Dzieje się - Literatura

Bez 1. miejsca w Konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy

2022-07-04 11:07:05

Rozstrzygnięto piątą edycję ogólnopolskiego Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy. Jury w składzie: Berenika Kołomycka, Agnieszka Wielądek, Tomasz Kołodziejczak, Maciej Kur oraz Tomasz Leśniak po długich obradach postanowiło przyznać dwa drugie miejsca oraz dwa trzecie miejsca. Nie przyznano pierwszej nagrody. Laureaci konkursu, oprócz nagrody pieniężnej, otrzymają od wydawnictwa Egmont propozycję narysowania i wydania pełnometrażowych komiksów dla dzieci. Partnerami konkursu są Fundacja Kreska im. Janusza Christy oraz Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi.

Bati i Elmo: Małe problemyMiejsce drugie przyznano ex aequo Wiktorowi Taladze (scenariusz) i Aleksandrze Machoń (rysunki) za komiks „Cząberek” oraz Urszuli Szerszeń (scenariusz i rysunki) za komiks „Bati i Elmo: Małe problemy”.

Trzecie miejsce zdobyli Tomasz Kontny (scenariusz), Anna Krztoń (rysunki) i Katarzyna Dziergaczow (kolory) za komiks „Nie tak super” oraz Zofia Żelazny (scenariusz i rysunki) za komiks „Wyspy Pyszności”.

Prace konkursowe były oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiadali: Tomasz Kołodziejczak (pisarz, wydawca, publicysta, dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont), Berenika Kołomycka (autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka), Agnieszka Wielądek (wieloletnia redaktorka pism komiksowych dla dzieci i młodzieży – m. in „Czarodziejki WITCH” i „Kaczor Donald”), Maciej Kur (autor komiksowy, reżyser filmów animowanych, scenarzysta serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody”) oraz Tomasz Leśniak (grafik, ilustrator i animator). Jurorzy tak opowiadają o tegorocznej edycji konkursu:

- W piątej edycji konkursu im. Janusza Christy otrzymaliśmy kilkadziesiąt propozycji komiksowych, z których musieliśmy wybrać te najlepsze, pamiętając jednocześnie, że szukamy komiksów do potencjalnego wydania. Dlatego wśród laureatów nie ma żadnych prac dzieci, czasem bardzo interesujących i świadczących o niemałym talencie plastycznym. Wszyscy jurorzy właściwie bez większych kontrowersji wskazali parce, które powinny zostać wyróżnione. Sporo czasu zajęło nam natomiast przedyskutowanie, jak rozdzielić nagrody. Ja chciałbym zwrócić uwagę państwa na opowieści „Bati i Elmo” oraz „Nie tak super” – sympatyczne fabuły narysowane profesjonalną kreską - mówi Tomasz Kołodziejczak.

- Siedem lat temu (podczas drugiej edycji konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy) na papier wyskoczył spod mojego pędzla Malutki Lisek oraz jego przyjaciel Wielki Dzik. Przez kolejne lata malowałam ich przygody, a przy okazji lepiej ich poznawałam. Teraz nie wyobrażam sobie swojego życia bez ich towarzystwa. W tym roku na papier hycnął Cząberek, dzięki wyobraźni zgranego duetu Wiktora Talagi i Aleksandry Machoń. Jestem pewna, że wszystkim miłośnikom czworonożnych bohaterów zmięknie na jego widok serce. Jest czarny, wyrazisty i znalazł właśnie kochający dom. Polubiłam kolory i miękką malarską estetykę tego komiksu. Chciałabym zobaczyć jak rodzina Kottów poradzi sobie z nowym domownikiem, a autorzy komiksu z resztą albumu - mówi Berenika Kołomycka.

- Uczestniczenie w jury konkursu to zawsze świetnie doświadczenie, gdyż można poznać pracę młodych i początkujących artystów. Na swój sposób to też trochę analiza, jakie historie chce tworzyć nowe pokolenie twórców. Choć jeszcze opowieści nie wszystkich są w pełni dojrzałe, wiele z nich bardzo ciekawie się zapowiada. W tym roku moje oko wyjątkowo przykuły „Wyspy Pyszności”. Komiks nie tylko prezentował się ciekawie od strony kolorystycznej i projektów postaci, ale przede wszystkim kreował ciekawy, unikatowy świat pobudzający wyobraźnię - mówi Maciej Kur.
 
- Na tę edycję konkursu czekałam z wyjątkową niecierpliwością i radością. Minęło sporo czasu, od kiedy wybieraliśmy najlepszy polski komiks dla dzieci. I oto nareszcie! Znów mogłam usiąść do wysokiego stosu przesłanych prac i czytać, czytać, czytać.  A w samym „jurorowaniu” jest jakaś magia. Otwieranie każdej koperty, często zapach tuszu, wchodzenie w świat historii, poznawanie jej i po przeczytaniu kilku nadesłanych na konkurs plansz, ten niedosyt - co będzie dalej? Potem jeszcze raz oglądam kadry, sposób rysowania – wow - jak wiele godzin rysownik musiał spędzić by stworzyć ten komiks! I w końcu zasadnicze pytanie - czy ta historia spodoba się dzieciakom? - mówi Agnieszka Wielądek.

- Spośród nadesłanych na konkurs prac szczególnie wyróżniał się komiks Aleksandry Machoń i Wiktora Talagi „Cząberek”. Historia czarnego kota przygarniętego ze schroniska jest czule opowiedziana, a plastyczna oprawa jest bardzo dojrzała i oryginalna.  Aleksandra Machoń pewnie korzysta z dużych plam koloru i bawi się outlinem. Jej rysunki są zwarte, czytelne i bardzo przyjemnie się na nie patrzy - mówi Tomasz Leśniak.

CząberekKonkurs na komiks dla dzieci im. Janusza Christy daje młodym polskim twórcom komiksów (profesjonalistom i amatorom) szanse na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów dziecięcej wyobraźni. Laureaci konkursu otrzymają szansę na wydanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii, które będą promowane i trafią do szerokiej dystrybucji. Na zwycięzców konkursu czekają też nagrody pieniężne.

Laureaci poprzednich edycji Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy to dziś w większości cenieni i aktywni zawodowo twórcy, a ich zwycięskie prace od lat cieszą się powodzeniem wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców, a także wśród miłośników komiksów. W sumie, w ciągu ostatnich lat, wydawnictwo Egmont wydało kilkadziesiąt albumów, które powstały za sprawą Konkursu na komiks im. Janusza Christy. To niepodważalny dowód na to, że konkurs wspiera młodych polskich twórców komiksów, a tym samym czytelnictwo komiksów wśród dzieci.

Patron konkursu, Janusz Christa, to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: laureaci, najlepszy komiks, 2022, Cząberek, Bati i Elmo Małe problemy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej
Znamy laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2022

Zobaczcie, kto otrzymał tegoroczne nagrody!

Polecamy
Big Book Festival 2020
Nowa data i formuła Big Book Festival 2020

Ósmy międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 28 do 30 sierpnia w Warszawie.

Genji Monogatari - poznajcie najstarszą powieść świata

Japoński tekst sprzed 1000 lat może zachwycać nawet dziś.

Ostatnio dodane
KsiąÅźka
Europejska Noc Literatury 2022 już 20 sierpnia we Wrocławiu [Program]

Czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
17. Festiwal Miasto Słowa w Gdyni już w dniach 24-28 sierpnia 2022 Gdynia

Już po raz 17. poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.