Recenzje - Literatura

Ciotka Zgryzotka - recenzja książki Małgorzaty Musierowicz

2018-03-28 08:27:40

14 marca 2018 roku odbyła się premiera najnowszej książki Małgorzaty Musierowicz "Ciotka Zgryzotka". To 22 tom z cyklu Jeżycjada. Cykl nawiązuje do poznańskiej dzielnicy Jeżyce, na której toczy się akcja powieści. To historia międzypokoleniowa rodziny Borejków. Każda książka nawiązuje do jednej z osoby i pokazuje jej życie. Co przyniesie najnowsza powieść? Czy pojawiły się nowe osoby w rodzinnym gronie? Co przydarzy się bohaterom? Czym będziemy zaskoczeni podzas lektury? Sprawdźmy to! Przeczytaj recenzję książki.

Jeśli ktoś jest fanem Jeżycjady, to i tym razem się nie zawiedzie. Jak każdy tom tego cyklu, jest idealnym dopełnieniem całej historii. Książkę można oczywiście czytać bez znajomości wcześniejszych części - i także będzie to ciekawe przeżycie. Jednak mają znajomość wcześniejszych rodzinnych perypetii w pełni jesteśmy w stanie docenić pióro Musierewiczowej. należy pamiętać, że wieloletni fani Jeżycjady mogą być subiektywni w swoich ocenach, ponieważ sentyment bierze górę. Ja postaram się wyzbyć emocji i opisać zgodnie z prawdą.

Ciotką zgryzotką jest córka Florka i Patrycji - Nora. Ale i nie tylko. Wierni czytelnicy wiedzą, z wcześniejszych powieści, że nie tylko Nutria ma odzwierciedlający tytuł - charakter. Czytając o jej "prawdziwych" problemach, mamy wrażenie, że spada na nas kurtyna dorosłości - i jej problemy to błahostki. Ale czy kiedy miałaś/eś kilkanaście lat, też tak myślałaś/eś? Właśnie! Odpowiedź nasuwa się sama. Autorka nie zawodzi w swych rewelacyjnych opisach młodości. Wielu sądzi, że to już nie jest "stara" Musierowicz. Tak, zgadzam się z tym. Jak każdy zmienia sią i nabiera innych wartości. Dlatego, nie wymagajmy, żeby 22 tom był napisany tak jak pierwszy. Uważam, że gdyby tak było, nic by nas nie zaskakiwało i wiałoby nudą.

Ciotkę Zgryzotkę czyta się lekko i jednym tchem. Ponieważ doświadczamy opisu kolejnej temperamentnej osoby w tej rodzinie, która ma naturalną zdolność do psucia wszystkiego, co jej stanie na drodze. To o Norze czytamy od pierwszej strony. Dowiadujemy się o jej trudnym, nastoletnim życiu. Jednak ona, jako jedna z nielicznych, z zimną krwią podejdzie do niektórych wydarzeń. Dzięki czemu wprawi w zdziwienie całą rodzinę. Jesteśmy świadkami przeobrażenia się Norki. Udowadnia swoim zachowaniem, że jest dojrzalsza niż się wszystkim wydaje. Fabuła jak zwykle jest wciągająca, wzruszająca i dobrze napisana.

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom o wydarzeniach w rodzinie Borejków. Fenomen Jeżycjady polega głównie na realności pojawiających się w fabule postaci, zdarzeń i wspaniałej atmosferze. Takiego klimatu, który tworzy autorka pozazdrościłby niejeden pisarz.

Klaudia Krajs

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: premiera, opis, ocena, opinia, cykl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!

Tequila. Liczba Bestii
Tequila. Liczba Bestii - recenzja

Trudno w dzisiejszych czasach w fantastyce o oryginalne światy. Pod tym względem książka Łukasza Śmigla jest wyjątkiem wśród polskich książek.

Polecamy
Ciało czasowo sprzedam
Ciało czasowo sprzedam

„Kupię rękę” – ogłoszenie tej treści krążące w sieci wywołuje skrajne emocje i rodzi pytania. Nasuwają się refleksje na temat istoty człowieczeństwa, wolności i granic, do jakich można się posunąć.

W rozmiarze 44 (i więcej)
W rozmiarze 44 (i więcej)

„Gruba" stanowi znakomite panaceum na społeczne lęki i brak akceptacji dla wszystkich ludzi obdarzonych nadprogramowymi kilogramami.

Ostatnio dodane
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu - recenzja książki

Jak prezentuje się książkowy prequel oczekiwanego filmu?

Pomsta. Opowieść z dziejÃłw miasta Tarnowa
Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa - recenzja

Oceniamy kryminał Krystiana Janika. Sprawdź, czy warto przeczytać!