Recenzje - Literatura

"Córka krwawych" tylko dla dorosłych

2008-11-25 13:47:10

 „Córka krwawych" Anne Bishop to pierwszy tom trylogii Czarnych kamieni, która na świecie  nie bez powodu stała się bestsellerem.

Teraz pierwsza księga trylogii pojawiła się w Polsce. I warto zwrócić na nią uwagę, gdyż świat stworzony przez amerykańską pisarkę pociąga tajemniczością i mrocznym  klimatem. Początek powieści wymaga skupienia i uwagi w związku z natłokiem porwanych  wątków, ale styl Bishop nie stanowi bariery, a dla fanów fantasy będzie to dodatkowy smaczek wzmagający ochotę, by poznać całą złożoność świata Krwawych, ich nietypowa społeczność.

Nietypową, gdyż w świecie Krwawych główną rolę odgrywają kobiety. To one rządzą królestwami, to one mają we władaniu mężczyzn, którzy stanowią w ich rękach jedynie zabawkę zapewniającą seksualną przyjemność.

Są jednak jednostki, które buntują się przeciw tym zasadom, pomimo bólu i kary, jaka ich za to czeka. „Seksmisja" w stylu fantasy? Nie do końca, gdyż jest to zaledwie jedyna z płaszczyzn  powieści. W atmosferze  magii, tajemnic kamieni Krwawych, wśród spisków panujących  zaczyna spełniać się przepowiednia. Przed laty zapowiadała ona przybycie  Czarownicy - siły burzącej dotychczasowe zasady.

Autorka stworzyła nieprzeciętny i zaskakujący  świat, który poznajemy z dokładnymi detalami, kierujący się własną moralnością, niejednokrotnie brutalny i hedonistyczny - stąd nie bez powodu książka przeznaczona jest dla osób dorosłych. Autorka nie wyjaśnia jednak tajemnicy kamieni, a przynajmniej nie w tej części trylogii. Wiadomo, że posiadają moc jednak nie określają pozycji społecznej. Aby lepiej poznać hierarchie Krwawych zamieszcza na pierwszych stronach jedynie ich hierarchie. O kamieniach dowiadujemy się jedynie, iż w ciągu życia Krwawi otrzymują je dwukrotnie-  po narodzinach i po złożeniu ofiary na Ołtarzu Ciemności. Nie dziwi więc fakt, że potężna Czarownica posiada cały zestaw kamieni.

Bishop udała się jeszcze jedna rzecz, choć już bardziej dla mnie osobista, wróciła moją wiarę w literaturę fantasy. Dawno już nie czytałam tak autorskiej i intrygującej powieści. Najczęściej są to zlepki znanych motywów, wtórne przetworzenia klasyki tego gatunku, tutaj świat wciąga, zachwyca dopracowaniem, czasami przeraża ale także i wzrusza jednak nigdy nie nudzi! A przy tym daleki jest od banalności. Plus stanowi także kompozycja przeplatających się wątków.

Jedyne powiązanie, którego można się doszukać jest to z naszym rodzimym "Wiedźminem" Sapkowskiego. W jakiej sferze? Tego nie zdradzę, jednak  może to stanowić tylko zachętę do sięgnięcia po tę pozycję. Jak i kolejne części trylogii. Na które osobiście będę czekała z wielką niecierpliwością.

Katarzyna Pakuła
(katarzyna.pakula@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: córka krwawych recenzja anne boshop książka fantasty seksmisja opinie córka krwawych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Podwójna rozgrywka - recenzja książki

Dowiedzcie się, czy nauczycielce z Wrocławia uda się odnaleźć zaginiony obraz.

Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie - recenzja

Wybierz się w kolejną podróż z rodzeństwem Montague.

Polecamy
Tylko dla dorosłych
Tylko dla dorosłych - recenzja książki

"Miłość, namiętność i gorsety - oto romans stulecia". Czy warto przeczytać nową powieść Niny Majewskiej-Brown?

Zbrodnia i Karaś
Zbrodnia i Karaś - recenzja książki

Nowatorskie podejście do kryminału - pełne humoru, bez scen mrożących krew w żyłach, a jednak intrygujące!

Ostatnio dodane
Podwójna rozgrywka - recenzja książki

Dowiedzcie się, czy nauczycielce z Wrocławia uda się odnaleźć zaginiony obraz.

Beast Boy - recenzja komiksu

Młodzi Tytani powracają! Sprawdź, czy warto sięgnąć po przygody Beast Boya.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.