Nowości - Literatura

"Cena nieważkości, kulisy lotu Polaka w kosmos" - premiera książki już blisko

2018-07-20 11:03:23

29 sierpnia 2018 w księgarniach pojawi się fascynujący reportaż, który odsłania okoliczności polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku. Książka pt. Cena  nieważkości, kulisy lotu Polaka w kosmos autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego ukaże się nakładem wydawnictwa Agora.

Cena  nieważkości

O książce

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę.

Gdy Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, a Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę, Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów, Rosjanie też muszą. Ruszają więc poszukiwania kandydatów na kosmonautów, którzy mają być wyłonieni spośród najlepszych pilotów wojskowych.

Piloci słyszą: Od dzisiaj podlegacie specjalnym rygorom, przez wiele tygodni nie będzie was w domu, z nikim, nawet z najbliższymi, nie możecie rozmawiać o tym, co tutaj będziecie robili. Mundury zmienicie na szpitalne pidżamy.

Lotnicy się znają, choćby ze słyszenia. Stacjonują w różnych jednostkach, ale kończą te same szkoły, spotykają się na szkoleniach, poligonach, obozach kondycyjnych w Mrągowie. Wieczorem w hotelu zastanawiają się o co chodzi. Każdy lata na samolotach naddźwiękowych. Pewnie przyślą nowe rosyjskie samoloty, ale jakie? Nowa broń? Ekscytujące!

(Cytat z książki)

W kraju panowała szara i ponura rzeczywistość. Kończyła się epoka Edwarda Gierka, zaczynały kłopoty z zaopatrzeniem. Cukier na kartki, puste półki sklepowe i olbrzymie kolejki, w których najbliżsi zmieniali się, kiedy brakło sił, by stać. - Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę - mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów, gen. Tadeusza Kuziory.
Kandydaci nie mieli łatwo. Szukano bowiem najlepszego z najlepszych. Tego, który psychicznie i fizycznie wytrwa w niełatwych warunkach…

Po Tatrach dosłownie biegaliśmy. Nawet w gazetach pisali, że w górach pokazała się grupa niezrównoważonych osobników. „Tam, gdzie wykwalifikowani przewodnicy pokonują szlak w dwie godziny, oni robią to w godzinę. Szaleńcy”. Wbiegaliśmy na Kasprowy Wierch i prosiliśmy, że pobiegniemy jeszcze na Giewont - wspomina Mirosław Hermaszewski.

Równo 40 lat temu to właśnie generał Mirosław Hermaszewski odbył lot w kosmos i do dzisiaj pozostaje jedynym Polakiem, który tego dokonał. 8 dni w kosmosie, o których usłyszał świat, 126 okrążeń Ziemi i kilka rekordów Polski (wysokość, prędkość oraz czas trwania lotu) sprawiło, że Hermaszewski stał się legendą. Ikoną sukcesu Polski i panaceum na szarą rzeczywistość, zaprzątającą umysły Polaków.

Kulisy wydarzeń z czerwca 1978 roku

Dlaczego wybrano właśnie jego i z kim przyszło mu rywalizować o status polskiego kosmonauty? Jaką cenę musiał zapłacić za swoją przeszłość? Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukali Rosjanie? Co zdecydowało, że Zenon Jankowski przegrał wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego Bohaterowie Związku Radzieckiego nie mogli wymiotować? Jak toczyło się codzienne życie w Gwiezdnym Miasteczku?

Reporterzy Marcin Pietraszewski i Dariusz Kortko postanowili znaleźć odpowiedź na zgromadzone przez lata pytania, odsłaniając kulisy pamiętnych wydarzeń czerwca 1978 roku. Ze znaną sobie swadą, okraszoną celnymi komentarzami, które niejednokrotnie wywołują uśmiech na ustach, zabierają czytelnika w kosmiczną podróż. Cena nieważkości to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.

Radziecki program kosmiczny Interkosmos, żelazna kurtyna, generał Hermaszewski, szaleńczy wyścig mocarstw, zwroty akcji. Rewelacyjna, wciągająca opowieść o drodze pierwszego polskiego kosmonauty, fantastycznie osadzona przez Autorów w kontekście lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w Polsce i ZSRR. To gotowy materiał na film akcji. Przed rozpoczęciem lektury, pożegnajcie się z rodziną na kilka długich godzin, bo nie odłożycie książki do ostatniej strony,  Radek Kosarzycki, Puls Kosmosu.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Polak w kosmosie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Uderzenie Marko Kloos
"Uderzenie" - nadchodzi 2. tom Wojen Palladowych Marko Kloosa

Kontynuacja "Wstrząsów wtórnych" zadebiutuje już 9 kwietnia.

Stulecie Winnych
"Stulecie Winnych": powieść doczekała się filowej odsłony

Premiera trzytomowej sagi w filmowej odsłonie już od 14 listopada 2018.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.