Recenzje - Literatura

Ciotka Zgryzotka - recenzja książki Małgorzaty Musierowicz

2018-03-28 08:27:40

14 marca 2018 roku odbyła się premiera najnowszej książki Małgorzaty Musierowicz "Ciotka Zgryzotka". To 22 tom z cyklu Jeżycjada. Cykl nawiązuje do poznańskiej dzielnicy Jeżyce, na której toczy się akcja powieści. To historia międzypokoleniowa rodziny Borejków. Każda książka nawiązuje do jednej z osoby i pokazuje jej życie. Co przyniesie najnowsza powieść? Czy pojawiły się nowe osoby w rodzinnym gronie? Co przydarzy się bohaterom? Czym będziemy zaskoczeni podzas lektury? Sprawdźmy to! Przeczytaj recenzję książki.

Jeśli ktoś jest fanem Jeżycjady, to i tym razem się nie zawiedzie. Jak każdy tom tego cyklu, jest idealnym dopełnieniem całej historii. Książkę można oczywiście czytać bez znajomości wcześniejszych części - i także będzie to ciekawe przeżycie. Jednak mają znajomość wcześniejszych rodzinnych perypetii w pełni jesteśmy w stanie docenić pióro Musierewiczowej. należy pamiętać, że wieloletni fani Jeżycjady mogą być subiektywni w swoich ocenach, ponieważ sentyment bierze górę. Ja postaram się wyzbyć emocji i opisać zgodnie z prawdą.

Ciotką zgryzotką jest córka Florka i Patrycji - Nora. Ale i nie tylko. Wierni czytelnicy wiedzą, z wcześniejszych powieści, że nie tylko Nutria ma odzwierciedlający tytuł - charakter. Czytając o jej "prawdziwych" problemach, mamy wrażenie, że spada na nas kurtyna dorosłości - i jej problemy to błahostki. Ale czy kiedy miałaś/eś kilkanaście lat, też tak myślałaś/eś? Właśnie! Odpowiedź nasuwa się sama. Autorka nie zawodzi w swych rewelacyjnych opisach młodości. Wielu sądzi, że to już nie jest "stara" Musierowicz. Tak, zgadzam się z tym. Jak każdy zmienia sią i nabiera innych wartości. Dlatego, nie wymagajmy, żeby 22 tom był napisany tak jak pierwszy. Uważam, że gdyby tak było, nic by nas nie zaskakiwało i wiałoby nudą.

Ciotkę Zgryzotkę czyta się lekko i jednym tchem. Ponieważ doświadczamy opisu kolejnej temperamentnej osoby w tej rodzinie, która ma naturalną zdolność do psucia wszystkiego, co jej stanie na drodze. To o Norze czytamy od pierwszej strony. Dowiadujemy się o jej trudnym, nastoletnim życiu. Jednak ona, jako jedna z nielicznych, z zimną krwią podejdzie do niektórych wydarzeń. Dzięki czemu wprawi w zdziwienie całą rodzinę. Jesteśmy świadkami przeobrażenia się Norki. Udowadnia swoim zachowaniem, że jest dojrzalsza niż się wszystkim wydaje. Fabuła jak zwykle jest wciągająca, wzruszająca i dobrze napisana.

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom o wydarzeniach w rodzinie Borejków. Fenomen Jeżycjady polega głównie na realności pojawiających się w fabule postaci, zdarzeń i wspaniałej atmosferze. Takiego klimatu, który tworzy autorka pozazdrościłby niejeden pisarz.

Klaudia Krajs

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: premiera, opis, ocena, opinia, cykl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Srebrna Dziewczyna
Srebrna dziewczyna - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać nową powieść Leslie Pietrzyk.

Mała Baletnica
Mała baletnica - recenzja książki

Kulisy skandalu pedofilskiego we wciągającej powieści Wiktora Mroka.

Ostatni namsara
Ostatni Namsara - recenzja książki

Oceniamy debiutancką powieść Kristen Ciccarelli.

Polecamy
Opowieści snute przy ognisku
Opowieści snute przy ognisku

„Gringo wśród dzikich plemion” to książka o spełnionych marzeniach bezkompromisowego indywidualisty, który nie poprzestał na samym tylko śnieniu o dalekich lądach.

Channeling, czyli jak zacząć rozmawiać z Aniołem
Channeling, czyli jak zacząć rozmawiać z Aniołem

Paulo chce spotkać swojego Anioła stróża i porozmawiać z Nim twarzą w twarz. Nie sądzę, żeby to było możliwe. Fizyczne spotkanie z duchem?

Ostatnio dodane
Srebrna Dziewczyna
Srebrna dziewczyna - recenzja książki

Sprawdź, czy warto przeczytać nową powieść Leslie Pietrzyk.

Mała Baletnica
Mała baletnica - recenzja książki

Kulisy skandalu pedofilskiego we wciągającej powieści Wiktora Mroka.

Kupony i kody rabatowe