lindqvist prowokuje, byśmy odpowiedzi na te pytania poszukali nie tylko w historii, ale i w nas samych. Zachęca czytelnika, by ten dotarł do conradowskiego jądra ciemności, wypełniającego każdą komórkę ciała.

„Wytępić całe to bydło" nie jest książką przeznaczoną do ozdoby półek. To proza walcząca, manifest, materiał do dyskusji i wyciągnięcia odpowiednich wniosków. To przestroga, byśmy z cywilizowanych ludzi nie zmienili się w to bydło, które należy wytępić.

Sven Lindqvist, "Wytępić całe to bydło", wydawnctwo WAB, seria terra incognita, premiera 16 września 2009

Justyna Gul
(justyna.gul@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: wytępić całe to bydło recenzja książba zbrodnie białych ludzi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • wariacje [0]
    cfk
    2009-09-16 19:19:39
    ,,To przestroga, byśmy z cywilizowanych ludzi nie zmienili się w to bydło, które należy wytępić." Czlowieka cywilizowanego cechuje to, że obok tego bydła potrafi żyć....
Zobacz także
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Polecamy
Batman
Batman: Wyjątkowo mroczna noc - recenzja

Nowe przygody Mrocznego Rycerza.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Miły dom nad jeziorem
Miły dom nad jeziorem - recenzja komiksu

Oceniamy pierwszy tom apokaliptycznego horroru.

Sierociniec janczarÃłw
Sierociniec janczarów - recenzja książki

Nowy kryminał Piotra Gajdzińskiego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.